Seks, droga, rokenrol, a onda niz pokajanja poznatih lica šoubiznisa pred kamerama. Priča je u Rusiji odjeknula glasnije od novogodišnjeg vatrometa, i to ne samo u trač-magazinima već i u državnoj Dumi i Kremlju, piše Dojče vele.
Naime, 20. decembra je poznata blogerka pravila žurku u jednom moskovskom tehno-klubu, među gostima su bili pop-ikona Filip Kirkorov, pevačica Lolita, raniji pobednik Pesme Evrovozije Dima Bilan i novinarska zvezda Ksenija Sobčak.
Mediji prenose da je ulazak na žurku koštao i po deset hiljada evra, dres-kod je zahtevao golišavost, dakle providne bluze, kratke suknje, erotske brusthaltere.
Jedan reper je došao sasvim nag, sa čarapom preko polonog organa – to je, kako je kasnije rekao pred sudom, trebalo da bude omaž Red Hot Čili Pepersima.
Na snimcima sa zabave nije bilo ničeg posebno neprikladnog, sve je delovalo kao mešavina karnevala i Noći veštica.
„Gej-propaganda“ i napad na vrednosti?
Avaj, čitav niz aktivista bliskih vlastima ili udruženja požalio se policiji zbog tih snimaka, tvrdeći da se širi „gej-propaganda“ ili „narkomanska propaganda“.
Jedna poslanica ruske Dume zatražila je od nadležnih da provere ima li prekršaja protiv „zabrane LGBT propagande“ i ukaza predsednika za čuvanje „tradicionalnih ruskih duhovnih i moralnih vrednosti“.
Elita šoubiznisa prvo se podsmevala toj moralnoj panici, ali onda se pojavio snimak pevača Kirkorova u kojem pokušava da opravda svoje ponašanje na žurci pred portparolom Kremlja Dimitrijem Peskovim.
Reper sa čarapom na penisu osuđen je na petnaest dana zatvora i veliku novčanu kaznu zbog izgredništva i „gej-propagande“. Organizatorki žurke je prećeno poreskom inspekcijom, na kraju je oglobljena sa nekih hiljadu evra.
Kasna „pokajanja“ pred kamerama
Onda je priča doživela obrt. Zvezde koje su se još juče podsmevale tom silnom uzbuđivanju, skoro istovremeno su objavile pokajničke snimke u kojima tvrde da nisu imali pojma kakav je „pravi karakter“ žurke na koju su išli.
Kirkorov – koji je u Rusiji popularan koliko Madona na Zapadu – rekao je da je morao biti „pažljiviji“ u „ova teška doba, u doba herojstva“. Priznao je „greške“, poručio da je „patriota“.
Ali, i to je bilo izgleda prekasno. Organizatori koncerata redom su otkazali njegove nastupe, njegove numere su izbačene iz već snimljenih novogodišnjih programa. Redom se iz javnog života eliminišu upravo zvezde koje su ostale odane Kremlju čak i u doba agresije na Ukrajinu.
„Mislilo se da Kremlj vodi rat samo protiv političkih aktivista koji učestvuju u antiratnim protestima“, kaže za DW muzički kritičar Artemij Troicki, koji živi u inostranstvu. „Zapravo se dešavaju stvari koje su još pre godinu dana bile nezamislive za ovu zemlju.“
On kaže da su „skoro svi nadareni muzičari“ ionako već napustili zemlju. „Ostali su samo usamljeni hrabri borci ili otupeli konformisti“, dodaje Troicki. Veruje da će moderna ruska kultura uskoro ličiti na severnokorejsku. „Biće uskoro dozvoljeni samo vojni marševi.“
Zgodno skretanje pažnje
Politikolog Dimitrij Oreškin, koji takođe živi u egzilu, kaže da horsko objavljivanje „pokajanja“ pokazuje da su i učesnici sporne žurke shvatili da je naređenje za njihov progon stiglo sa samog vrha.
Kaže, prošlo je vreme kad je Kremlj hteo da simulira normalnu svakodnevicu uprkos ratu. „Ništa nije kako je bilo. Cela zemlja mora da se odriče, cela zemlja je u ratnom stanju“, kaže, pa ne ide da neki „pokazuju gole guzice“ na žurkama.
Oreškin dodaje da je tema zgodna za skretanje pažnje sa toga da je rat došao bliže. Ukrajinci su prethodnih dana izveli napade ne samo na anektirano poluostrvo Krim, već i na oblast Belgoroda.
Bio je potreban žrtveni jarac, kaže politikolog. „Hajde da kaznimo ove dekadentne elite, onda će običnom narodu biti bolje“, sumira on poruku vlasti.