Predstavnici sindikata zaposlenih u prosveti još nisu dobili nikakvo uputstvo Ministarstva prosvete ili Vlade Srbije o početku nove školske godine, potvrdile su danas FoNetu predstavnice Sindikata obrazovanja Srbije, i Sindikata prosvetnih radnika Nezavisnost.
Predsednica Sindikata obrazovanja Srbije Valentina Ilić rekla je da zaposleni u prosveti nisu dobili nikakvo uputstvo.
Navodeći da 20. avgusta zvanično kreću nastavnička veća, sastanci aktiva, gde se završavaju stvari koje je trebalo da se isplaniraju i primene u svakoj školi, Ilić je rekla da imaju informaciju da nikakvo uputstvo ili pravilnike nisu dobili.
Ilić je istakla da su očekivali da će do početka avgusta biti završeni pravilnici o načinu finansiranja u osnovnim i srednjim školam kojima bi se odredilo na koji broj odeljenja dolazi pedagog ili psiholog, kao i da su tražili smanjenje broja učenika u odeljenjima i nekoga ko bi makar svojom figurom u školi mogao da deluje preventivno.
Broj učenika
Kada je reč o smanjenju broja učenika u odeljenju, Ilić je istakla da su dobili informaciju da u proseku po odeljenju ima 16,2 učenika i da su samo beogradske škole prebukirane i to u gradskim opštinama, dok u rubnim školama nema učenika.
Ilić je ukazala da zaposleni u obrazovaju godinama upozoravaju na sve češće slučajeve napada na učitelje, nastavnike i profesore, kao i na vršnjačko nasilje, ali da se sve stavlja ispod tepiha, a onda osvane na društvenim mrežama, kao u slučaju Trstenika kada su učenici izmakli stolici nastavnici.
Ona je istakla da treba prestati sa prebacivanjem loptice na obrazovni sistem, jer je reč o sistemskom problemu, a ne samo o problemu prosvete i da je neophodno više razgovarati sa roditeljima i učenicima, ali i uključiti lokalne samouprave i poboljšati vaspitne mere.
Nerazumno ponašanje
Portparolka Sindikata prosvetnih radnika Nezavisnost Vesna Vojvodić Mitrović rekla je da zvuči nerazumno, pa i nemoguće da tri meseca nakon masovnih ubistava nema jasnog i promišljenog odgovora Vlade i Ministarstva.
Ona je rekla da to zvuči još neverovatnije kada su sindikati više puta pisali tim institucijama sa pitanjem kako će početi naredna školska godina, pa čak i nudili saradnju kako bi zajedno došli do odgovora koji bi mogao da umiri učenike, roditelje i zaposlene u obrazovanju.
Vojvodić Mitrović je istakla da su Ministarstvu slali brojne dopise i podržavali predložena rešenja drugih organizacija, te dodala da su duže od jedne školske godine bili izloženi konstantnim dojavama o bombama, ali da se još nije čuo epilog te priče.
„U tom smislu šta očekivati. Očekivati da ćemo početi uobičajeno. Kome može da bude normalan početak? Šta je tu normalno? Jedino da verujemo da se svi oslonimo na zaborav“, rekla je Vojvodić Mitrović.
Ponovo štrajk
Na pitanje šta će sindikati raditi na početku nove školske godine, Ilić kaže da će oni neslavno krenuti štrajkom, odnosno skraćenjem časova na 30 minuta, dok Vojvodić Mitrović kaže da još razgovaraju sa članstvom i da je potrebano naći modus koji bi podržali i ostali delovi društva.
Predsednik Sindikata radnika u prosveti Srbije Slobodan Brajković smatra da će država ove školske godine više uložiti u bezbednost škola.
Kada je reč o umanjenim zaradama za letnje mesece koje su nastavnici primili, Ilić i Vojvodić Mitrović kažu da su primili plate niže za oko 10 odsto, dok je Brajković ukazao da su plate u prosveti oko 13 odsto niže od republičkog proseka i da dok je republički prosek 86.220 dinara, prosek u prosveti u kojoj radi 80 odsto visokoobrazovanog kadra je 75.834 dinara.
I dalje manje plate od proseka
Upitani o najavljenom povećanju plata, Brajković je rekao da će sa najavljenim povećanjem od 5,5 odsto prosvetni radnici kaskati sedam odsto za republičkim prosekom, a da to znači da će sledeće godine u ovo vreme opet imati za 13 odsto nižu platu.
Vojvodić Mitrović rekla je da je tokom odmora njoj plata bila umenjana za 9.500 dinara, a da će sa povećanjem od septembarska plata biti veća za oko 4.000 dinara i da će to ponovo biti manje od onoga što joj je oduzeto od plate u letnjim mesecima.
„Mislim da su ova najavljena povećanja samo marketinška stvar aktuelne vlasti, jer nekome ko nije valjano informisan dovoljno je da kaže pa šta oni još hoće“, rekla je Vojvodić Mitrović.
Ilić je istakla da je 5,5 odsto oko 4.100 dinara i da bi drugo povećanje od 10 odsto koje se najavljuje za decembar oko 7.800 dinara, ali da treba pogledati cene hrane i energenata.
B.G./FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com