Novo izdanje Sive knjige propisa izlazi u trenutku kada očekujemo formiranje nove Vlade Srbije, pred kojom je 100 konkretnih predloga za smanjenje suvišne birokratije i unapređenje poslovnog okruženja. Naš predlog agende za 2024. je jasan – digitalizacija ostaje ključ uspešnih reformi i zajednički imenitelj gotovo svih naših preporuka. Cilj nam je dalje suzbijanje sive ekonomije, smanjenje administrativnog i parafiskalnog opterećenja privrede, unapređenje radnog zakonodavstva i sistema zdravstva, stimulisanje preduzetništva i inovacija, i poboljšanje uslova za razvoj poljoprivrede i zaštitu životne sredine.
Ključne preporuke za ovu godinu se odnose na proširenje platforme za legalno angažovanje sezonskih radnika u različitim delatnostima, uspostavljanje eBolovanja i jedinstvenog eKartona, uvođenje elektronskog plaćanja svih taksi i naknada, implementacija depozitnog sistema za povrat ambalaže za piće, kao i ubrzanje i digitalizacija procesa ozakonjenja i urbanističkog planiranja.
Novina u ovogodišnjem izdanju Sive knjige je da smo kod 13 preporuka stavili oznaku za bezgotovinska plaćanja zbog njihove važnosti za suzbijanje sive ekonomije, i dalji razvoj elektronske uprave i poslovanja. E-plaćanja su okosnica i za formiranje onlajn registra neporeskih nameta i ukidanja parafiskala koji se kao jedan od tri glavna razloga navode za poslovanje u sivoj zoni. Reforma koju NALED predlože je propisivanje obaveze organima da omoguće naplatu svih taksi i naknada elektronskim putem na Portalu eUprava. Ova inicijativa nosi i “EU bedž”, kao i još 17 preporuka iz novog izdanja. Među njima su i smanjenje fiskalnog opterećenja najnižih zarada, uvođenje objedinjene naplate poreza i doprinosa za preduzetnike i automatizovanje upisa staža, ukidanje plaćanja PDV-a na donacije hrane. Ove preporuke su nam posebno značajne zbog harmonizacije sa propisima EU.
VREME ZA UBRZANJE: Za proteklih 16 godina koliko Siva knjiga izlazi, predložii smo oko 350 jedinstvenih preporuka od kojih je do zakonodavaca došla svaka druga. Ukinut je pečat, sprovedena velika reforma upisa u katastar za sve nove predmete, uveden e-Recept u zdravstvu, građevinske dozvole su počele da se izdaju elektronski. Proteklu godinu zaokružujemo sa 12 potpuno ili delimično rešenih preporuka i četiri započete. Među njima su ukidanje naknade za konverziju, uvođenje obavezne primene zelenih kriterijuma i kriterijuma kvaliteta za određene javne nabavke, regulisanje elektronskih komunikacija u skladu sa evropskim propisima i uspostavljanje regulatornog okvira za digitalizaciju zdravstva.
Očekujemo da nova Vlada u punom mandatu ubrza sistemske reforme i doprinese integraciji Republike Srbije u Evropsku uniju. NALED će sa svojim članstvom nastaviti da doprinosi formulisanju usaglašenih rešenja za krupne reformske izazove kroz dijalog državnog, privatnog i civilnog sektora i izgradnju uređenog društva.