
Nemačka
Strani studenti kao izvor prihoda
Jedna nova studija pokazuje da strani studenti daju ogroman doprinos nemačkom budžetu, ako ostanu da rade, ali i tamo je kriza
Prvi policajac Srbije proglasio je Nemačku za terorističku državu, pa porekao da je lupio to što je lupio iako ga je celokupna javnost čula. Zašto i ne bi? Ova vlast zaista ne zna šta znače reči istina i odgovornost. Zato iza njih uvek stavljaju znak pitanja
Njemačka je teroristička država! Ovo nije naslov iz tabloida, već zaključak na osnovu riječi izgovorenih u Narodnoj skupštini. A one ne pripadaju kakvom opskurnom poslaniku, već ministru unutrašnjih poslova Bratislavu Bati Gašiću. Govoreći o atentatu na Olivera Ivanovića, rekao je sljedeće (citirano prema video zapisu): „I mi tačno znamo ko je ubica i tražili smo od nemačkih organa pod čijom je zaštitom u ovom trenutku taj čovek da nam daju podatke“.
Au, čovječe!
Njemačka ambasada u Beogradu – poslovično trpeljiva prema otrovnim strijelama koje ovdašnja vlast ispaljuje prema Berlinu – ovaj put nije ćutala. „Kategorično odbacujemo optužbu da je počinilac pod zaštitom njemačkih vlasti. Savezna vlada nije primila zahtjev srpskih vlasti po ovom pitanju“, stoji u saopćenju.
A onda obrt, počinje čisto ludilo. Bata Gašić se ponovo hvata za mikrofon i sada kaže da nije rekao to što je rekao. Veli da su njegove riječi prenijete bez znaka pitanja – ima, eto, u zapisniku.
Ama, kakav crni zapisnik kad postoji video i audio snimak? I po kom to pravopisu? Ima li referenta u provincijskoj policijskog stanici, a kamoli lektora sa diplomom Filološkog fakulteta koji bi na kraju ministrove rečenice stavio znak pitanja? Smatra li on medije i sve nas (plus Nijemce) za glupe i nepismene?
Mučeni Bata i njegov savjetnički trust pilećih mozgova očito ništa drugo nisu mogli smisliti kada je poletjelo perje. Time su potvrdili i sve viceve na račun policijske inteligencije. Ipak, u ovom skandalu ima i nečeg poučnog. Poslovica – „nije ga majka krala zato što se kockao, nego zato što se vadio“ – opet je potvrdila čvrstinu aksioma.
Da li je Bata Gašić išta iz svega naučio?Teško… Lupio je što je lupio 21. juna, pa se znaka pitanja sjetio tek dan kasnije, kada je reagirala njemačka ambasada. I da sve bude još bizarnije, sada poput đačeta koje je razbilo prozor tvrdi da nije on kriv već drugari što su rekli učiteljici.
„Neko je već jutros pisao ambasadi Nemačke sa željom da načini štetu svojoj zemlji“, pravda se on.
Na kraju pitanje sa druge strane uma. Zašto je Gašiću sve ovo trebalo? Jeste, nervozan je, sjedi po vazadan u Skupštini gdje ga opozicija rešeta, pa pošto nije mnogo vispren u javnim nastupima pala mu je na pamet „njemačka veza“. Kad njegov šef Aleksandar Vučić mlati po službenom Berlinu, zašto ne bi i on? Namjera mu je bila najbolja, a ispalo je duplo golo: em još jedan razlog za smjenu, em diplomatska skandalčina. Skupština ipak nije naprednjački odbor niti kafanica zatvorenog tipa za ekipicu iz Službe…
Poštovani čitaoče, ako razmišljate o eventualnim posljedicama Gašićevog ispada, opustite se – neće ih biti. Da bi nastupile potreban je kredibilitet, a ovaj režim ga nema ni u zemlji, niti u svijetu. Oni svaki put kad napišu odgovornost i istina, stave iza njih znak pitanja. Zaista ne znaju što znače te riječi.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Jedna nova studija pokazuje da strani studenti daju ogroman doprinos nemačkom budžetu, ako ostanu da rade, ali i tamo je kriza
U Agenciji za privredne registre upisana su dva novoosnovana udruženja koja imenima podsećaju na naziv budućeg pokreta predsednika Srbije Aleksandra Vučića - Pokret za narod i Pokret za narod i državu, sa istim sedištem i istim zakonskim zastupnikom
Na zgradu Pošte Kosova u Zvečanu bačene su ručne bombe. Za počiniocima traga kosovska Antiteroristička jedinica
Studenti u blokadi tvrde da njihovi zahtevi nisu ispunjeni, vlast da jesu. Studenti ne žele da odustanu od borbe, vlast čini sve ne bi li pobunu koja se proširila na čitavo društvo ugušila. Studenti kažu da vlast povećava stepen nasilja
Kako je Srpska pravoslavna crkva oblikovala kulturu sećanja poslednjih decenija? Zašto je Peti oktobar bio praznik za Crkvu i kako je Vučić opet sabio SPC u ćošak? O tome u novoj knjizi piše Karin Roginer Hofmajster
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve