Na društvenoj mreži TikTok nedavno je objavljen video u kome se nude važeća lekarska opravdanja za učenike po ceni od 200 dinara po komadu, a u opisu objave navedeno je da prodaju „najjača opravdanja za osnovnu i srednju (školu)“ uz napomenu „opečaćena, 100 odsto prolaznost“.
Navedeno je da se opravdanja dostavljaju po čitavoj Srbiji i da je do sada bilo „više od 40 saradnji bez ijedne žalbe“.
Ovaj video prikupio je više od oko 20.000 „lajkova“, 2500 čuvanja i više od 8000 deljenja, piše „Nova ekonomija“.
Kritike i pohvale
Učenici su na razne načine komentarisali tu objavu, a među najzanimljivijima je kritika na algoritam aplikacije zato što se video korisnicima prikazao „tek kad se završila školska godina“.
„Trebaće mi za sledeću godinu, molim vas nemojte da prestanete da radite“, napisao je jedan od korisnika društvene mreže TikTok.
„Sledeće godine ću da vam budem tako top kupac“, stoji u drugom komentaru.
Važna je motivacija
Portparolka granskog sindikata prosvetnih radnika „Nezavisnost“ Vesna Vojvodić Mitrović tim povdom rekla je za „Vreme“ da prosvetni radnici nisu u mogućnosti da ocenjuju validnost dokumentacije.
Ona je naglasila da nije poenta da prosvetni radnik, koji može da bude nastavnik najrazličitijih predmeta, bude edukovan da ulazi u validnost nekog obrasca.
Istakla je da je mnogo veći problem od toga da li će učenicima biti opravdani časovi – motivacija zbog koje oni na takav način opravdavaju časove i šta rade dok njihove porodice smatraju da su na nastavi.
Vojvodić Mitrović kaže da ne zna za mehanizam kojim bi prosvetni radnici mogli da utvrde validnost opravdanja i da bi volela da Ministarstvo prosvete ponudi rešenje za to.
Odrasli kreiraju modele
Ona je istakla da su „prepisivanje doktorata i nastupi u javnosti koji se najsažetiji može izraziti rečenicom ‘pa šta?’“ daleko veći moralni prestupi nego prepisivanje opravdanja, ali da nikog ne želi da amnestira od moralnog prestupa.
„Hajde da budemo do kraja moralni i da ne upućujemo kritike samo deci, jer smo tu decu mi odrasli oblikovali, oni nisu tražili da se rode u društvu u kojem su sve moralne norme bačene pod noge. Mi odrasli im pokazujemo koji su modeli u društvu prihvatljivi. Da li su za tu decu etalon uspešnosti oni koji ne bi koristili lažna oprvadanja ili oni koji na sve moguće načine zaobilaze sve moralne norme kako bi stekli pozicije moći“, upitala je ona.
Vojvodić Mitrović je ukazala da, između ostalog, živimo u društvu u kome predstavnik političke elite „najsmirenije moguće“ objašnjava kako nema ničeg čudnog kada neko poseduje „dva stana, tri apartmana“.
„Ne možemo se kritički obrušiti na tu decu, a da zanemarimo širi kontekst, jer oni sve to vide“, zaključuje naša sagovornica. „To ne znači nužno da oni svi žele da idu putem aktulene navodne ‘uspešnosti’. Da nam je samo to problem, mi bismo govorili o izuzetno kvalitetnom obrazovnom sistemu“.
Izvor: Nova ekonomija