
Nemačka
Strani studenti kao izvor prihoda
Jedna nova studija pokazuje da strani studenti daju ogroman doprinos nemačkom budžetu, ako ostanu da rade, ali i tamo je kriza
Direktor Kancelarije za KiM Petar Petković saopštio je da je na administrativnom prelazu Jarinje zabranjen prolazak još jedne pošiljke dinara, namenjenih za isplatu plata, penzija i socijalnih davanja za Srbe i druge nealbanske stanovnike na Kosovu. Guvernerka Jorgovanka Tabaković rekla je da je ljudima iz kompanije "Henderson" prećeno hapšenjem ako se ne udalje sa prelaza
“Po nalogu Aljbina Kurtija, danas je na administrativnom prelazu Jarinje zabranjen prolazak još jedne pošiljke dinara, namenjenih za isplatu plata, penzija i socijalnih davanja za Srbe i druge nealbanske stanovnike Kosova i Metohije čiji opstanak zavisi od priliva sredstava iz budžeta Republike Srbije”, saopštio je Petar Petković.
Guvernerka Jorgovanka Tabaković ukazala da je britanska firma „Henderson“, koja ima licencu za posao koji radi, novac godinama prevozila i to tako da je NBS prijavljivala prenos novca, a nije tražila dozvolu da novac uđe na KiM.
„Ako neko danas nije dobio dinare za penzije i socijalna davanja i ne može da kupi hleb ili lek, šta mu je alternativa? Šta nam nude? Otvaranje menjačnica?“, zapitala je Tabaković.
Ovog puta nije bilo reči o kolikoj sumi novca se radi.
Tvrde da ponovna zabrana novca nije sve što se danas dogodilo na Jarinju. Prema radnicima kompanije Handerson, koja je godinama zadužena za transport dinara iz Srbije, ali i prema predstavnicima NBS-a, kosovska policija je navodno bila gruba i pretila im hapšenjem.
Iz Kancelarije za KiM i danas ističu da je novac poslat prema svim ustanovljenim višedecenijskim procedurama koje predviđaju da pošiljku dinara na Jarinju sa svim potvrdama preuzima britanska kompanija “Henderson” i prevozi ih do trezora u Leposaviću.
Međutim, ulaz dinara je zabranjen.
Poručuju i da je i današnji, kao i prethodni slučaj zabrane ulaza dinara, sproveden bez ikakvog zvaničnog objašnjenja i odbijenice.
Srbi na KiM žive pod veoma teškim uslovima, u limbu.
Prelazni period – čista laž
Nakon, sada već druge vraćene pošiljke dinara NBS-a za Kosovo i jedne zaplene dinara u Goraždevcu, što se dogodilo od kada je na snagu stupila Uredba Centralne banke Kosova o evru i istovremeno u vreme trajanja prelaznog perioda datog upravo zbog situacije sa dinarima, iz Kancelarije smatraju da taj „Kurtijev prelazni period šarena laža da Zapadu zamaže oči“.
„Kurti je jasno poručio da je takozvani prelazni period čista laž, i da je sve vreme u toku rad na operacionalizaciji odluke o zabrani dinara. Kurtijev ‘prelazni period’ je ništa drugo do šarena laža osmišljena da zamaže oči političkim krugovima na Zapadu koji su mu jasno poručili da je napadom na elementarne uslove opstanka srpskog naroda na Kosovu i Metohiji otišao predaleko. Očigledno je da su Kurtijeve poruke da dinar nije zabranjen na Kosovu i Metohiji laž i besramna propaganda, a da se njegov plan etničkog čišćenja srpskog naroda iz pokrajine realizuje bez ikakve zadrške“, naglasili su iz ove institucije.
Pretnje Prištini iz Vašingtona
Pomoćnik američkog državnog sekretara Džejms O’Brajen izjavio je da su Sjedinjene Države veoma zabrinute zbog odluke kosovske vlade da ne dozvoli korišćenje dinara, prenosi Glas Amerike.
U intervjuu albanskom servisu Glasa Amerike O’Brajen je istakao da je takvim stavom kosovska vlada dovela u pitanje partnerstvo sa Sjedinjenim Državama.
„Nisam neko ko javno iznosi nejasne pretnje. Ukoliko nas ne bude tretirala kao partnera, nećemo se odnositi prema Vladi Kosova kao prema partneru”, rekao je američki zvaničnik, napominjujući da Kosovo treba da povuče odluku o ukidanju dinara.
“Uprkos tome što su Sjedinjene Države savetovale kosovsku vladu da se ne upušta u takve akcije, ona je odlučila da je sprovede, ne uzimajući u obzir savete ključnih partnera. Moderne evropske zemlje rešavaju ovakva pitanja dijalogom uoči primene odluke – i na vreme obaveštavaju stanovnike”, ukazao je O’Brajen.
Jedna nova studija pokazuje da strani studenti daju ogroman doprinos nemačkom budžetu, ako ostanu da rade, ali i tamo je kriza
U Agenciji za privredne registre upisana su dva novoosnovana udruženja koja imenima podsećaju na naziv budućeg pokreta predsednika Srbije Aleksandra Vučića - Pokret za narod i Pokret za narod i državu, sa istim sedištem i istim zakonskim zastupnikom
Na zgradu Pošte Kosova u Zvečanu bačene su ručne bombe. Za počiniocima traga kosovska Antiteroristička jedinica
Studenti u blokadi tvrde da njihovi zahtevi nisu ispunjeni, vlast da jesu. Studenti ne žele da odustanu od borbe, vlast čini sve ne bi li pobunu koja se proširila na čitavo društvo ugušila. Studenti kažu da vlast povećava stepen nasilja
Kako je Srpska pravoslavna crkva oblikovala kulturu sećanja poslednjih decenija? Zašto je Peti oktobar bio praznik za Crkvu i kako je Vučić opet sabio SPC u ćošak? O tome u novoj knjizi piše Karin Roginer Hofmajster
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve