Premijerka Srbije Ana Brnabić izjavila je novinarima da bi Vlada Srbije danas na sednici trebalo da usvoji predloge medijskih zakona, ali da ako učesnici u stvaranju Medijske strategije to ne žele i misle da nisu dobri, predlozi ne moraju da se usvoje.
„Ja se nadam da će danas neko da mi potvrdi da je to što smo radili dobro, zato što su to pričali i na radnim grupama i na sastancima. Ako mi ne potvrde, nema potrebe da usvajamo zakone“, istakla je Brnabić.
Ona je navela da su sva medijska i novinarska udruženja učestvovala u radnim grupama za zakone, da je imala sastanak sa predstavnicima Saveta za štampu da bi videli kako će ući u zakon kao samoregulatorno telo i da bi time Srbija postala jedna od pet država koja ima takvo telo u zakonu.
„Ko želi da bude iskren, a prisustvovali su i šef misije OEBS Jan Bratu i šef delegacije EU Emanuele Žiofre i ljudi iz EU Delegacije i Fondacije Konrad Adenaura, nije postojao nijedan negativan stav o nacrtima ta dva medijska zakona“, istakla je Brnabić.
„Ajde sad zdravo“
Ona je dodala da su svi rekli da su nacrti zakona o javnom informisanju i medijima i o elektronskim medijima „korak u pravom smeru“ i revolucionarni za medijsku scenu u Srbiji.
Brnabić je rekla da prema Medijskoj strategiji zakonodavna vlast više nema uticaj na izbor Regulatornog tela za elektronske medije, da joj je jasno da se traži disktontinuitet, ali da se ljudima izabranim na funkcije ne može reći „‘ajde sad zdravo“.
Ona je dodala da Medijska strategija predviđa završetak procesa privatizacije, jer kada je počeo rad na strategiji nisu bile završene privatizacije Tanjuga, Večernjih novosti i Politike.
Brnabić je dodala da je Telekom kompanija koja preko drugih kompanija može da bude vlasnik medija.
Odgovor Koalicije
Koalicija za slobodu medij je pak, na ovo odgovorila da u procesima u kojima je učestvovala pozicije Kolacije nisubile jasne, a u više navrata su ih javno iznosili.
“Smatramo da aktuelna Strategija razvoja sistema javnog informisanja i Akcioni plan koji je prati, predstavljaju saglasnost između relevantnih medijskih i novinarskih organizacija i Vlade Srbije o tome kako sfera javnog informisanja u Srbiji treba da se razvija u narednom periodu”, navodi se u dogovoru Koalicije.
Prihvatljiva rešenja bez uslovljavanja
Članovi Kolacije podsećaju da se njihove pozicije nisu promenile i da su u toku javne rasprave povodom izmena zakona o javnom informisanju i medijima i o elektronskim medijima jasno ukazivali na koji način smatraju da se ponuđena rešenja mogu poboljšati.
“Ukoliko Ministarstvo informisanja i telekomunikacija ne želi da Vladi predloži zakone sa kojima medijska zajednica nije saglasna, pozivamo Ministarstvo da još jednom razmorri predloge Koalicije za slobodu medija, na koje ukazujemo tokom čitavog procesa donošenja izmena ova dva zakona. S obzirom da je proces donošenja ovih zakona dostigao tačku sa koje bi bilo vrlo štetno vraćati se u nazad, spremni smo da u konstruktivnoj i iskrenoj atmosferi, sa predstavnicima Ministarstva informisanja i telekomunikacija i drugim kolegama koje su učestvovale u donošenju predloga zakona, još jednom razmotrimo predložena rešenja kako bismo pokušali da pronađemo svima prihvatljiva rešenja, bez pritisaka i uslovljavanja”, navodi se.
Z.S/FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com