Naoružavanje Prištine je ilegalno, a cilj je da se ne samo u potpunosti sa KiM ukloni trag postojanja Republike Srbije, već i srpskog naroda. Ovako je predsednik Srbije Aleksandar Vučić prokomentarisao informaciju da će Sjedinjene Američke Držve Prištini da isporuče protivtenkovske rakete „Džavelin“ sa sve pratećom opremom u vrednosti od 75 miliona dolara za Kosovske bezbednosne snage.
Da će se ovo dogoditi, Vučiću je lično saopštio ambasador Sjedinjenih Američkih Država Kristofer Hil. U zvaničnom saopštenju Vučićeve pres službe, nakon susreta sa Hilom, navodi se da je bilo reči o postupku odobrenja Prištini da kupi rakete „Džavelin“.
„Ambasador Hil je, ovom prilikom, obavestio predsednika Vučića o američkoj odluci da prihvati zahtev Prištine o kupovini protivtenkovskih raketa „Džavalin“. Kako je ambasador Hil naveo, Stejt Department će taj zahtev Prištine da uputi američkom Kongresu, čime počinje zvanična procedura“, navodi se u saopštenju.
Navedeno je i da je predsednik Vučić rekao da je ova informacija veliko razočaranje za Srbiju, ali da će naša zemlja, zajedno sa SAD, raditi na očuvanju srpsko-američkih odnosa.
Rezolucija 1244 predviđa demilitarizaciju
Međutim, nije navedeno da li je Vučić ambasadrou Hilu preno stav koji je danas saopštio javnosti Srbije.
„Kršeći Rezoluciju 1244 ugrožavaju regionalu bezbednost i stabilnost, snage tzv. KBS ne bi smele da postoje, a imaju 223 oklopnih vozila“, rekao je Vučić.
Predsednik je naglasio da Rezolucija 1244 predviđa demilitarizaciju.
„A oni im napraviše vojsku i nastavljaju da prave tu vojsku. Nismo jaki kao Amerika, Engleska, Nemačka, Turska, ali možemo da ukažemo celom svetu da na brutalan način krše međunarodne javnopravne norme, ali to njih ne interesuje, interesuju ih samo njihovi interesi“, rekao je Vučić.
Signal promene odnosa prema Srbiji
Poruka koju Sjedinjene Države šalju Srbiji isporukom protivtenkovskih raketa Kosovu je da se zvanični Beograd ne smatra pouzdanim partnerom, ocenjuje za Radio Slobodna Evropa Kurt Basiner, viši stručni saradnik u Savetu za politiku demokratizacije sa sedištem u Berlinu.
Basiner smatra da ovaj potez još ne pokazuje suštinsko preispitivanje politike Zapada prema Vučiću, ali da jeste naznaka da se to može razmatrati.
„Poruka koju SAD šalju ovom prodajom – a koju je ambasador Hil morao da prenese – jeste da se Srbija, uprkos zapadnim izjavama da je partner u dijalogu, ne smatra pouzdanim partnerom ili pouzdanim pod trenutnim rukovodstvom“, kaže Basiner.