Kosovo nije danas uvršteno na dnevni red sastanka Komiteta ministara Saveta Evrope koji je planiran za 16. i 17. maj u Strazburu, a prema oceni pojedinih kosovskih političara, sve manje su šanse da se to desi.
„Kosovo za sada nije na dnevnom redu sastanka Komiteta ministara“, rekla je za Telegrafi portparolka u SE Estel Štajner, prenosi Kosovo onlajn.
To je potvrdila i poslanica Demokratske partije Kosova Arijana Musljiu-Šoši, koja je na Fejsbuku objavila da će sastanak ambasadora biti nastavljen 14. maja, što će biti još jedna šansa za Kosovo, ali je ocenila da proces postaje sve teži.
„Kosovo danas nije uspelo da bude tema na sastanku ambasadora koji pripremaju dnevni red za sednicu Komiteta ministara 16. i 17. maja. Ovaj sastanak će se nastaviti u utorak, 14. maja, ali narednih dana proces postaje sve teži, mogućnosti ponestaju. To će biti još jedna šansa za Kosovo, ali…”, napisala je Arijuana Musljiu-Šoši.
Ona je ocenila da je nesreća Kosova to što ima premijera čije odluke zasnivaju na izbornim kalkulacijama, bez obzira na interes Kosova.
„Za Kurtija su važni propaganda, glasovi i moć”, dodala je ona.
Odlaganje odluke o prijemu Kosova
Albanijan post objavio je ranije, pozivajući se na diplomatske izvore, da je Francuska uputila notu zemljama članicama SE u kojoj je zatražila odlaganje odluke o prijemu Kosova u tu organizaciju zbog toga što vlada Aljbina Kurtija nije preduzela nijedan korak ka formiranju Zajednice srpskih opština.
Ambasada Francuske na Kosovu saopštila je da bi Kosovo dobilo podršku za prijem u SE slanjem nacrta statuta ZSO na ocenu Ustavnom sudu.
Kurti se juče sastao sa ambasadorima zemalja Kvinte i ponovo izrazio protivljenje nametanju novih uslova za Kosovo pre konačnog glasanja o članstvu u SE. Kurti je rekao da je Kosovo ispunilo sve utvrđene uslove i da je svaki drugi zahtev u suprotnosti sa glasanjem u Parlamentarnoj skupštini SE koja je preporučila prijem Kosova u tu organizaciju.
Zatražio je i da se pitanje dijaloga ne meša sa procesom članstva Kosova u SE. Nemačka i Francuska su pre nekoliko dana zatražile da se nacrt statuta ZSO, koji je predložila EU, uputi na razmatranje Ustavnom sudu.