Na prvim predizborima za predsedničkog kandidata Republikanske stranke Donald Tramp je odneo jasnu i iznenađujuće brzu pobedu. Velike američke televizijske stanice su bivšeg predsednika proglasile pobednikom već nakon 30 minuta od početka glasanja.
Neki misle da je ostatak trke formalnost i da će Tramp sigurno na megdan aktuelnom predsedniku SAD Džo Bajdenu u novembru.
Pripremite se za novi Trampov mandat
Već ovaj uspeh Donalda Trampa na predizborima izazvao je zabrinutost u Nemačkoj, piše Dojče vele.
Nemački opozicioni Demohrišćani (CDU/CSU) vrše pritisak na nemačku vladu da se pripremi za novi Trampov mandat.
„Savezna vlada ne može duže da ignoriše razvoj na unutrašnjem planu u SAD. Za to su nam SAD kao partner previše važne“, rekao je za DPA Jirgen Hart, političar CDU zadužen za spoljnu politiku.
A Savez nemačke industrije (BDI) upozorava da bi Trampova pobeda na predsedničkim izborima mogla da ima teške posledice za Nemačku. Sjedinjene Države bi tada mogle ponovo da se ekonomski izoluju, ocenio je predsednik BDI Zigfrid Rusvurm.
On je dodao da Nemačka mora da se pripremi za sve scenarije: „A to znači da nije dovoljno biti zabrinut. Evropa mora da se pripremi za svet u kojem ćemo mi Evropljani da budemo više prepušteni samima sebi i manje nego u proteklih 75 godina ćemo moći da se oslanjamo na transatlantsko bezbednosno partnerstvo.“
Zašto Tramp izaziva strah?
S obzirom na to kako je vodio trgovinski rat sa Kinom tokom svog poslednjeg predsedavanja, postoji velika zabrinutost zbog toga šta bi drugi Trampov mandat mogao da znači za globalnu ekonomiju, pisao je ranije Dojče vele.
„Bio bi to veliki šok, jer on već govori o paušalnim carinskim nametima i raznim prilično prelomnim stvarima“, kaže Vilijam Rajnš. „Možete biti sasvim sigurni da će ostatak sveta preterano reagovati ili svakako pokazati neku reakciju.“
Ako bi Tramp pobedio, preuzeo bi dužnost tek 2025. godine.
Postoji širok spektar drugih faktora i mogućih događaja na koje su poslovni lideri i ekonomisti usredsredili svoj pogled. Zelena tranzicija u više sektora i brz tempo razvoja veštačke inteligencije verovatno će postati još važniji za poslovne diskusije.
Ali, kao što su nam pokazali događaji poput pandemije i rata u Ukrajini, često su neočekivane i nepredvidljive stvari te koje imaju najveći uticaj.
„Ono što me više brine jesu događaji kao što su ’crni labudovi’, koji nisu predvidljivi, a koji dovode do kataklizmičkih reakcija“, rekao je Rajnš. U anglosaksonskom ekonomskom žargonu „crni labud“ označava događaj koji se nije mogao predvideti, ali koji donosi teške posledice.