Prvo valja sačekati da prođe rok za prigovore Republičkoj izbornoj komisiji na konačne rezultate izbora, i tada traje rok od petnaest dana da se žalba podnese Ustavnom sudu.
Taj sud je naime jedini vlastan da naredi ponavljanje izbora. On ih može vratiti u bilo koju fazu – recimo podnošenja lista ili na sam izborni dan.
Sofija Mandić, pravnica i predstavnica liste „Srbija protiv nasilja“ u Gradskoj izbornoj komisiji, kaže za „Vreme“ da se sve vreme radi na pripremi žalbe.
„Obuhvaćene su nepravilnosti koje su se dogodile od faze kandidovanja, preko faze sa biračkim spiskovima do samog izbornog dana, uključujući i objavljivanje rezultata, nedostataka u zapisnicima, koji se tiču i glasanja od kuće“, kaže nam Mandić.
„Dakle i forma i suština zapisnika, sve je tema za Ustavni sud“, dodaje ona.
Nijedan sistem nije napravljen za ovo
Sagovornica „Vremena“ objašnjava da je proces pripreme žalbe zahtevan jer nijedan sistem nije pravljen da obradi ovu količinu nepravilnosti.
„Svaki mehanizam koji imate, izborna komisija, tužilaštvo, upravni sud… trebalo bi da postupa po izuzetku“, priča Mandić.
„Ako imate ovako masovno kršenje izbornih propisa, morate za svaku fazu izbornog procesa da se obraćate institucijama. To vodi sagorevanju i onoga ko se time bavi i samih institucija. Kao osigurač kada ne može da izdrži toliki pritisak, pa pregori. Naš osigurač je odavno pregoreo“, kaže Mandić.
Ukoliko Ustavni sud ustanovi da su prijavljene neregularnosti i prekršaji bitno uticali na rezultate izbora, on može da naloži da se izbori ponište i ponove.
Ali, Ustavni sud nema predviđen rok u kojem mora da donese odluku.