Da se ne zaboravi
Akcija „Zastani Srbijo“: Tišina za poginule na železničkoj stanici u Novom Sadu
Simboličnom petnaestominutnom tišinom građani su odali poštu poginulima ispod obrušene nadstrešnice na novosadskoj Železničkoj stanici 1. novembra
Gorivo u Srbiji već sada je među najskupljima u regionu. Vlasnici pumpi kažu da u cenu goriva proteklog petka nije ušao iznos povećanja akcize i da se to može očekivati ove nedelje
Petak je dan koji vozači u Srbiji čekaju kako bi saznali koliko će narednih sedam dana plaćati gorivo. I dok se prethodnih nedelja poslednji radni dan u nedelji čekao sa nadom da bi litar dizela i benzina mogao da pojeftini bar za koji dinar, petak koji je pred nama čeka se bez te nade.
Vlasnici benzinskih pumpi očekuju novo poskupljenje goriva ove nedelje.
Od 1. oktobra počele su da važe nove, uvećane akcize. Tako je iznos akcize na evrodizel podignut za 4,76 dinara, a na benzin za 4,63 dinara po litru.
Dizel za šest, benzin za pet
Počasni predsednik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković kaže da prodavci goriva u ovom trenutku ne mogu sa sigurnošću da tvrde da li je deo povećane akcize već uračunat u cenu dizela, koja je u protekli petak, 29. septembra, skočila tri dinara, ili je to samo na osnovu rasta cene sirove nafte, ali je izvesno da cena nije porasla za ceo iznos povećane akcize.
„Akcizu plaća proizvođač ili uvoznik i oni će državi, tu vrstu poreza morati da plate od 1. oktobra, od kada važi Uredba o povećanju akciza. Za sada ne znamo da li je poskupljenje dizela za tri dinara u protekli petak izazvano povećanjem cene sirove nafte ili akcize jer samo proizvođači i uvoznici znaju po kojoj su ceni nabavili naftu, ali je izvesno da Evropa nema dovoljno nafte i da cena raste“, rekao je Atanacković prenosi Biznis.rs.
Kako je objasnio, cena dizela bi zbog povećanja akcize za osam odsto trebalo da bude veća za 4,8 dinara, a banzina za 4,6 dinara, a kada se na to uračuna porez na dodatu vrednost, dizel bi trebalo da poskupi nešto manje od šest dinara, a benzin nešto više od pet dinara, samo po tom osnovu.
Dodao je da će taj trošak u krajnjoj liniji platiti potrošači kroz maloprodajnu cenu jer će proizvođač ili uvoznik svakako to ukalkulisati u cenu, samo je pitanje dana.
Vlasnica pumpi „Avia“ Jelena Radun ocenila je takođe da u cenu goriva proteklog petka nije ušao iznos povećanja akcize i da se to može očekivati ove nedelje.
Vlada Srbije donela je Uredbu o povećanju akciza za osam odsto na naftne derivate, alkoholna pića duvan i kafu od 1. oktobra. Dizel je u Srbiji u petak, 29. septembra poskupeo tri dinara i umesto 211 dinara po litru košta 214 dinara, a benzin je pojeftinio jedan dinar i umesto 192 dinara košta 191 dinar.
Svetske cene nafte stabilne
Cene nafte na svetskim berzama ostale su stabilne nakon pada zabeleženog krajem prošle nedelje. Razlog za to je fokus investitora, koji se sada vratio na globalno snabdevanje tim energentom.
Kako je preneo Rojters, sporazum koji je u poslednjem trenutku sprečio zatvaranje vlade Sjedinjenih Država vratio je izvestan „apetit“ investitorima.
Decembarski fjučersi (ugovori za prodaju na berzi, nalažu izvršavanje u budućnosti) za naftu tipa brent porasli su za 17 centi, ili 0,18 odsto, na 92,37 dolara po barelu.
Kako se podseća, cene nafte su u petak pale za 90 centi. Novembarski fjučersi na Brent su pali sedam centi na 95,31 dolara po barelu u petak.
Međutim, kako stručnajci objašnajvaju, svetska cena nafte ne utiče presudno na cenu goriva u Srbiji.
Predsednik Udruženja vlasnika privatnih benzinskih stanica Milan Rakić izjavio je za „Danas“ da iako u ovom trenutku maloprodajne cene goriva u Srbiji ne zavise direktno od korekcije cena sirove nafte na berzama već se formiraju na osnovu cene koštanja naftnih derivata na referentnoj regionalnoj berzi u Đenovi u luci Lavera, ta korekcija će ipak posredno uticati na njihov rast na pumpama u našoj zemlji.
„Naime, svaki rast cene sirove nafte uzrokuje korekciju, odnosno povećanje cene naftnih derivata na referentnim regionalnim berzama. U konkretnom slučaju to znači da će pored poskupljenja od pet do šest dinara zbog korekcije akcize gorivo u Srbiji dodatno poskupeti i usled skoka cene sirove nafte koje bi u oktobru mogle da pređu nivo od 100 dolara po barelu“, navodi Rakić.
On istiće i da je formula po kojoj se u Srbiji u uslovima ekonomske krize određuje maksimalna cena koštanja naftnih derivata uzrok visokoh cena goriva u maloprodaji.
Najskuplje u regionu
Srbija je već sada na vrhu liste zemalja regiona po tome koliko košta litar goriva. Kako je „Vreme“ već pisalo, građani Srbije plaćaju najskuplji dizel.
Da je gorivo u Srbiji skuplje u odnosu na region i to zato što Srbija ima najveće akcizno opterećenje na naftu, nedavno je rekao i sam predsednik Srbije Aleksandar Vučić, ali je ima i objašnjenje i opravdanje za to.
„Zašto? Zato što, kada već o tome govorimo, gde je od tih zemalja jeftinija cena električne energije? Pa nigde, u Srbiji je najniža. Gde je niža cena hleba? Pa, nigde. Kada pogledate cene mleka, jaja i sve drugo. Dakle, morate da izaberete nešto, država mora da ima svoje prihode“, rekao je Vučić.
B.G./Biznis.rs/Nova ekonomija/Danas
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Simboličnom petnaestominutnom tišinom građani su odali poštu poginulima ispod obrušene nadstrešnice na novosadskoj Železničkoj stanici 1. novembra
Profesor beogradskog Fakulteta političkih nauka u penziji Rade Veljanovski ocenio je da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u gostovanju u Dnevniku RTS-a u četvrtak potpuno anulirao i porazio novinarku Bojanu Mlađenović, a time porazio i sam RTS
„Pitanje Generalštaba jedno je od največih primera kršenja zakona i korupcije. Ne postoji vetovatno ni u jednoj evropskoj zemlji da se zaključuje ugovor sa stranim investitorom i direktno navodi da ćete da prekršite zakon svoje zemlje", poručio lider Kreni-promeni Savo Manojlović
Aleksandar Dujanović od „slučajnog prolaznika“ u prilogu Studija B postao je državni sekretar u Ministarstvu zaštite životne sredine. Kojim putevima
Nakon hapšenja 12 osumnjičenih, koja su se dogodila u četvrtak 21. novembra, predstavnici vlasti i njihovi mediji počeli su svoju propagandu o tome kako je tužilaštvo „podleglo pritiscima sa ulice“. Dragan J. Vučićević se pita „Ko će da hrani decu Jelene Tanasković“
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve