Da se ne zaboravi
Akcija „Zastani Srbijo“: Tišina za poginule na železničkoj stanici u Novom Sadu
Simboličnom petnaestominutnom tišinom građani su odali poštu poginulima ispod obrušene nadstrešnice na novosadskoj Železničkoj stanici 1. novembra
Na komemoraciji žrtvama ubijenih za vreme NDH u Spomen-području Donja gradina predsednik Srbije govorio o izlaznosti na današnjim izborima na severu KiM, i o jedinstvu srpskog naroda gde god da se nalazio
Na grobnom polju „Topole“ u Spomen-području Donja Gradina danas su položeni venci za više od 500.000 Srba, 40.000 Roma, 33.000 Јevreja i 127.000 antifašista koji su ubijeni u jasenovačkom sistemu hrvatskih koncentracionih logora, preneo je RTRS.
Najviši zvaničnici Republike Srpske i Srbije položili su vence i cveće u Spomen-području Donja Gradina, a potom je služen pomen jasenovačkim žrtvama.
Komemoraciji su prisustvovali predsednici Srbije i Republike Srpske Aleksandar Vučić i Milorad Dodik, srpski član i predsedavajuća Predsedništva BiH Željka Cvijanović, ostali zvaničnici iz RS i Srbije, kao i brojni građani.
Komemoracije žrtvama posvećene su proboju koncentracionog logora Jasenovac 22. aprila 1945, u kojem je učestvovalo poslednjih 600 logoraša, od kojih je preživelo njih oko 100.
Logor Jasenovac formiran je tokom Drugog svetskog rata kao mesto zatvaranja, prisilnog rada i likvidacija prvenstveno Srba, Roma, Jevreja, ali i Hrvata i drugih u cilju stvaranja etnički čiste teritorije kvislinške NDH.
U tom logoru prema podacima Javne ustanove spomen područje Jasenovac na osnovu prikupljenih imena, od avgusta 1941. do 22. aprila 1945. godine, ubijeno je 83.145 žrtava, a među stradalima bilo je više od 20.000 dece.
Spomen-područje Donja Gradina se nalazi na desnoj obali Save, a u toku Drugog svetskog rata bio je deo logora Jasenovac.
Predsednik Vučić je iskoristio priliku da se pred okupljenima zahvali predsedniku Dodiku „što već 9 godina zajednički obeležavamo i stradanje našeg naroda“.
„To je važno baš zato što ja nisam beogradski Srbin, i moj otac nije bosanski Srbin, obojica smo samo Srbi. Jednako onako kao što i drugi pripadnici našeg naroda, ma odakle da su samo Srbi. Mi jesmo jedinstven narod i to nikada niko neće moći da promeni. Ono što se promenilo je mnogo toga u našem odnosu prema spoljnim zbivanjima i promenila se emocija našeg naroda. Naš narod ne može da prihvati da smo mi uvek državni krivci. Danas Srbi na svaki način i gotovo sasvim jedinstveno umeju da reaguju na svaku vrstu pritiska. Kada Srbinu dozlogrdi onda više povratka nema. Srbin samo hoće da bude svoj na svome i ništa više od toga“, rekao je Vučić.
Osvrnuo se i na današnje izbore na severu KiM.
“ Pokušavaju da uspostave vlast onih koji tamo ni ne žive i nemaju ni dva posto glasova. Ja sa ponosom mogu da kažem da je do ovog trenutka izašlo samo nekoliko Srba u sve četiri opštine zajedno. Neće Srbi da služe tuđim interesima, hoće da služe svojim interesima“, rekao je Vučić.
S.Ć./Danas/B92
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Simboličnom petnaestominutnom tišinom građani su odali poštu poginulima ispod obrušene nadstrešnice na novosadskoj Železničkoj stanici 1. novembra
Profesor beogradskog Fakulteta političkih nauka u penziji Rade Veljanovski ocenio je da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u gostovanju u Dnevniku RTS-a u četvrtak potpuno anulirao i porazio novinarku Bojanu Mlađenović, a time porazio i sam RTS
„Pitanje Generalštaba jedno je od največih primera kršenja zakona i korupcije. Ne postoji vetovatno ni u jednoj evropskoj zemlji da se zaključuje ugovor sa stranim investitorom i direktno navodi da ćete da prekršite zakon svoje zemlje", poručio lider Kreni-promeni Savo Manojlović
Aleksandar Dujanović od „slučajnog prolaznika“ u prilogu Studija B postao je državni sekretar u Ministarstvu zaštite životne sredine. Kojim putevima
Nakon hapšenja 12 osumnjičenih, koja su se dogodila u četvrtak 21. novembra, predstavnici vlasti i njihovi mediji počeli su svoju propagandu o tome kako je tužilaštvo „podleglo pritiscima sa ulice“. Dragan J. Vučićević se pita „Ko će da hrani decu Jelene Tanasković“
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve