Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski pozvao je Srbiju i komšiluk da zajedno sa Ukrajinom proizvode municiju. Vučić je rekao – videćemo. No, već dugo je javna tajna da srpska artiljerijska municija mnogo pomaže Ukrajincima na frontu
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski zahvalio je srpskom kolegi Aleksandru Vučiću na podršci suverenitetu Ukrajine, humanitarnoj, finansijskoj pomoći i na prihvatanju izbeglica.
„Dogovorili smo dalje kontakte u cilju širenja međunarodne podrške (našem) mirovnom planu“, rekao je Zelenski u Tirani, gde je održan samit „Ukrajina – jugoistočna Evropa“.
Zelenski nije javno zahvaljivao Vučiću na srpskom oružju, pre svega artiljerijskoj municiji. Javna je tajna da velike količine srpske municije pomažu ukrajinskoj armiji u odbrani od ruske agresije.
Ukrajinski predsednik jeste javno predložio zemljama regiona da sa Ukrajinom zajednički rade na proizvodnji municije.
Na to je Vučić kasnije, za RTS, rekao da Srbija „mora da sagleda svoju poziciju“. On je preneo Zelenskom da su rezerve municije u Srbiji popunjene 62 odsto.
„Izdao sam naređenje da se napuni do 100 odsto, to znači da moramo mnogo da radimo u našim fabrikama“, rekao je Vučić.
On je dodao da „ne razume“ ljude u Srbiji kad govore protiv Ukrajine. „To su naša slovenska braća kao i Rusi i trudimo se da imamo dobre odnose.“
Predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću je pošlo za rukom da „bude u milosti Vašingtona kroz obuhvatnu isporuku municije koja ciljanim obilaznim putevima stiže u Ukrajinu“, pisao je FAZ.
Foto: AP Photo/LIBKOSRat u Ukrajini
„Naravno, Vučić to javno poriče, između ostalog zbog proruskog sentimenta u Srbiji koji njegov medijski aparat godinama sistematski pojačava. Ali, iza kulisa to svi znaju“, naveo je list.
Posebno se ističe raketa kalibra 122 milimetra koju pravi srpska firma Edepro, a koja ima domet oko 40 kilometara – dvostruko više od većine raketa tog kalibra.
Kako je naveo FAZ, Ukrajincima posebno odgovara jer taj projektil može da se ispali sa lansera tipa Grad koji imaju.
„To je domet kojim Ukrajina nadilazi neprijatelja. To joj daje ogromne prednosti“, rekao je jedan neimenovani vojni stručnjak za FAZ.
Vučić polovično demantuje
Prošlog juna se Vučić u intervjuu za Fajnenšel tajms osvrnuo na dokumente američkog Pentagona prema Kojima Srbija spada u zemlje koje naoružavaju Ukrajinu, što je Beograd demantovao.
Vučić je tada ponovio da je Srbija neutralna. „Ali, nisam lud, svestan sam da neko oružje može da završi u Ukrajini“, rekao je Vučić, ponovivši da je moguće da srpska municija preko posrednika stiže do Ukrajine, ali da o tome nema precizne podatke.
Stručnjaci pak kažu da u Ukrajinu stiže specifično modifikovano naoružanje, koje upravo odgovara lanseru raketa tipa Grad.
Ranije su mediji pisali o velikoj količini srpskih projektila na ratištu. Fotografije su još tokom prve godine rata ukazivale da je u pitanju municija novijeg datuma, proizvedena u Srbiji.
Tako je u ranijem intervjuu za Glas Amerike rekao i vojni komentator Aleksandar Radić.
„To je bilo pitanje vremena kada će se pojaviti rakete G2000 kalibra 122mm na ukrajinskom ratištu, zato je to sredstvo koje Ukrajinci mogu samo da požele. Naime, i kod njih i kod Rusa najbrojnije sredstvo vatrene podrške je višecevni lanser raketa BM21 Grad“, rekao je on.
„Osnovna raketa koja se koristi na tom sistemu ima domet od nešto više od 20km. Srbija pravi efikasnu, proverenu raketu dometa 40km. To je ogromna razlika“, naveo je Radić.
Prošlog marta je i rusko Ministarstvo spoljnih dela izrazilo „najdublju zabrinutost“ zbog izveštaja da srpske granate tuku po ruskoj vojsci.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Nekadašnji potpredsednik Vlade Vojvodine Goran Ješić pušten je na slobodu, saopštio je njegov brat Vladimir na društvenoj mreži Iks. Na slobodu je izašao i student Relja Stanojević
Simboličnom petnaestominutnom tišinom građani širom Srbije su odali poštu poginulima na novosadskoj Železničkoj stanici 1. novembra. Blokade saobraćaja organizovane na nekoliko mesta u Beogradu, a kod Fakulteta dramskih umetnosti i RTS-a desile se tuče između besnih vozača sa jedne, i okupljenih građana sa druge strane
Profesor beogradskog Fakulteta političkih nauka u penziji Rade Veljanovski ocenio je da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u gostovanju u Dnevniku RTS-a u četvrtak potpuno anulirao i porazio novinarku Bojanu Mlađenović, a time porazio i sam RTS
„Pitanje Generalštaba jedno je od največih primera kršenja zakona i korupcije. Ne postoji vetovatno ni u jednoj evropskoj zemlji da se zaključuje ugovor sa stranim investitorom i direktno navodi da ćete da prekršite zakon svoje zemlje", poručio lider Kreni-promeni Savo Manojlović
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!