Prvo osnovno tužilaštvo odbacilo je krivičnu prijavu Milice Filipović iz Šapca, podnetu zbog nehumanog tretmana koji je pretrpela u GAK Narodni front januara 2021.
Milica Filipović odlučila je da izađe u javnost 2022. godine i progovori o lošem iskustvu koje je imala u Klinici „Narodni front“ prilikom indukovanog pobačaja koji je trebalo izvršiti, kako joj je rečeno, zato što se beba ugušila jer nije bilo dovoljno plodove vode.
U intervjuu „Danasu“ navela je da u GAK nije imala nikakvu medicinsku pomoć, i da se zato pobaćaj desio u toaletu. Prof. dr Željko Miković, direktor GAK „Narodni front“, rekao je tada za „Danas“ da se u ovom slučaju ne može govoriti o bebi, već o plodu koji ima samo 40 grama.
Posle toga Milica Filičpović je odlučila da zatraži pomoć suda.
Današnja odluka tužilaštva ju je, rekla je za N1, „prilično „razočarala i učinila da se osećam izuzetno loše, ne zbog same činjenice da nije presuđeno u moju korist, ja svakako nisam imala neka velika očekivanja, najviše mi je zasmetalo što se na ovom slučaju ništa nije radilo“.
Podsetila je da je krivična prijava podneta pre dve godine i dva meseca i da za ceo taj period apsolutno niko nije saslušan.
Pravna savetnica Sanja Radivojević iz Beogradskog centra za ljudska prava rekla je Insajderu da Tužilaštvo nije sprovelo istragu, te da nije saslušana ni Milica Filipović, ni zdravstveni radnici.
„Ministrastvo zdravlja je sprovelo inspekcijski nadzor, a tužilaštvo je reklo mislimo da je isto tako. I u inspekcijskom nadzoru takođe nisu saslušavani zdravstveni radnici, ni lekari, nego su uzimane njihove pisane izjave“, navela je Sanja Radivojević.
Prema njenim rečima, sproveden je i vanredni spoljni nadzor, gde je takođe utvrđeno da je sa aspekta stručnog rada Milica Filipović bila adekvatno zbrinuta tokom boravka u zdravstvenoj ustanovi.
Međutim, kako kaže, krivična prijava je podneta za zlostavljanje i mučenje, odnosno za nehuman tretman i povredu dostojanstva.
„To je delo koje je apsolutno zabranjeno. I u Srbiji, i u Evropi, bilo gde. Dakle, ni u ratnim okolnostima to nije dozvoljeno. Tu je trebalo da bude saslušana žrtva, svedoci, da se uradi psihijatrijsko veštačenje, da vidi da li je urađeno nesavesno pružanje lekarske pomoći“, objasnila je Sanja Radivojević.
„To je moralo tužilaštvo kao pravosudni organ kroz nezavisnu istragu da utvrdi. I ništa od toga nije urađeno. Apsolutno ništa. Bukvalno su promašili temu“, dodala je Sanja Radivojević koja će, u dogovoru sa Milicom Filipović, izjaviti prigovor Višem javnom tužilaštvu, a nakon toga će tražiti od Višeg javnog tužilaštva da da obavezne instrukcije Prvom osnovnom da se slučaj vrati na ponovni proces.
„Ako ne, ići će se na Ustavni sud. A paralelno sa tim, razmišljamo da pokrenemo proceduru pred Specijalnim izveštačima za zdravlje Ujedinjenih nacija. Pošto smo pričali s njima na tu temu i vrlo su zainteresovani. Prate i bez formalnog pokretanja tog mehanizma prate šta se dešava u Srbiji jer im je privuklo pažnju“, kazala je Sanja Radivojević.