Srbijavoz
Prokop: Vozovi ne idu, a karte se prodaju
Mnogi vozovi sa Prokopa ovog petka ne saobraćaju, a navodni razlog je „pucanje kontaktne mreže“. Uprkos tome, „Srbijavoz“ putem aplikacije i dalje prodaje karte za otkazane vozove
Protest koji organizuje nekoliko udruženja odobren je od strane MUP-a Srbije, dok kosovska policija upozorava da se sutra izbegnu putovanja preko administrativnih prelaza
Centar za upravljanje granicom pri kosovskom Ministarstvu unutrašnjih poslova pozvao je danas građane sa Kosova da zbog, sutra najavljenog protesta, izbegavaju putovanje preko prelaza sa Srbijom. Inače, u pitanju je protest u cilju podrške Srbima na Kosovu, a koji će se održati na prelazu Jarinje, prenosi KoSSev.
„Obaveštavaju se svi građani koji planiraju da preko Srbije putuju preko graničnog prelaza da su za sutra, 25.05.2024. godine, najavljeni protesti. Preporučujemo vam da koristite druge granične prelaze za promet. Ovo obaveštenje važi do daljnjeg“, naveli su iz Centra za upravljanje granicama pri kosovskom Ministarstvu unutrašnjih poslova.
Podrška Srbima sa Kosova
Inače, u pitanju je protest koji će se sutra na prelazu Jarinje održati u 12.44 časova, a u cilju podrške Srbima sa Kosova, kako su ove nedelje saopštili organizatori.
Protest organizuju Inicijativa Srba sa KiM „Sloboda od straha“, „Sabor univerzitetskih profesora“, „Narodni pokret za Vaskrs Srbije“, „Društvo srpskih domaćina“, „Glas Metohije“ i „Kosovski božur“, i isti je odobren od strane MUP-a Srbije.
„Organizujemo mirni protest kako bismo Srbima sa Kosova i Metohije dali snage i iskrenu podršku da opstanu i tako smanjimo mogućnost finalnog egzodusa koji sve više postaje surova realnost, posebno informacija da su mnogi poslali već svoju decu u unutrašnjost Srbije, što znači da nada za opstanak na vekovnim ognjištima biva sve tanja“, naveli su.
Izlistali su ukupno 10 zahteva za srpske vlasti, a između ostalog traže da Republika Srbija proglasi okupaciju KiM, ali i to da se raseljeni Srbi od 1999. godine vrate na Kosovo.
Zahtevi
Prvi zahtev je da Skupština Republike Srbije proglasi okupaciju Kosova i Metohije u skladu sa Ustavnom Srbije, navode organizatori protesta.
Potom da se u skladu sa Rezolucijom 1244 hitno traži povratak svih 250.000 prognanih Srba sa Kosova i Metohije 1999.
Traže da se policija i carina povuku sa izmišljenih nezakonitih prelaza i odmah omogući trajna sloboda kretanja i siguran pristup našim imanjima na KiM.
Zahteva se i da odmah prestanu hapšenja i napadi na ljude i imovinu, zatim da Patrijarh stoluje u Peći i iskrenom i požrtvovanom verom u Boga i Pravoslavlje vrati sabornost našeg živa KiM, da se vrati srpski parlament i narodni poslanici odmah prebace u Kosovsku Mitrovicu i tu obave par jedno zasedanje Skupštine.
Zahteva se da Vlada Srbije pod hitno raspiše i organizuje izbore za Srbe i nealbance na regionalnom i lokalnom nivou na celoj teritoriji Kosova i Metohije i pozove i albansko stanovništvo da se priključi tim izborima.
Da se pod hitno na ravnopravnoj osnovi ujedine sve građanske i političke snage oko Kosova, naročito mlada srpska inteligencija, i da se svi uključe u proces odlučivanja o sudbini Kosova i Metohije. Prvenstveno oki koji žive u KiM, po jedan iz svakog sela, enklave, gradića, manastira, naša budućnost mora da zavisi od nas. Da se osnuju lokalne rodoljubive grupe građana kao deo velike saborne mreže oslobođene od straha i da se osnaže za održivu svakodvnevnu borbu za ljudska i imovinska prava na KiM i povežu sa svetom.
Poštujući imovinska i religiozna prava srpskog i drugih nealbanskih naroda na KiM, bezbednost i opastanak svih Pravoslavnih i drugih svetinja posebno onih koje se nalaze na listi zašitićene svetske baštine UNESCO kao i obnova iz ruševana koje su posledica komunističkog, albanskog i fašističkog terora.
Da se obnovi i nastavi proces restitucije od 1945. do danas.
Mnogi vozovi sa Prokopa ovog petka ne saobraćaju, a navodni razlog je „pucanje kontaktne mreže“. Uprkos tome, „Srbijavoz“ putem aplikacije i dalje prodaje karte za otkazane vozove
Građani širom Srbije su simboličnom petnaestominutnom tišinom odali poštu poginulima na novosadskoj Železničkoj stanici 1. novembra. Iako je u medijima bliskim vlasti akcija predstavljena kao „nasilje“, u Leskovcu su se protestu pridružili i gradonačelnik Goran Cvetanović, član SNS-a, i direktori javnih preduzeća
Nakon pobune univerzitetskih profesora protiv zakonskih izmena koje bi omogućile da ministar obrazovanja po sopstvenom nahođenju stranim fakultima dodeljuje dozvolu za rad, Vlada je povukla svoj predlog. Vučić je zbog toga bio baš ljut. Šta je sve bilo sporno u Predlogu zakona
Kako je moguće da brzi voz iz Beograda za 12 časova stigne tek do Valjeva? Problemi na pruzi, neorganizovanost, kvarovi i manjak informacija napravili su od jednog običnog putovanja pravu dramu
Buru u prosveti izazvala je najava dolaska stranih fakulteta bez akreditacije, zbog čega je Univerzitet u Beogradu zapretio „privremenom obustavom rada“. Vlast je ubrzo popustila, a premijer Vučević je saopštio da se predlog zakona povlači „zbog nezapamćenih pritisaka i ucena“. O problemima u prosveti u novom broju „Vremena“ govore bivša rektorka Ivanka Popović i bivši ministar prosvete Srđan Verbić
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve