Svakodnevno, olovkom u boji na blokovima različitih dimenzija, Mileta Prodanović je iscrtavao svoje dane na preko hiljadu listova, u hibridnoj umetničkoj formi koja sjedinjuje tekst i sliku
“Dnevnik” je naslov izložbe Mileta Prodanovića, ali i dnevnik njegovih dana u poslednje tri godine. Zabeležio ih je crtežima, svakodnevno, olovkom u boji na blokovima različitih dimenzija. U ovom trenutku takvih listova ima više od hiljadu.
Izložba “Dnevnik” Milete Prodanovića biće otvorena večeras u subotu, u beogradskoj Galeriji B2.
Mileta Prodanović je ličnost raskošne palete znanja, interesovanja, delatnosti, talenata – slikar, pisac, erudita, esejista, publicista, kritičar, profesor. Kad su se “sredinom 2019. godine njegove životne okolnosti iznenada promenile”, napisala je Danijela Purešević u katalogu izložbe, “bilo je nužno redefinisati mnoštvo dotadašnjih postulata. Posle izvesnog vremena, ulogu glavnog komunikacijskog medijatora preuzima Prodanovićeva leva ruka”.
Našavši se pred belinom papira, Prodanović se opredeljuje “za minimalno, repetativno, apstraktno, ikonoboračko”, piše u katalogu. Crnu olovku ubrzo zamenjuje olovkama u boji.
“Znalački vođenom, sigurnom, intenzivnom, gustom, iznijansiranom linijom, gde svaka poseduje drugačiji identitet i mikrokarakteristike, on stvara senzibilna, apstraktna tkanja, opredmećujući vlastitu unutarnju seizmografiju. U skorije crteže on katkad uvodi i bojene površine, ili svedene ornamente, ili linearne spletove koji napuštaju format paralelnih linija.”
Danijela Purešević dalje opisuje da je “ovim crtežima Prodanović objedinio svoja dva snažna kreativna toka – literarni i likovni, verbalno i vizuelno. Naime, svaki pojedinačni list svojom kompozicijom podseća na list rukopisa ili knjige, čiji bogati sadržaj iščitavamo intuicijom, neopterećeni ograničenjima jezičkih kodova. Prepoznajemo određene sličnosti sa pojavom asemic writing, hibridnom umetničkom formom koja sjedinjuje tekst i sliku u jedinstvenu celinu, definisanom kao “otvorena semantička forma pisanja bez upotrebe reči”, gde se otvara značenjski vakuum koji posmatraču pruža slobodu njegovog ispunjavanja i interpretacija.”
Crteži iz “Dnevnika” Milete Prodanovića, objedinivši slikanje i pisanje na način kako je on sam opisao u svom romanu Ultramarin ”lišeni svakog prideva, svake dekoracije, svakog ornamenta”, podseća Danijela Purešević, “formiraju dugačak, snažan, neprekidan tok.”
Jer, “svoje celokupno iskustvo Prodanović je ovde očistio od suvišnog, od naracije, od parcijalnih jezičkih konvencija, svodeći ga na čistu supstancu”, na “neuhvatljivi alhemijski amalgam koji daje smisao našem postojanju”.
Ovo je peta izlagačka godina Galerije B2, a posvećena je vremenu.
Pogledajte nekoliko dela Milete Prodanovića. Crtež olovke na papiru br.16, br.12, br.10 i br.2.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
„Pitanje Generalštaba jedno je od največih primera kršenja zakona i korupcije. Ne postoji vetovatno ni u jednoj evropskoj zemlji da se zaključuje ugovor sa stranim investitorom i direktno navodi da ćete da prekršite zakon svoje zemlje", poručio lider Kreni-promeni Savo Manojlović
Nakon hapšenja 12 osumnjičenih, koja su se dogodila u četvrtak 21. novembra, predstavnici vlasti i njihovi mediji počeli su svoju propagandu o tome kako je tužilaštvo „podleglo pritiscima sa ulice“. Dragan J. Vučićević se pita „Ko će da hrani decu Jelene Tanasković“
Aleksandar Vučić za RTS o ostavkama, odgovornosti i sestrinskim televizijama - tužilaštvo je odradilo „nadrealno brzo veštačenje“, kaže predsednik Srbije
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!