Da se ne zaboravi
Akcija „Zastani Srbijo“: Tišina za poginule na železničkoj stanici u Novom Sadu
Simboličnom petnaestominutnom tišinom građani širom Srbije su odali poštu poginulima na novosadskoj Železničkoj stanici 1. novembra
"Kad diktator zna da mu se bliži kraj vlasti i sada nema više kud, mora da ostavi Srbiju u mraku, da otera SBB i da televizije N1 i Nova S ne mogu da se emituju, konstatovala je Marinika Tepić
Sporni stavovi u članovu 122 Nacrta Zakona o elektronskim medijima, prema kojima je bilo predviđeno da će REM određivati cenu koju će kablovski operatori plaćati za redistribuciju programa nacionalnih televizija, biće obrisani iz finalne verzije dokumenta. Tako je barem dogovoreno u utorak na sastanku koji je inicirala Misija OEBS sa predstavnicima Ministarstva informisanja i novinarskih i medijskih udruženja, saznaje N1.
Drugi naknadno dodati stav u članu 112 prema kojem je trebalo da se na prva dva mesta nalaze programi javnih servisa, a potom nacionalne televizije Pink, Hepi, B92 i Prva takođe je izmenjen na zahtev medijskih udruženja. Utvrđeno je, kako saznajemo na sastanku, da će operatori na kanalu 0 imati servisne informacije, na broju 1 javni servis, a da je posle raspored na izboru operatora, prenosi izvor N1.
Vlada Srbije je ranije donela predlog izmena teksta Zakona o elektronskim medijima, van očiju javnosti, nakon javne rasprave, odnosno dodata su dva stava u članu 122, kojim se suštinski ide na štetu kablovskih operatora, a u korist emitera sa nacionalnom frekvencijom.
Takođe, iz Vlade Srbije je stiglo saopštenje u kojem se navodilo da je na sastanku sa predstavnicima Ministarstva informisanja i telekomunikacija, medijskih i novinarskih udruženja i međunarodnim partnerima postignut kompromis oko pitanja implementiranja Saveta za štampu i izbora članova Regulatornog tela za elektronske medije (REM).
Kako za portal „Vremena“ rekla Izabela Branković, izvršna direktorka Asocijacije medija koja je ispred Koalicije za slobodu medija prisustvovala sastanku, oni još nisu videli finalne verzije predloga zakona i dodaje da se posle ovakvog zvaničnog saopštenja može steći utisak da su usaglašene sve sporne tačke na dva medijska zakona.
U saopštenju se navodi i da je premijerka Ana Brnabić ocenila Nacrt zakona o javnom informisanju i medijima i Nacrt zakona o elektronskim medijima ocenila kao revolucionarne.
„Imamo situaciju gde diktator kada vidi da mu se bliži kraj vlasti, povlači sumanute poteze, sulude poteze, nasilne poteze kao Aleksandar Vučić sada i onda poslednju oazu informacija, slobodnog informisanja, kablovskog operatera SBB pokušava da otera, ugasi,“ izjavila je danas potpredsednica Stranke slobode i pravde (SSP) Marinika Tepić.
Ona je rekla da vlasti nisu bile dovoljne akcije otimanja korisnika SBB, pa im nisu bili dovoljni ni štandovi čak i u policijskim stanicama, ni besplatni paketi, ni paketi za jedan dinar, sportska prava gde su dali nikad veće budžetske pare i to 600 miliona evra. Sad ni to nije dovoljno, naoričito pred izbore, kad diktator zna da mu se bliži kraj vlasti i sada nema više kud, pa mora da ostavi Srbiju u mraku, da otera SBB i da televizije N1 i Nova S ne mogu da se emituju, konstatovala je Tepić.
Pogubne posledice po novinarstvo
Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV) ocenilo je u utorak da će medijski zakoni, ako se usvoje u sadašnjem obliku, imati pogubne posledice po novinarstvo, ali i društvo u celini, jer urušavanje medijskih sloboda i prava na informisanje ugrožava slobode i prava svih građana.
U saopštenju se pozivaju Ministarstvo informisanja i telekomunikacija i Vlada Srbije da se vrate duhu Medijske strategije i usklade postojeća rešenja sa merama iz strategije.
U Nacrtu zakona o javnom informisanju i medijima ponovo se omogućava povratak države u vlasništvo medija, što je protivno Medijskoj strategiji i Akcionom planu za primenu Medijske strategije, ukazao je NDNV u saopštenju. Pored toga, najnovijim izmenama, mimo znanja radne grupe, nalaže se obaveza operatorima da emituju kanale sa nacionalnom frekvencijom i da za to plaćaju naknadu koju odredi REM, što će omogućiti dodatni pritisak na operatore ili pak dovesti do njihovog gašenja, u zavisnosti od toga da li su po meri režima ili nisu.
