Poslanici Evropskog parlamenta usvojili su većinom glasova „Rezoluciju Evropskog parlamenta o nedavnim dešavanjima u dijalogu Srbija-Kosovo“.
Taj dokument nije pravno obavezujući i za preporuke u njemu potreban je konsenzus među zemljama članicama EU.
U dokumentu EP se oštro osuđuje napad na kosovsku policiju 24. septembra, Beograd i Priština se pozivaju na deeskalaciju, da se utvrde sve činjenice u vezi događaja u Banjskoj, da se obe strane vrate dijalogu, ali se, između ostalog i traži od Evropske komisije i Evropskog saveta da preduzmu mere protiv Srbije ukoliko se utvrdi da je bila direktno umešana u ta dešavanja.
Poslanik Evropskog parlamenta Klemen Grošelj objasnio je u izjavi evropskom dopisniku N1, uoči početka današnje sednice u Strazburu, da eventualne mere ne bi bile usmerene prema građanima Srbije.
Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Vladimir Bilčik izjavio je da ova Rezolucija nije samo poruka za jednu stranu, već da šalje poruku da prošlost mora da se prevaziđe kako se ne bi ponovila i da se u njoj ističe podjednaka odgovornost Beograda i Prištine.
Da je rezolucija usvojena na društvenoj mreži X je saopštio izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Vladimir Bilčik.
„Potrebna nam je puna istraga o napadu Banjskoj i ispunjenje pravde. Beograd i Priština moraju takođe da se vrate mirnom i konstruktivnom dijalogu uz posredovanje EU“, poručio je Biličk nakon izglasavanja rezolucije u EP.
Izručiti Radoičića
Rezolucijom se sprske vlasti pozivaju na punu saradnju u istrazi o napadu na kosovsku policiju u Banjskoj, kao i da Milana Radoičića koji je preuzeo odgovornost za taj sukob, izruče kosovskim vlastima.
EU se pritom poziva da sledi primer Sjedinjenih Američkih Država i uvede sankcije Radoičiću.
Istovremeno se poziva na ukidanje mera koje je EU uvela Kosovu, ali kako je objasnio Grošelj za N1, za to prethodno moraju biti ispunjeni svi uslovi.
Z.S/Sputnjik/Danas
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com