Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Gotovo preko noći, nekoliko kineskih proizvođača električnih automobila zagospodarilo je domaćim tržištem. Dok rivali iz Nemačke i dalje traže rešenje za opstanak u borbi, iz Kine poručuju da će tek vladati ovom industrijom
Decenijama su VW, BMW i Mercedes dominirali kineskim tržištem, ali u poslednje vreme se sve promenilo. Kompanije kao što su BYD, Nio i Geely uzvraćaju udarac. Električni automobili su sadašnjost i budućnost i Kina je to na vreme shvatila. Nemci su sada u poziciji da će morati da uče od Kineza, piše nemački „Špigel“.
Milijarder Vilijam Li (48) smatra se kineskim Ilonom Maskom. Ne bez razloga. On ne samo što je prebogat i uspešan, već u svojoj zemlji ima oreol poput pop zvezde. Njegov start-ap projekat mogao bi da izazove kompletnu nemačku automobilsku industriju na sličan način kao što je to uradio Tesla.
Samo, između Maska i Lija postoji očigledna razlika u ponašanju. Za razliku od uzvišenog, agresivnog, ponekad i “ludog” Maska, osnivač automobilskog električnog čuda u naletu deluje smireno, pristojno i kontrolisano, piše „Špigel“.
Li je svojim svedenim i ljubaznim ponašanjem na Sajmu automobila u Šangaju sredinom aprila kupio sve. Naklonom je pozdravljao čak i volontere. Njegova Nio limuzina ET5 prodala se u prvom kvartalu 2023. godine u Kini koliko i Mercedes C-klase, BMW i Audi A4 zajedno.
Posle ovakvih rezultata, svi su jedva dočekali da argumentovano ostatku sveta lansiraju glavnu vest sa Sajma automobila u Šangaju – Li je uspeo i indirektno je i veoma učtivo objavio svojevrsni rat BMW, VW i Mercedesu.
Ambicije Vilijama Lija nisu samo okrenute ka Nemačkoj. Njegov cilj je masovno tržište i suverena vladavina auto industrijom. Li je za nemački Spiegel potvrdio da će Nio lansirati još dva Brenda, od kojih će jedan biti namenjen evropskom tržištu i to u segmentu cene ispod 30.000 evra.
Neprijatna situacija za Nemce
Dakle, prvo Ilon Mask, a sada i Li. Nemačkim proizvođačima njihova pozicija polako postaje neprijatna, konstatuje „Špiegel“. Decenijama su Folksvagen i drugi proizvođači dominirali svetskim tržištem sa dizel i benzinskim modelima. Oni su bili ti koji su svoje automobile poslali u Kinu naučivši lokalne partnere kako da ih prave.
Jedna od najupečatljivijih činjenica koja će od ove godine ići Vilijamu Liju na ruku je što je 80 odsto tržišta električnih automobile već u rukama kineskih proizvođača. Taj svetski auto poredak trenutno remeti samo Tesla.
Čak ni vrhunski proizvođači kao što su Audi, BMW i Mercedes više ne mogu da izbegnu pritisak konkurencije.
“Vidimo tehnološku bitku u Kini kakvu nikada ranije nisam video”, kaže šef Audija Markus Duesman. Novi igrači su svoja vozila opremili najsavremenijom visokom tehnologijom – i prodali ih po ceni „koja teško može da pokrije troškove“.
Predstavnici nemačkih automobilskih giganata već duže vreme pokušavaju da u javnosti zadrže pribranost. Svesni su da polako padaju u drugi plan zbog Kineza, ali trude se da nekim inovacijama pariraju. Znaju da su kineski proizvođači električnih automobile na vreme shvatili glavnu stvar – inovacija znači isporuka najboljeg tehničkog rešenja za potrebe kupca.
Inertni i tromi
Tehničari Folksvagena ne dele impresije vrha kompanije. Smatraju, recimo, da kineski proizvođači nude malo toga što oni sami ne mogu da naprave. Ipak, u Folksvagenu previđaju činjenicu da ih auto svet u poslednje vreme vidi kao inertne, trome i zarobljene u korporativnoj birokratiji, piše „Špigel“.
U Audiju se i dalje kunu u inženjerske vrline Nemaca.
“Naš odgovor Kini može biti samo da nastavimo da nudimo najbolji kvalitet, unapređujemo tehnologiju i smanjujemo troškove. Upravo tu leži naša najveća prilika. Ali u ovom momentu ne možemo gubiti vreme”, kaže Markus Duesman, prvi čovek Audija.
Opšte je mišljenje među gigantima nemačke auto industrije da Kinezi brže od ostalih prilagođavaju nove tehnologije. Njihova urođena sposobnost da se brzo prilagođavaju promenama čini ih uspešnim.
Zbog toga nemački proizvođači automobila moraju da što pre prave nove strategije održavanja svojih pozicija na tržištu. Jer, ozbiljna pretnja već je na vratima Evrope.
I.Đ./Spiegel
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Nakon hapšenja 12 osumnjičenih, koja su se dogodila u četvrtak 21. novembra, predstavnici vlasti i njihovi mediji počeli su svoju propagandu o tome kako je tužilaštvo „podleglo pritiscima sa ulice“. Dragan J. Vučićević se pita „Ko će da hrani decu Jelene Tanasković“
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Aleksandar Vučić za RTS o ostavkama, odgovornosti i sestrinskim televizijama - tužilaštvo je odradilo „nadrealno brzo veštačenje“, kaže predsednik Srbije
Inicijativa ProGlas pozvala je sve građane Srbije da u petak, 22. novembra, u 11:52 stanu na 15 minuta gde god da se nalazili i tako odaju poštu stradalima u Novom Sadu. Akcija treba da bude upozorenje vlastima da odgovorni moraju da budu kažnjeni i da istraga mora da bude transparentna
Osumnjičena Z.S.M. se tereti za teško delo protiv opšte sigurnosti, a u vezi sa nepropisnim i nepravilnim izvođenjem građevinskih radova. Druga osoba, osumnjičena za isto delo trenutno je nedostupna organima gonjenja
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve