Pred dvogodišnjicu invazije Rusije na Ukrajinu Evropska unija bi trebalo da usvoji trinaesti paket sankcija, a u nacrtu tog dokumenta u koji je Radio Slobodna Evropa (RSE) imao uvid, je i firma „Conex doo“ iz Srbije, koja je, kako pokazuje finansijski izveštaj, do početka invazije na Ukrajinu bila gotovo neaktivna.
Podaci iz finansijskih izveštaja, objavljenih na sajtu Agencije za privredne registre, pokazuju da je ova firma bila neaktivna tokom 2020. i 2021. godine, dok je 2022. godinu završili sa ukupnim poslovnim prihodom od milion evra, a u ukupnom bilansu napravila je mali gubitak.
Prema objašnjenju EU na listu sankcija stavljaju se fizička ili pravna lica koja čine deo ruskog vojnog i industrijskog kompleksa, imaju komercijalne ili druge veze sa ovom industrijom. Sankcionišu se i oni koji podržavaju ili unapređuju ruski odbrambeni i bezbednosni sektor.
Unija ne navodi zbog čega su firme uvrštene na listu i na koji način i u kom obimu su pomagale rusku vojnu industriju. EU će detaljnije obrazloženje dati nakon objavljivanja konačnog spiska sankcionisanih pojedinaca i kompanija.
Trinaesti paket sankcija trebalo bi da bude usvojen do 23. februara, uoči dvogodišnjice početka ruske agresije na Ukrajinu.
“Conex”
Kompanija „Conex“, sa sedištem u Beogradu, registrovana je za obavljanje konsultantskih aktivnosti u vezi s poslovanjem i upravljanjem. Prema zvaničnim podacima Agencije za privredne registre osnovana je 1992. godine u Valjevu, prenosi RSE.
U martu 2020. godine firma se seli u Uzun Mirkovu u Beogradu.
Vlasnik kompanije „Conex“ je Aleksandar Ivanović koji je do marta 2020. godine bio i direktor ovog društva. Ivanović je prethodno imao i firmu za trgovinu na veliko električnim aparatima za domaćinstvo „Elektro Concept Valjevo“, ali je ovo pravno lice, prema podacima Agencije za privredne registre, neaktivno od 2020. godine.
Prema podacima Narodne banke Srbije, „Conex doo“ od sredine prošle godine ima registrovan račun u srpskoj „Alta banci“ koja zbog činjenice da Srbija nije uvela sankcije Rusiji, sa njom ima nesmetan platni promet.
Carinska dokumentacija komercijalnih baza međunarodne trgovine „Import Genius“ i „Sinoimex“ u koju je RSE imao uvid ne pokazuju da je beogradska firma „Conex“ imala spoljnotrgoviski promet sa Rusijom ili bilo kojom drugom zemljom, piše RSE.
Srpske kompanije izvozile tehnološku robu u Rusiju
Prema istraživanju RSE, više desetina kompanija koje su registrovane u Srbiji su od početka ruske invazije na Ukrajinu izvozile proizvode u Rusiju.
Analiza više od 14.000 pošiljki iz baza o međunarodnoj trgovini, pokazala je da su u Rusiju preko srpskih kompanija isporučeni proizvodi u vrednosti od najmanje 71,1 milion dolara.
U najvećem broju slučajeva reč je najsavremenijoj tehnološkoj robi koja je stavljena na listu visoko rizičnih proizvoda i nalazi se na sankcijama Evropske unije jer može biti korišćena u vojnoj industriji.
Srbija se od početka rata u Ukrajini do danas nije usaglasila ni sa jednom odlukom EU o sankcijama Rusiji.