Nakon tri godine uporne borbe žitelji opštine Rekovac izvojevali su malu, ali važnu pobedu. Istraživanje litijuma na ovoj opštini je obustavljeno nakon brojnih protesta, tribina, protesta i noćnih straža, a građani poručuju da borbi nije kraj
Ministarstvo rudarstva i energetike (MRE) donelo je rešenje 10. januara 2024. godine kojim je odbijen zahtev privrednog društva Balkan istraživanja iz Beograda za produženje izvođenja geoloških istraživanja litijuma, bora i pratećih metaličnih mineralnih sirovina na području Rekovca, na istražnom prostoru 3224 koji se nalazi na teritoriji opštine Rekovac, saznaje portal PRVI PRVI NA SKALI uvidom u rešenje.
Foto: Prvi Prvi na skaliFoto: Prvi Prvi na skali
U obrazloženju rešenja sa potpisom ministarke Dubravke Đedović Handanović piše da je MRE najpre 27. februara 2017. odobrilo predmetno istraživanje PD Nova Centauri metals iz Beograda.
Zatim je 23. maja 2017. odobren nastavak istraživanja preimenovanom preduzeću Centurion metals takođe iz Beograda. U obrazloženju dalje piše da je rešenjem Agencije za privredne registre (APR) 2. jula 2019. izvršena naredna promena imena – u Jadar lithium iz Beograda, da bi i 13. septembra 2021. privredno društvo promenilo svoj naziv u današnji – Balkan istraživanja.
Rešenjem od 19. maja 2020. Jadar litijumu, koji je 2021. postao Balkan istraživanje, odobreno je produženje istraživanja na području Rekovca do 5. novembra 2023. godine.
Istraživači su 5. oktobra 2023. godine zahtevali novo produženje. Taj zahtev je sadržao više priloga: završni izveštaj o projektu primenjenih geoloških istraživanja litijuma i projekat primenjenih geoloških istraživanja u izradi ovog preduzeća, kao i izveštaje o tehničkoj kontroli tog izveštaja, stručnom nadzoru i tehničkoj kontrole koje je uradila agencija Geowolf iz Beograda.
GZS je postupio zakonito i dostavio izveštaj 3. novembra 2023. godine kojim je ustanovljeno da preduzeće Balkan istraživanje nije izvršilo najmanje 75 odsto radova, čime nije ispunilo uslove za produženje istražnog roka za izvođenje geoloških istraživanja litijuma, bora i pratećih metaličnih mineralnih sirovina na području Rekovca.
„Mala, ali važna pobeda!“
Reagujući na ovo rešenje MRE, udruženje „Neko brine za Levač“ objavilo je saopštenje pod naslovom „Svi zajedno smo izvojevali jednu malu, ali važnu pobedu!“
„Nakon tri godine uporne borbe, peticija, tribina, protesta, blokada saobraćajnica, danonoćnih straža, najpre u Dragovu, a zatim u Sibnici, dočekali smo da Ministarstvo rudarstva i energetike odbije zahtev kompanije Balkan istraživanja doo za produženje istražnog prava na jednoj od dve istražne površine na teritoriji opštine Rekovac”, piše.
Ovi srčani branioci zavičaja su, međutim, oprezni i naglašavaju da istražno pravo na drugoj istražnoj površini na teritoriji opštine Rekovac ističe 17. aprila 2024. godine.
„Budno ćemo motriti da li će i za nju biti traženo produženje, kao i da se možda ne pojavi neka druga firma ili ista ova pod drugim imenom, što je njihov uobičajeni manir. Ova, za nas veoma značajna, pobeda je snažan vetar u leđa da se beskompromisno i dalje borimo za svaku ugroženu teritoriju kao i za Levač“, poručuju suosnivači Saveza ekoloških organizacija Srbije (SEOS).
Oni najavljuju da će „i dalje uporno insistirati da se usvoji, sada već istorijska dopuna i izmena Prostornog plana opštine Rekovac kojom bi se sistemski sprečile dalje aktivnosti ovog karaktera u budućnosti”.
Lečani poručuju da „borba mora da traje dok se ne odbrani dolina Jadra jer to je suština svih problema. Samo tako se mogu odbraniti i Levač, Kosjerić, Dobrinja, Jagodina, Suvoborska greda, Gruža, Homolje, Valjevo i mnoge druge ugrožene lokacije“.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Kako je moguće da brzi voz iz Beograda za 12 časova stigne tek do Valjeva? Problemi na pruzi, neorganizovanost, kvarovi i manjak informacija napravili su od jednog običnog putovanja pravu dramu
Buru u prosveti izazvala je najava dolaska stranih fakulteta bez akreditacije, zbog čega je Univerzitet u Beogradu zapretio „privremenom obustavom rada“. Vlast je ubrzo popustila, a premijer Vučević je saopštio da se predlog zakona povlači „zbog nezapamćenih pritisaka i ucena“. O problemima u prosveti u novom broju „Vremena“ govore bivša rektorka Ivanka Popović i bivši ministar prosvete Srđan Verbić
Da li je ukidanje statusa Generalštabu znak da će se to desiti i drugim kulturnim dobrima u zemlji, pitaju u Republičkom zavodu za zaštitu spomenika kulture, i pomišljaju da će biti ukinuti
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!