Bivši grčki ministar Janis Varufakis trebalo je da bude govornik na jednom propalestinskom skupu u Berlinu, ali mu je zabranjen ulazak u Nemačku. Varufakis govori o „zabrani političkog delovanja“
Legendarni su u eri Angele Merkel bili okršaji grčkog i nemačkog ministra finansija – Janisa Varufakisa i Volfganga Šojblea. Prvi otelovljenje nove evropske levice, drugi zaštitno lice konzervativaca diljem sveta. Grk je zamerao Nemcu da se bogati evropski sever još više bogati na grabači siromašnog juga i pretio izlaskom Grčke iz Evrozone, Nemac je tražio da dužnici plate što duguju i da ne pričaju gluposti. Varufakis je za prosečnog Nemca bio osoba nepoželjna na evropskoj političkoj sceni, a pogotovu u Nemačkoj, neko ko propoveda nekakav novovremenski komunizam, a zapravo bi da se njegovi sunarodnici baškare na račun vrednih nemačkih poreskih obveznika.
Germany's Interior Ministry has issued a “Betätigungsverbot” against me, a ban on any political activity. Not just a ban on visiting Germany but also from participation via Zoom. Here is the speech whose publication caused this ban. Judge for yourselves! https://t.co/rCufvdz9ze
Sada je Varufakisu zabranjen ulaz u Nemačku. Ne zbog njegovih radikalno-levih stavova i ekonomnskih teorija, već zbog propalestinskih izjava. Trebalo je da nastupi na odavno najavljenom „palestinskom kongresu“ u Berlinu koji je trebalo da traje tri dana, od petka do nedelje. Mesto održavanja se iz bezbednosnih razloga do samog početka držalo u tajnosti.
Kongres je, međutim, trajao samo dva sata, a onda ga je berlinska policija raspustila. Oko 250 učesnika je pozvano da napusti salu. Razlog: publici se obratio neko, kome su nemačke vlasti izdale zabranu političkog delovanja.
Varufakis nije ni stigao do Berlina, zapravo se nije ni uputio ka Nemačkoj jer mu je, kao i nekim drugim predviđenim govornicima, zbog „antisemitske i antiizraelske propagande“ bio zabranjen ulazak u zemlju, preneo je AFP.
Varufakis je na platformi X napisao da mu je zabranjeno svekoliko političko delovanje u Nemačkoj, znači, ne samo da ne sme da uđe u zemlju, nego ni da se nekom skupu obrati preko Zuma.
Toliko o slobodi govora u Nemačkoj, pobunili su se kritičari.
Optužujemo
Naziv kongresa je bio „Optužujemo“ – aluzija na otvoreno pismo koje je Emil Zola 1898. napisao zbog skandala u nameštenoj optužbi protiv francuskog oficira jevrejske vere Alfreda Drajfusa, piše Dojče vele (DW).
U ovom slučaju, učesnici su hteli da optuže svetsku javnost što nemo posmatra sudbinu Palestinaca i podržava Izrael – uključujući nemački izvoz oružja u tu zemlju.
Organizatori su bili propalestinska udruženja, među njima i upitno udruženje „Glas Jevreja za pravedan mir na Bliskom istoku“ koje je, piše DW, poznato ne samo po izjavama protiv Izraela, nego i po antisemitskim ispadima.
Kad je konačno objavljeno da će kongres biti održan u Berlin-Tempelhofu, spremno je bilo i oko 900 pripadnika policije, a organizatori su upozoreni da se neće trpeti nikakvi izgredi, antisemitističke parole i optužbe protiv Izraela za navodni genocid kako se već čulo od nekih propalestinskih organizacija.
Odlučan postupak policije
Kongres je počeo popodne i trajao je dva sata kad se učesnicima kongresa preko videa obratila „osoba kojoj je u Njemačkoj zabranjen javni nastup“ – kako je kasnije objavila berlinska policija, prenosi DW.
Policajci su brzo reagovali, prekinuli su video-vezu, objavili da se skup prekida i tog i sledeća dva dana, a oko 250 učesnika pozvano je da napusti dvoranu.
Zvanični izvori nisu naveli o kojoj je to „zabranjenoj“ osobi reč, ali nemački mediji objavljuju kako je to Salman Abu Sita, 80-godišnji palestinski aktivista i naučnik koji je i lično doživeo Nakbu – „katastrofu“, kako Palestinci nazivaju proterivanje tokom rata 1948. godine kada se uspostavljala država Izrael.
Abu Sita je objavio preko 400 radova na temu prava Palestinaca da se vrate na svoja imanja, bio je i član Palestinskog nacionalnog veća.
Sve to zapravo ne bi bio razlog zabrane javnog nastupa u Nemačkoj, da prošlog oktobra, kad je počeo napad Hamasa na Izrael, Abu Sita nije izjavio da bi, da je mlađi, i sam učestvovao u napadu.
Ubrzo se javio i bivši ministar finansija Grčke Janis Varufakis, tvrdeći da su i njemu Nemci zabranili ne samo da otputuje u Nemačku, već su mu zabranili svaki nastup – uključujući i onlajn-učešće na kongresu.
Tužba
Organizatori „Palestinskog kongresa“ u Berlinu nameravaju da preduzmu pravne korake protiv policije koja je, po njihovom mišljenju, „protivzakonito“ i „neprimereno“ raspustila tu manifestaciju, piše DW.
Njihova pravnica, Nadija Samur, tvrdi da su bile moguće i bitno blaže mere, a „svaki pokušaj zaštite ovog okupljanja je torpedirala policija“.
Tvrdi da se na kongresu nisu čule „nikakve kažnjive izjave“ – što je priznala i policija, a njihova pravnica takođe tvrdi da organizatorima „nije bila poznata zabrana javnog nastupa“ za Salmana Abu Situ i kako im je to saopšteno tek uoči početka kongresa.
No, očito su i organizatori slutili da će s tim govornikom biti problema: on živi u Velikoj Britaniji, piše DW, i zapravo je trebalo da dođe u Berlin na ovaj kongres, ali umesto toga je radije priređena video-veza.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Premijer Izraela zbog naloga za hapšenje Međunarodnog krivičnog suda u Hagu svakako neće putovati ni u jednu od 124 zemlje potpisnice Rimskog statuta, ali se to ne odnosi na Sjedinjene Američke Države, odakle je već dobio veliku podršku, ukazao je spoljnopolitički komentator Boško Jakšić
Predsednički izbori u Hrvatskoj zakazani su za 29. decembar, a sve su prilike da će Zoranu Milanovićevu glavni protivnik biti Dragan Primorac, kandidat kog je podržao vladajući HDZ. Da li iko može da stane na put najpopularnijem političaru u Hrvatskoj u pokušaju da obezbedi novi predsednički mandat
Trenutno je oko 15 odsto danske teritorije je pod šumom, tačnije 640.835 hektara. Ali uz najavljene planove, koji čekaju formalno odobrenje parlamenta, ove brojke bi mogle znatno da porastu
Dugo je Socijaldemokratska partija Nemačke (SPD) raspravljala o tome ko bi bio bolji kandidat za kancelara: Olaf Šolc ili ministar odbrane Boris Pistorijus. Sada je Pistorijus objavio da ne želi da bude kandidat
Protiv Netanjahua, njegovog bivšeg ministra odbrane Joava Galanta i zvaničnika Hamasa, optuženih za ratne zločine i zločine protiv čovečnosti, Međunarodni krivični sud u Hagu izdao je naloge za hapšenje. Izraelski lideri osudili su ovaj zahtev kao sramotan i antisemitski
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!