Bivši agent FBI Robert Hansen koji je početkom milenijuma osuđen na doživotnu zatvorsku kaznu zato što je špijunirao za SSSR i Rusiju, 5. juna je pronađen mrtav u svojoj ćeliji u Koloradu. Imao je 79 godina
Robert Hansen je 2002. osuđen na doživotni zatvor nakon što je priznao da je više od 20 godina špijunirao za Sovjetski Savez i kasnije za Rusiju. Kaznu je služio u strogo čuvanom zatvoru u Koloradu.
Nakon što ga je u ponedjeljak pronašlo u ćeliji bez svesti, zatvorsko osoblje je bezuspešno pokušalo ga spasi, objavila je američka uprava za zatvore, a prenosi RSE. Uzrok smrti nije naveden.
Hansen se bio pridružio FBI-ju 1976, a 1985. je počeo da prodaje povjerljive informacije Sovjetskom Savezu.
Kada je uhapšen 2001. u gotovini, na računima i u dijamantima primio je više od 1,4 miliona dolara. Bio je plaćen za kompromitaciju mnogobrojnih agenata, obaveštajnih tehnika i poverljivih američkih dokumenata, piše na stranici FBI.
Velika špijunska afera
„Vreme“ je u tekstu Prohladni rat pisalo o ovoj velikoj američko-ruskoj špijunskoj aferi zbog koje je iz SAD-a i Rusije bilo proterano po pedeset diplomata.
Hansen je kao kontraobaveštajac za FBI radio više od četvrt veka, a bio je uhapšen pod optužbom da je poslednjih petnaest godina doturao osetljive informacije Sovjetskom Savezu i potom Rusiji.
FBI Agent Spy DeathSuđenje Robertu Hansenu, maj 2002. / Foto: William Hennessy, Jr. via AP
Hansen je bio uhapšen na drvenom mostiću u vašingtonskom parku gde je trebalo da se sretne sa svojim kontaktom. Usledila je odluka o proterivanju diplomata, a ostalo se odvijalo prema dobro utvrđenom scenariju po principu politike „milo za drago“ iz Hladnog rata.
Pre ovog slučaja dve supersile su personama nongrata proglasile diplomate davne 1986, kada je Reganova administracija odlučila da protera 55 sovjetskih diplomata, ali je SSSR tada prvi otkazao gostoprimstvo Amerikancima.
Hansen je sam bio stupio u kontakt sa Rusima. I kao u dobrim špijunskim romanima bio je majstor obmane, čovek koji nije na sebe privlačio pažnju. Dok je igrao ulogu dvostrukog agenta bio je punačak birokrata, oženjen, otac šestoro dece, koji je živeo u predgrađu Vašingtona i vozi ford eskort.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Simboličnom petnaestominutnom tišinom građani širom Srbije su odali poštu poginulima na novosadskoj Železničkoj stanici 1. novembra. Blokade saobraćaja organizovane na nekoliko mesta u Beogradu, a kod Fakulteta dramskih umetnosti i RTS-a desile se tuče između besnih vozača sa jedne, i okupljenih građana sa druge strane
Profesor beogradskog Fakulteta političkih nauka u penziji Rade Veljanovski ocenio je da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u gostovanju u Dnevniku RTS-a u četvrtak potpuno anulirao i porazio novinarku Bojanu Mlađenović, a time porazio i sam RTS
„Pitanje Generalštaba jedno je od največih primera kršenja zakona i korupcije. Ne postoji vetovatno ni u jednoj evropskoj zemlji da se zaključuje ugovor sa stranim investitorom i direktno navodi da ćete da prekršite zakon svoje zemlje", poručio lider Kreni-promeni Savo Manojlović
Nakon hapšenja 12 osumnjičenih, koja su se dogodila u četvrtak 21. novembra, predstavnici vlasti i njihovi mediji počeli su svoju propagandu o tome kako je tužilaštvo „podleglo pritiscima sa ulice“. Dragan J. Vučićević se pita „Ko će da hrani decu Jelene Tanasković“
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Odluka Bušove administracije može biti tek početak zaoštravanja odnosa sa Rusijom i donekle je odgovorila na pitanje kako će izgledati nova američka spoljna politika. Konture te politike već se naziru i opasno liče na one hladnoratovske
Međuvreme
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!