Početak jula bio je novi rok koji je gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić 20. juna naveo kao vreme kad će Beograđanima biti dostupna aplikacija za mobilne telefone za novi sistem javnog prevoza preko koje će moći da plaćaju kartu, a istovremeno da dobiju informaciju gde se nalazi vozilo koje im je potrebno.
Međutim, do kog tačno datuma traje početak nekog meseca? Da li je to prvih nekoliko dana, prva nedelja, prva trećina… u svakom slučaju, rok koji je Šapić naveo ponovo nije ispoštovan.
I ovo nije prvi put da se probija rok do koga će aplikacija biti dostupna putnicima beogradskog gradskog prevoza. Šapić je 30. maja govorio o kraju juna. Nakon toga usledilo je drugo po redu obećanje.
„Biće i GPS, kao što sam rekao, očekujem da ćemo do kraja meseca uspeti da ga implementiramo, aplikacija da zaživi već negde početkom jula, da bude u upotrebi, ali i još mnoge druge stvari“, rekao je Šapić.
Aplikacije i dalje nema, a sada je stiglo novo obećanje i novi rok. Kako su pojedini režimski mediji preneli krajem prošle nedelje, nova aplikacija stiže do kraja ove.
„Očekujemo da tokom sledeće nedelje proradi aplikacija pomoću koje će građani moći i da prate vozila koja su im potrebna – sve autobuse, trolejbuse i tramvaje, kao i da kupuju karte. Ugrađujemo novi sistem koji će biti daleko kvalitetniji od prethodnog“, sopštio je kabinet gradonačelnika.
Nakon što je Grad raskinuo ugovor sa firmom Kentkart, ulogu kontrolora preuzeli su pripadnici komunalne milicije „Beli“.
Ko će i kako kontrolisati karte
Ni sa dolaskom aplikacije neće biti otklonjena nedoumica na osnovu kog propisa pripadnici komunalne milicije „Beli“ mogu da od građana traže uvid u telefon kako bi proverili da li su platili kartu za gradski prevoz, a najavljuje se nov način plaćanja koji će se suočiti sa starim problemom.
Kako je portal „Vremena“ već pisao, od dobre volje građana zavisi da li će pripadnicima komunalne milicije pokazati svoj tečefon jer Ustav Republike Srbije garantuje nepovredivost tajnosti pisama i drugih sredstava komuniciranja, a ta garancija se u potpunosti odnosi i na kompletnu telefonsku komunikaciju, pa tako i na sadržinu SMS poruka.
Rodoljub Šabić, nekadašnji Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, rekao je tada za „Vreme“: „Nezavisno od konsekvenci u vezi sa eventualnim neplaćanjem karte, pod bilo kojim oklonostima, bilo bi nezakonito i nedopustivo da pripadnici komunalne policije bez saglasnosti vlasnika telefona vrše uvid u sadržinu telefonske komunikacije građana”.
I predsednik sindikata „GSP Centar“ Ivan Banković izjavio je da u gradskoj odluci nigde ne stoji da će „Beli“ moći da kontrolišu mobilni telefon putnika i tako prekontrolisati da li smo platili kartu.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com