
Studentske blokade
Studente izbacuju sa fakulteta: Da li je ovo kraj fizičkih blokada?
Dok su studenti u blokadi dva fakulteta u Beogradu izbačeni iz zgrada ovih ustanova, sa drugih fakulteta govore za „Vreme“ da li ostaju u fizičkim blokadama
Svečanost povodom obeležavanja 9. januara - Dana Republike Srpske - RTS prenosi uživo. Povodom ovog praznika će od 20 časova biti priređen i sinhronizovan vatromet širom Republike Srpske i u Beogradu. “To je kretanje u zadatim okvirima, između biračkog tela i javnosti u Srbiji, gde se pokazuje da je predsednik nacionalno osvešćen, ali uz poštovanje preuzetih obaveza Republike Srbije još iz 1995. godine”, ocenjuje za “Vreme” istoričar Stefan Radojković
Pod sloganom „Simbol slobode“ danas se nastavlja program obeležavanja 9. januara – Dana Republike Srpske.
Centralni događaj, svečani defile, počeo je u 17 časova uz direktan prenos na Prvom programu RTS-a. Povodom ovog, očigledno svesrpskog praznika će od 20 časova biti priređen i sinhronizovani vatromet širom Republike Srpske i u Beogradu.
Ustavni sud Bosne i Hercegovine svojom presudom od ranije nije osporio pravo na obeležavanje dana Republike Srpske, ali je utvrdio da praznik ne može biti obeležavan 9. januara. Tog dana pre 28 godina u Sarajevu je tadašnja Skupština srpskog naroda u Bosni i Hercegovini usvojila Deklaraciju o proglašenju Republike srpskog naroda kao nezavisne celine unutr BiH, a sa ciljem da je pripoje Jugoslaviji koju su po svaku cenu htele da održe Srbija i Crna Gora. U to vreme na čelu RS-a su bili Radovan Karadžić, Biljana Plavšić i Momčilo Krajišnik, sve troje kasnije osuđeni za ratne zločine.
Drugi narodi u Republici Srpskoj taj dan smatraju spornim jer da je on „ozvaničio početak politike zločina i genocida“.
Hod po žici
Istoričar Stefan Radojković kaže za “Vreme” da je držanje Srbije prema ovom prazniku „fino podešeno“.
“S jedne strane Srbija kao garant dejtonskog sporazuma podržava postojanje Republike Srpske, koja je samim tim i utvrđena tim sporazumom. Ali, pitanje je koliko Srbija podržava retoriku njenog predsednika Milorda Dodika o povremenim pretnajma otcepljenju”, objašnjava Radojković.
Važno je, kaže, posmatrati ponašanje vrha Republike Srbije, a u tome je najupadljivije – odustvo Aleksandra Vučića na proslavi u Banjaluci.
“Mislim da time želi da se podvuče da Srbija podržava postojanje Republike Srpske, kao jednog od entiteta Bosne i Hercegovine, ali sa druge strane vidimo i da Vućić ne želi da bude povezivan sa retorikom koja zagovara nezavisnost Republike Srpske u odnosu na BiH”, kaže sagovornik “Vremena”.
Uz sve ove poteze i lične veze između Dodika i Aleksandra Vučića, koje su se videle i tokom izbora u Srbiji 17. decembra sve izgleda kao „fino izbalansiran hod po žici“.
Za svakog ponešto
“To je kretanje u zadatim okvirima, između biračkog tela i javnosti u Srbiji, gde se pokazuje da je predsednik nacionalno osvešćen, ali uz poštovanje preuzetih obaveza Republike Srbije još iz 1995. godine.
„Nakon izbora u Srbiji i prazničnog raspoloženja, pravoslavnog Božića, Srpske Nove godine, perioda slava, to se uklapa u tu sliku i marginalizuje teme koje opozicija smtra vžnim”, kaže Radojković.
Važni dobri komšijski odnosi
Na proslavi u Banjaluci je prisutna delegacija iz Srbije, među njima formalni predsednik Naprednjaka i ministar odbrane Miloš Vučević i predsednik Skupštine Srbije Vladimir Orlić. Takođe je prisutan i poglavar Srpske pravoslavne crkve Porfirije. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i premijerka Ana Brnabić su zvanično čestitali.
Komentarišući učešće delegacije Srbije na proslavi, portparol Evropske unije Peter Stano je podsetio kako su regionalna saradnja i dobri komšijski odnosi veoma važni principi, kako za EU, tako i za zemlje koje žele da pristupe Uniji.
Sa drudge strane, američka ambasada u Bosni saopštila je da „prema Krivičnom zakonu BiH, nepoštovanje presuda Ustavnog suda BiH predstavlja krivično delo, te da je to „stvar zakona, a ne nečijeg mišljenja“.
Dok su studenti u blokadi dva fakulteta u Beogradu izbačeni iz zgrada ovih ustanova, sa drugih fakulteta govore za „Vreme“ da li ostaju u fizičkim blokadama
Proizvođač lubenica iz Ašanje Jovan Radojčić dobio je meru kućnog pritvora zbog toga što je udario automobilom čoveka koji je, navodno, poslat kako bi zastrašivao njegovu porodicu
Studentska lista danas ima ubedljivu podršku u odnosu na vlast, otkrivaju istraživanja javnog mnjenja koja objavljuje „Vreme“ u novom broju. Ali, uslov je da takva lista bude jedina opoziciona
Pripadnici Interventne policije legitimišu okupljene ispred Visoke zdravstvene škole u Beogradu, studenti tvrde da su izbačeni iz dvorišta
U Malom Mokrom Lugu u sredu popodne izbio je požar, a policija je saopštila da je lokalizovan. Nema ugroženih objekata
Istraživanje NSPM: Većina Srbije protiv Vučićevog režima (1)
Najgore je iza nas Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve