Deca u Gazi plaćaju skupu cenu u sukobu, izjavio je direktor međunarodne nevladine organizacije Save the Children za palestinske teritorije Džejson Li.
On je pozvao na hitan prekid vatre u ratu Izraela i Hamasa. Kako je rekao za Glas Amerike, sve stranke moraju da se pozovu na odgovornost i da se smatraju obaveznim da štite svu decu, u svakom trenutku.
„Situacija u Gazi je teška i sve gora. Sada smo u situaciji kada jedno dete gine na svakih 10 minuta a na svakih pet minuta jedno dete je ranjeno. I to su povrede koje im menjaju život. Pored smrti i opasnih povreda koje deca trpe, 1,5 miliona ljudi, odnosno 60 odsto stanovnika Gaze je raseljeno, pobegli su iz kuća. Traže utočište u školama i bolnicama, u bilo kojoj zgradi gde mogu da budu zaštićeni. Ali te zgrade nemaju dovoljno vode, i dovoljno hrane. Deca i porodice koje su povređene nemaju pristup zdravstvenoj nezi. Mnoge porodice su se svele na jedan obrok dnevno“, rekao je Li.
Dodaje da je 1,5 miliona ljudi, odnosno 60 odsto stanovnika Gaze raseljeno, pobeglo od svojih kuća i traži utočište u školama i bolnicama ali da Alte zgrade nemaju dovoljno vode i hrane.
„U Gazi nema sveže vode. Kada pogledate škole u kojima sada žive civili, mnoge su sada četiri puta iznad svog kapaciteta. U jednom centru u Kan Junisu, na jugu Gaze, 22.500 ljudi živi u školi, koja je sagrađena za maksimalno 2.000 ljudi. Postoji 16 kupatila za više od 22.000 ljudi, što znači da ne može da se održava elementarna lična higijena, tako da se šire prenosive bolesti i dijareja. I naravno, nema dovoljno vode. Potrošnja vode za stanovnike Gaze je smanjena za 92 odsto u odnosu na nivo pre 7. oktobra. Ovo je humanitarna katastrofa i deca plaćaju cenu.“
On upozorava i na dugoročni uticaj ove situacije na mentalno zdravlje dece.
„Nažalost, za decu u Gazi, ovo nije prvi rat kroz koji prolaze. Bilo je ranijih eskalacija i znamo kakav je bio efekat. Save the Children radi istraživanja i studije i razgovara sa decom. I videli smo povećane nivoe anksioznosti, depresije, straha, decu koja ne mogu da spavaju, decu koja počinju da se povlače od svojih porodica, da se osećaju usamljeno. Ali najgore od svega je što deca gube poverenje i nadu. Ne veruju da imaju budućnost.“
Prema njegovim rečima, deca će ne samo imati fizičke ožiljke, već i mentalne i emotivne ožiljke koje će nositi sa sobom i neće imati nadu u bolju budućnost.
B.G./Glas Amerike
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com