Tragedija u Novom Sadu
Odgovornost inženjerske struke: Sud časti prikuplja neophodnu dokumentaciju
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
„Vreme“ donosi veliko istraživanje sage oko Titovog nasledstva, pohranjenog u sefu Narodne banke. Ishod čekaju potomci, država, ali i porodica Karađorđević koja se uzda u restituciju
Vrhovni sud Srbije je 20. februara počeo da se bavi zahtevom za reviziju prethodnih postupaka u kojima je, naizgled, stavljena tačka na pitanje kome pripadaju stvari bivšeg jugoslovenskog predsednika Josipa Broza Tita.
To je za „Vreme“ potvrđeno u Vrhovnom sudu, uz dodatak da je za sudiju izvestioca određen Zoran Hadžić.
Tako se nastavlja saga oko Titovog nasledstva koja traje duže od četiri decenije, još od 1983. godine kada je pokrenuta ostavinska rasprava, tri godine nakon Titove smrti.
Tokom ove sage, koju „Vreme“ istražuje u novom broju koji na kioske stiže u četvrtak (11. april), podnošene su brojne žalbe, donošena rešenja, zakoni proglašavani neustavnim, a stvar još nije svršena.
Rasplet iščekuju ne samo Titovi naslednici, već i porodica Karađorđević koja se uzda u restituciju dela predmeta koji su pripadali kraljevskoj porodici. Ali i država i brojni muzeji koji misle da Titove stvari pripadaju svima.
Zlato i druge dragocenosti
Radi se, zapravo, o jedanaest džakova koji se decenijama čuvaju u sefu broj 555 u Narodnoj banci Srbije. Među njima su zlatne poluge i predmeti – oko trideset kilograma zlata ukupno – odlikovanja, srebrno posuđe, gotovina…
Vrednost se meri milionima evra, mada su mnogi predmeti jedinstveni i zapravo neprocenjivi.
Sef je otvaran jednom, 2013. godine, po nalogu Generalnog sekretarijata predsednika Republike. U Predsedništvu Srbije za „Vreme“ kažu da od tada ta tema nije pokrenuta.
„Pola toga je u međuvremenu pokradeno, mnogih stvari nema“, tvrdi za „Vreme“ Josip Joška Broz, unuk bivšeg maršala. Njegov advokat takođe smatra da se postupak razvlači, a sef ne otvara jer je dosta predmeta poharano.
Tito nije imao nekretnine
Za sada je jedino razjašnjeno pitanje autorskih prava nad Titovim radovima, koja su odavno pripala pokojnoj supruzi Jovanki Broz i deci.
Inače, Josip Broz Tito nije imao ličnih nekretnina iako je koristio veliki broj rezidencija. Ostala je jedino tajna sefa 555.
Veliko istraživanje Bojana Cvejića čitajte u „Vremenu“ od četvrtka (11. april). Ovde se možete pretplatiti na štampano ili digitalno izdanje.
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Aleksandar Vučić za RTS o ostavkama, odgovornosti i sestrinskim televizijama - tužilaštvo je odradilo „nadrealno brzo veštačenje“, kaže predsednik Srbije
Inicijativa ProGlas pozvala je sve građane Srbije da u petak, 22. novembra, u 11:52 stanu na 15 minuta gde god da se nalazili i tako odaju poštu stradalima u Novom Sadu. Akcija treba da bude upozorenje vlastima da odgovorni moraju da budu kažnjeni i da istraga mora da bude transparentna
Osumnjičena Z.S.M. se tereti za teško delo protiv opšte sigurnosti, a u vezi sa nepropisnim i nepravilnim izvođenjem građevinskih radova. Druga osoba, osumnjičena za isto delo trenutno je nedostupna organima gonjenja
Umesto nadležnih organa Republike Srbije informaciju o određivanju pritvora objavio je tabloid Informer, pozivajući se na izjavu svog glavnog urednika Dragana J. Vučićevića, koji je imao i opsaku: „Sram vas bilo stoko jedna pravosudna! Tužite me, hapsite i mene!”
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve