„Počinilac nasilja koji je delo priznao treba da bude krivično gonjen, a ne tretiran kao heroj. To bi trebalo da važi za sve države”, izjavio je penzionisani američki diplomata Tomas Kantrimen – povodom informacije da je Milan Radoičić pušten iz pritvora u kom je proveo manje od 48 sati.
Prema mišljenju Kantrimena, koji je od 2010. do 2011, obavljao funkciju zamenika pomoćnika državnog sekretara zaduženog za područje Balkana, međunarodna zajednica treba da učini sve da bi bila sprovodena objektivna istraga.
„To podrazumeva odobrenje Euleksu da ispita Radoičića”, ukazao je Kantrimen za Glas Amerike.
Milan Radoičić našao se na slobodi dan posle hapšenja – pošto je sudija Višeg suda u Beogradu odbio predlog Višeg javnog tužilaštva o određivanju pritvora zbog opasnosti od bekstva.
U Srbiji je optužen za udruživanje radi vršenja krivičnih dela, nedozvoljenu proizvodnju, držanje, nošenje i promet vatrenog oružja i eksplozivnih materija i teška dela protiv opšte sigurnosti – u vezi sa napadom na kosovsku policiju kod sela Banjska na severu Kosova.
Iako je u obraćanju njegovog pravnog zastupnika preuzeo odgovornost za napad, Radoičić je na saslušanju u Višem javnom tužilaštvu u utorak negirao izvršenje krivičnih dela. Više javno tužilaštvo u Beogradu najavilo je da će se žaliliti na odluku suda o neodređivanju pritvora Milanu Radoičiću
Poruka SAD
Američki ambasador u Prištini Džefri Hovenijer poručio je da ne veruje da su događaji u Banjskoj bili spontani i da je jasno da je grupa napadača bila koordinirana.
“Ono što verujem, pošto je Radoičić, ponavljam, preko svog advokata, dao izjavu u kojoj preuzima odgovornost za organizovanje i učešće u ovom događaju koji smatramo krivičnim delom, da on mora da odgovara“, rekao je američki ambasador u Prištini.
Za Bojana Eleka iz Beogradskog centra za bezbednosnu politiku vest o puštanju Radoičića na slobodu bila je podjednako iznenađujuća, kao i informacija o njegovom privođenju.
„Prva indicija za to bila je kada je predsednik Srbije najavio da će institucije raditi svoj posao. Deluje da se radi o političkom procesu čiji cilj nije utvrditi šta se zapravo desilo na severu Kosova tog 24. septembra, već je pre pokušaj da se međunadrodnoj javnosti dokaže da Srbija nije imala nikakve veze sa incidentom”, ocenjuje Elek.
Kosovske vlasti su u danima posle napada u Banjskoj iznosile tvrdnje o povezanosti Milana Radoičića i ostalih osumnjičenih počinilaca sa zvaničnim Beogradom. Kosovska predsednica Vjosa Osmani najavila je da će Kosovo objaviti dokaze o „direktnim naređenjima koja su došla od Vučića“ za oružani incident u Banjskoj.
Uz to, predsednik Srbije više puta je ponavljao tvrdnje da je napad na severu Kosova posledica revolta lokalnih Srba na navodni teror kosovskih vlasti, a ne organizovana akcija sprovedena uz podršku Beograda.
U tom maniru formulisani su i navodi optužnice protiv Radoičića, primećuje Bojan Elek.
“Da je nabavljao oružje nelegalno iz Bosne i Hercegovine. Da ga je preuzimao u okolini Beograda i onda transportovao na Kosovo, a da zapravo niko od organa vlasti Republike Srbije nije imao nikakve veze sa tim”, ukazuje Elek.
Nema veze sa zakonom
Da postupak protiv Radoičića „nema mnogo veze sa zakonom“ smatra advokat Božo Prelević. On je za Radio Slobodna Evropa ocenio da kvalifikacije tužilaštva i suda ne izgledaju kao da ih je pisala struka, već „marketinški stručnjaci“.
„Kada Radoičić izađe i kaže da je on to organizovao i organizovao grupu, svašta tu ima drugačijeg od krivičnih dela koja mu se stavljaju na teret“, dodaje Prelević.
Prema mišljenju, postupak protiv Radoičića Srbija vodi zbog „spoljnopolitičkog izgleda“, a Srbija je morala da ga uhapsi kako bi pokazala da nije deo tog napada i da se „protiv toga bori“.
„Držanje Radoičića u zatvoru, člana Srpske liste, nekog za koga se do juče tvrdilo da je heroj sa Kosova nije pametno za unutrašnjopolitičke prilike, pa ste imali to brzo hapšenje sa brzim izlaskom“, kaže Prelević i odaje da mu ovakvo ponašanje Radoičića izgleda kao dogovor sa vlašću u Srbiji.
Ko ima veću moć
Šaip Kamberi, narodni poslanik i predsednik Partije za demokratsko delovanje, jedne od stranaka albanske nacionalne manjine u Srbiji, kaže da nije imao velika očekivanaj ni kada je Radoičić bio uhapšen.
„Ovo je još jedan od dokaza u nizu da je Srbija postala ‘duboka država’ u kojoj kriminalne strukture imaju veću moć od državnih institucija. Da je politika umešana u pravosuđe i da se zapravo ovim činom daje do znanja da Aleksandar Vučić štiti osobe koje se terete za terorizam”, ukazuje Kamberi.
Govoreći o Milanu Radoičiću, nedavno gostujući na privatnoj televiziji Hepi, predsednik Srbije ga je označio čovekom koji je uvek bio uz svoj narod.
B.G./Glas Amerike/Slobodna Evropa
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com