Poslanica Samoopredeljenja Aida Ferati-Doli rekla je da most preko Ibra pripada dvema opštinama, severnoj i južnoj Mitrovici, kao i Republici Kosovo i da mora da buden otvoren
Tokom sednice Skupštine opštine Severna Mitrovica, članovi Pokreta Samoopredeljenje 31. maja zatražili su sprovođenje odluke o otvaranju za saobraćaj glavnog mosta preko reke Ibar koji deli severnu i južnu Mitrovicu, prenosi portal „Radio Slobodna Evropa“ (RSE).
Poslanica Samoopredeljenja Aida Ferati-Doli rekla je da se o pitanju mosta preko Ibra raspravljalo u dijalogu uz posredovanje Evropske unije (EU) 2015. godine i da je „to pitanje zatvoreno“. Prema njenim rečima, pitanje mosta pripada dvema opštinama, severnoj i južnoj Mitrovici, kao i Republici Kosovo.
„Odluka koju smo doneli prošle godine nikada ne bi trebala biti poništena. Međutim, građani su videli izjavu i počeli da pitaju kada će biti otvorena i jako su uzbuđeni i srećni zbog ovog pitanja“, rekao je to na sednici Skupština opštine 31. maja.
Na sednici je predsednik Skupštine opštine Severna Mitrovica Nedžad Ugljanin rekao da je za otvaranje mosta, za slobodno kretanje „prema evropskim standardima“. Rekao je da je sprovođenje odluke o pitanju mosta obavezno za lokalne vlasti.
„Mi podržavamo svaki potez, most nam ne treba kao simbol, ali nam treba za suživot među zajednicama“, rekao je.
Ima zahteva da se sednica Skupštine opštine Severna Mitrovica nastavi bez prisustva medija.
EU, koja posreduje u dijalogu za normalizaciju odnosa između Kosova i Srbije, kaže da bi se pitanje mosta na reci Ibar trebalo rešiti u okviru dijaloga u Briselu.
Most preko reke Ibar od 1999. godine deli Mitrovicu na južni deo, nastanjen većinom Albancima, i severni deo, nastanjen većinom Srbima.
Foto: Eu CommissionPeter Stano
Stano: Most je tema za dijalog uz učešće predstavnika obe strane
Portparol Evropske komisije Peter Stano izjavio je da je pitanje otvaranja mosta na Ibru u Severnoj Mitrovici deo dijaloga koji vodi Evropska unija i da bi rasprava i bilo kakve odluke vezano za most trebalo da se odvijaju u okviru dijaloga, uz učešće predstavnika obe strane.
Stano je, na redovnom brifingu za novinare, rekao da strane treba da napreduju u primenu postojećih sporazuma i da sprovode obaveze postignute u dijalogu.
Otvaranje mosta u Mitrovici bilo je predmet dva sporazuma o dijalogu uz posredovanje EU tokom 2015. i 2016. godine i, uprkos naporima da se posreduje tokom godina, most ostaje zatvoren za saobraćaj, poručio je on.
Prema njegovim rečima, jednostrane akcije skreću fokus sa sprovođenja obaveza iz sporazuma za normalizaciju odnosa.
Neizvršene obaveze iz sporazuma moraju se sprovesti bez odlaganja, a to se odnosi i na pitanje mosta, ali i na Sporazum o normalizaciji odnosa. Budući da jednostrane akcije udaljavaju fokus sa glavnog prioriteta, prvi prioritet treba da bude sprovođenje obaveza iz sporazuma za normalizaciju, ponovio je Stano.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Simboličnom petnaestominutnom tišinom građani širom Srbije su odali poštu poginulima na novosadskoj Železničkoj stanici 1. novembra. Blokade saobraćaja organizovane na nekoliko mesta u Beogradu, a kod Fakulteta dramskih umetnosti i RTS-a desile se tuče između besnih vozača sa jedne, i okupljenih građana sa druge strane
Profesor beogradskog Fakulteta političkih nauka u penziji Rade Veljanovski ocenio je da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u gostovanju u Dnevniku RTS-a u četvrtak potpuno anulirao i porazio novinarku Bojanu Mlađenović, a time porazio i sam RTS
„Pitanje Generalštaba jedno je od največih primera kršenja zakona i korupcije. Ne postoji vetovatno ni u jednoj evropskoj zemlji da se zaključuje ugovor sa stranim investitorom i direktno navodi da ćete da prekršite zakon svoje zemlje", poručio lider Kreni-promeni Savo Manojlović
Nakon hapšenja 12 osumnjičenih, koja su se dogodila u četvrtak 21. novembra, predstavnici vlasti i njihovi mediji počeli su svoju propagandu o tome kako je tužilaštvo „podleglo pritiscima sa ulice“. Dragan J. Vučićević se pita „Ko će da hrani decu Jelene Tanasković“
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!