„I zato ovo nije samo pitanje novinarstva i medija, već celog društva. Bez slobode govora, nijedno pravo neće biti zagarantovano“, naglasio je NDNV i pozvao organizacije civilnog društva i građane da podrže medijsku zajednicu u naporima da zaštiti prava svih
DS: Vlada da hitno povuče zakon o eletronskim medijima
Demokratska stranka (DS) pozvala je Vladu Srbije da hitno iz procedure povuče zakon o elektronskim medijima zbog „podmetanja“ dva stava u član 122. ponuđenog zakonskog teksta, navodi se u saopštenju koje je potpisala poslanica i članica skupštinskog Odbora za kulturu i informisanje Tatjana Manojlović.
„Reč je o dva stava koja je poput kukavičjih jaja umetnula aktuelna vlast sa očiglednom namerom da destimulativnim uslovima sa medijskog tržišta otera kablovskog operatera nad čijim radom nema kontrolu“, ocenila je Manojlović.
Ona je dodala da je kabinet premijerke Ane Brnabić mimo znanja članova Radne grupe koji su radili na izmenama medijskih zakona preko noći u Zakon o elektronskim medijima dodao dva stava koji idu na štetu kablovskih operatora, a u korist emitera sa nacionalnom frekvencijom.
„Prema de fakto krivotvorenom tekstu predloženog zakona, operatori će biti dužni da numerišu kanale onako kako je propisano zakonom, uz obavezu da na prva tri mesta idu programi javnog servisa (RTS1, 2 i 3), a potom televizije sa nacionalnom frekvencijom – Pink, Hepi, B92 i Prva“, navela je Manojlović. Ona je dodala da je sporno i rešenje po kojem će, ako operatori ne postignu dogovor o ceni reemitovanja sa tim televizijama, tu cenu odrediti Regulatorno telo za elektronske medije (REM).
„Šta radi i pod čijom je kontrolom REM, svima je dobro poznato, pa se sa sigurnošću unapred može reći i kakav će biti stav tog regulatornog tela“, istakla je Manojlović.
Maja Sever: Slično kao u Hrvatskoj, ali je zakon povučen posle protesta
Proces donošenja novih medijskih zakona u Srbiji je zabrinjavajući, izjavila je FoNetu predsednica Evropske federacije novinara Maja Sever, ukazavši da je Vlada nakon završetka javne rasprave o novim medijskim zakonima izašla sa predlogom u kome nema izmena do kojih je došla radna grupa medijskih stručnjaka i udruženja.
Ona je objasnila da se i Hrvatska suočila sa sličnim problemom, ali da je nakon protesta i upozorenja medijskih profesionalaca evropskoj zajednici, zakon povučen i da trenutno čekaju na novi predlog.
„Ne može se tako raditi, ono malo poverenja, ako to možemo nazvati poverenjem, koji medijski stručnjaci imaju kad se uključuju u takav proces padaju u vodu i bivaju izigrani kad se na ovaj način, zapravo preko noći, menja zakon“, rekla je Sever. Prema njenim rečima, izmene su suštinske, komplikovane, nejasne i bez jasnih motiva.
„Ne želim da verujem da su zaista motivi za to da se potpuno uklone slobodne misli i slobodan govor u Srbiji“, naglasila je Sever. Ona je objasnila da medijsku scenu Srbije ove izmene zakona dodatno ugrožavaju i da su novinari u Srbiji kao „kuvane žabe“ koje se polako i dugo kuvaju tako da ne shvate šta se događa, dodavši da je stvar, posmatrano sa strane, izuzetno opasna i zabrinjavajuća. Komentarišući štetu koju medijima nanose tabloidi, Sever je rekla da mora postojati politička volja da se tabloidi koji krše kodekse i pravila kažnjavaju.
„Mora da postoji neka kućica u kojoj se jednostavno jača i štiti profesionalno i kvalitetno novinarstvo i kažnjava ono što to nije“, ukazala je Sever.
M.J./FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Simboličnom petnaestominutnom tišinom građani širom Srbije su odali poštu poginulima na novosadskoj Železničkoj stanici 1. novembra
Profesor beogradskog Fakulteta političkih nauka u penziji Rade Veljanovski ocenio je da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u gostovanju u Dnevniku RTS-a u četvrtak potpuno anulirao i porazio novinarku Bojanu Mlađenović, a time porazio i sam RTS
„Pitanje Generalštaba jedno je od največih primera kršenja zakona i korupcije. Ne postoji vetovatno ni u jednoj evropskoj zemlji da se zaključuje ugovor sa stranim investitorom i direktno navodi da ćete da prekršite zakon svoje zemlje", poručio lider Kreni-promeni Savo Manojlović
Aleksandar Dujanović od „slučajnog prolaznika“ u prilogu Studija B postao je državni sekretar u Ministarstvu zaštite životne sredine. Kojim putevima
Nakon hapšenja 12 osumnjičenih, koja su se dogodila u četvrtak 21. novembra, predstavnici vlasti i njihovi mediji počeli su svoju propagandu o tome kako je tužilaštvo „podleglo pritiscima sa ulice“. Dragan J. Vučićević se pita „Ko će da hrani decu Jelene Tanasković“
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve