Tragedija u Novom Sadu
Odgovornost inženjerske struke: Sud časti prikuplja neophodnu dokumentaciju
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Ekološka aktivistkina Dragana Arsić je rekla da se režim brine o razvoju “lokalnog tajkuna” Nebojše Petrića, umesto da štiti i odbrani javni interes". Zbog toga je Apelacioni sud u Novom Sadu doneo odluku da je kriva za uvredu i da je na ime nematerijalne štete dužna Petriću da isplati 70.000, kao i da pokrije troškove suđenja u iznosu od 83.300 dinara
Reč “tajkun” se uglavnom koristi kada se govori o ljudima koji su se u vremenu tranzicije iz socijalizma u kapitalizam obogatili pod netransparentnim okolnostima. Tačno je da ona ima negativnu konotaciju jer označava da je neko koristio deregulisane, turbulentne društvene okolnosti da bi brzinski stekao veliki novac. Ali, ona ne znači sama po sebi da se neko bavio nelegalnim poslovima i teško se može smatrati uvredom. Kada je ukucate u “google”, naći ćete hiljade novinskih članaka u kojima se bogataši u regionu nazivaju tim imenom. I nikom od njih nije palo na pamet da nekoga tuži zbog upotrebe tog pojma, jer nikom nije moglo ni da padne na pamet da bi neki sud sebi mogao dati za pravo da se bavi leksikom i semantikom namesto nekog jezičkog instituta.
Kada se pogleda poreklo te reči, ona je još manje “kontroverzna”. Potiče iz japanskog jezika i bukvalno znači “veliki gospodar” ili “vrhovni komandant”. Tajkun je u engleskom jeziku bogat i moćan čovek, a tom su rečju svojevremeno zvali i američkog predsednika Abrahama Linkolna, i to najbliži saradnici.
Šta rade „Promist“ i „Galans“
No, Apelacioni sud u Novom Sadu proglasio je se sebe lingvistički merodavnim da kaže da je reč “tajkun” uvredljiva i zbog toga je kaznila ekološku aktivistkinju Draganu Arsić. Ona je, naime, sada već čuvenog Nebojšu Petrića, vlasnika firme “Promist” i uopšte kontroverznog biznismena, nazvala tajkunom, aludirajući na to da je gospodin, kako su mediji detaljno pisali, od vlasnika samostalne zanatske radnje u Prijepolju prilično brzo postao – malo je reći – bogatun.
Petrićeva supruga je suvlasnica kontroverzne firme “Galens”, koja gradi na svakom ćošku u Novom Sadu, i kojoj gradska vlast pogoduje na sve moguće načine, menjanjem regulacionih planova kojim se podiže spratnost i kubatura objekata. Jedan od najdrastičnijih primera je Pupinova palata, koja je razvalila centar Novog Sada. Zahvaljujući gradskim vlastima, prema analizi Borislava Novakovića, bivšeg gradonačelnik Novog Sada, i dramatičnoj promeni spratnosti i kubature, “Galens” je zaradio dodatnih 26 miliona evra. Imalo bi se tu još mnogo toga napisati i o “Galensu”, i o “Promistu”, ali sada nemamo prostora za to.
Uglavnom, kada je u oktobru 2021. godine iz lokalnih medija saznala da porodica Petrić u okviru nacionalnog parka, na Fruškoj gori, na brdu Kesten, planira da gradi restoran sa bazenom, fitnes centrom, vinskim barom i bioskopom, površine 7.000 kvadrata, ekološka aktivistkina Dragana Arsić je dala izjavu u kojoj je rekla da „od lokalnog tajkuna i partijskog finansijera nismo ništa drugo mogli da očekujemo“.
Takođe je na Fejsbuk stranici Pokreta Odbranimo šume Fruške Gore, između ostalog, napisala kako „režim brine o razvoju lokalnog tajkuna, umesto da štiti i odbrani javni interes“. To su bile izjave na osnovu kojih je Apelacioni sud doneo odluku da je kriva. Inače, Arsić je Petrića nazivala i “kapitalistom” i “novim feudalcem”.
Lingvistička ekspertiza suda
Osnovni sud je prvobitno odbio Petrićev tužbeni zahtev, ali je Apelacioni sud odlučio da se ozbiljnije pozabavi lingvističkom semantikom. On je ocenio da su termini “kapitalista” i “novi feudalac” u redu, ali da je termin “tajkun” uvredljiv jer asocira na „nepošten način sticanja bogatstva“. Na ime nematerijalne štete Arsić je dužna Petriću da isplati 70.000, kao i da pokrije troškove suđenja u iznosu od 83.300 dinara.
Na jednom od ročišta tužilac je izjavio, a taj iskaz se našao i u presudi, da se povodom svih izjava koje je tužena o njemu izrekla “osećao jadno, bedno, posramljeno, nije znao šta ga je snašlo”… “Tužilac smatra da je kao posledica svih izjava tužene narušen ugled u njegovoj široj porodici i plemenu iz kog on potiče“, navodi se, između ostalog, u presudi, ali se dodaje da nakon ovih događaja njegovi odnosi sa porodicom nisu narušeni, niti su njegove firme lošije poslovale.
Podrška Dragani Arsić
Novosadski građanski pokret “Bravo!” pružio je punu podršku Dragani Arsić i pridružio se pozivu nevladinih organizacija i građanskih inicijativa da se prikupi novac kako bi se platila izrečena naknada.
“GP Bravo! ukazuje na činjenicu da su prvi na udaru represije sistema, batinaša, tabloida i SLAAP tužbi aktivisti koji se zalažu za očuvanje javnog dobra, zakona i Ustava Republike Srbije, poput Dragane Arsić iz pokreta Odbranimo šume Fruške gore. Ovakva praksa služi da obeshrabri sve aktivne građane u zalaganju za bolje društvo, gradove i zemlju. Služi i da raskrči prostor koji stvara prepreke za koruptivno delovanje vlasti. Jedini način suprotstavljanja ovakvim praksama pokorenog tužilaštva, sudstva i policije jeste solidarnost u pomoći koju možemo da obezbedimo jedni drugima, te pozivamo sve građane da zajednički pomognemo Dragani Arsić u borbi za istinu i dostojanstvo!”, navodi se u saopštenju.
Navodi se i da je Dragana Arsić simbol ekološke borbe u Novom Sadu, patriotizma, ali i “represije pred kojom se aktivisti nalaze kada pogode sistem u bolne i koruptivne tačke, poput devastiranja i otimanja Fruške Gore od građana u korist povlašćenog privatnog kapitala bliskog partiji na vlasti”.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Aleksandar Vučić za RTS o ostavkama, odgovornosti i sestrinskim televizijama - tužilaštvo je odradilo „nadrealno brzo veštačenje“, kaže predsednik Srbije
Ideja je da građani zastanu na trenutak kako bi se setili tragedije, imena onih koji su u njoj stradali i kako bi zahtevali da sva imena odgovornih u krivičnom i političkom smislu budu deo transparentnog procesa, rekao je za „Vreme“ član inicijative „ProGlas" i pisac Gojko Božović
Osumnjičena Z.S.M. se tereti za teško delo protiv opšte sigurnosti, a u vezi sa nepropisnim i nepravilnim izvođenjem građevinskih radova. Druga osoba, osumnjičena za isto delo trenutno je nedostupna organima gonjenja
Umesto nadležnih organa Republike Srbije informaciju o određivanju pritvora objavio je tabloid Informer, pozivajući se na izjavu svog glavnog urednika Dragana J. Vučićevića, koji je imao i opsaku: „Sram vas bilo stoko jedna pravosudna! Tužite me, hapsite i mene!”
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve