Tragedija u Novom Sadu
Odgovornost inženjerske struke: Sud časti prikuplja neophodnu dokumentaciju
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Drvoseće za potrebe kineske firme CRBC koja gradi sporni četvrti most u Novom Sadu hoće da seku drveće u prirodnoj oazi, aktivisti ga brane svojim telima, a policija ih hapsi. Aktivisti tvrde da se seča odvija protivzakonito, da se krše brojni propisi, da je sila pobedila zakon
Novosadski aktivisti i danas brane prirodnu oazu Šodroš u kojoj drvoseče, uz podršku policije, usmrćuju šumu: planira se seča oko 140 stabala. Drva se testerišu zarad pripreme gradilišta za novi most, koji zida kineska firma CRBC. U pitanju je četvrti novosadski most preko Dunava. Aktivisti tvrde da se seča odvija protivzakonito, da se krše brojni propisi, da je i u ovom slučaju sila pobedila zakon.
Policajci primenjuju silu kako bi omogućili drvosečama da poseku šumu, jer aktivisti svojim telima brane stabla. Jutros je uhapšeno troje aktivista.
Već dugo se građanski aktivisti i pripadnici opozicionih partija bore protiv izgradnje novog mosta na mestu gde se nalazi rukavac Dunava, oaza sa zaštićenim životinjskim i biljnim vrstama koju Novosađani koriste za rekraciju, odmor i ribolov. Oni smatraju, a to tvrde i urbanisti, da most treba izmestiti zapadno, prema Futogu, i iz ekoloških i iz urbanističkih razloga.
Osim zbog uništavanja prirodnog bogatstva, građani protestuju i zbog toga što je ugovor sa kineskom firmom potpuno skriven od javnosti, i zbog toga što je cena novog mosta po svemu sudeći predimenzionirana. Problem sa mostom je i to što on predstavlja prvi korak u izgradnji tzv. Novog Sada na vodi, koji podrazumeva džinovski poslovno-stambeni kompleks koji će se nalaziti na mestu sadašnjeg rukavca. Za potrebe kompleksa zaštitni nasip dugačak 500 metara biće izmešten u korito Dunava, zbog čega se – hidrolozi kažu – dramatično povećava mogućnost poplava.
Osim toga, zbog mosta će „obilaznica“ oko Novog Sada, koja spaja Bačku sa Sremom, prolaziti praktično kroz srce grada.
NATO plaćenici, opet jednom
Zamenik gradonačelnika Novog Sada Igor Crnoborac doveo je juče u vezu proteste akvista sa NATO intervencijom 1999. godine. „Nekada su nam rušili mostove, a danas pokušavaju da nam zabrane da gradimo nove! Teško je a ne uočiti korelaciju, da se otpor izgradnji novog mosta dešava baš uoči godišnjice početka bespravne NATO agresije na našu državu i nečovečnog bombardovanja našeg naroda“, rekao je on.
Član političke organizacije „Bravo“ i poznati novosadski aktivista Brajan Brković odgovorio mu je na svom Fejsbuk profilu: „Igor Crnobarac je još jednom pokazao da im ni žrtve svog naroda nisu svete i da je zloupotreba žrtvi klasični princip kojim se koriste, jer im ljudski život ništa ne znači.”
“Kada smo već kod jednog od najtamnijih datuma u novijoj istoriji Srbije, dana kada je počelo bombardovanje Srbije 24. marta”, piše dalje Brković, “podsetio bih i javnost, ali i zamenika gradonačelnika Novog Sada Igora Crnobarca na nekoliko činjenica i korelacija između Aleksandra Vučića i bombardovanja. Dok su bombe padale po Srbiji Aleksandar Vučić, inače šef Igora Crnobarca, se useljavao u nov državni stan. Kada je gađan RTS, Vučić je odabrao da žrtvuje novinare koji su to veče bili u zgradi. Toni Bler je bio jedan od najplaćenijih savetnika Aleksandra Vučića nakon njegovog dolaska na vlast. Šreder je Vučiću i SNS-u govorio na mitingu. A Vučić je Klintonu dao stotine miliona dinara za njegovu predsedničku trku“.
N.S.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Aleksandar Vučić za RTS o ostavkama, odgovornosti i sestrinskim televizijama - tužilaštvo je odradilo „nadrealno brzo veštačenje“, kaže predsednik Srbije
Ideja je da građani zastanu na trenutak kako bi se setili tragedije, imena onih koji su u njoj stradali i kako bi zahtevali da sva imena odgovornih u krivičnom i političkom smislu budu deo transparentnog procesa, rekao je za „Vreme“ član inicijative „ProGlas" i pisac Gojko Božović
Osumnjičena Z.S.M. se tereti za teško delo protiv opšte sigurnosti, a u vezi sa nepropisnim i nepravilnim izvođenjem građevinskih radova. Druga osoba, osumnjičena za isto delo trenutno je nedostupna organima gonjenja
Umesto nadležnih organa Republike Srbije informaciju o određivanju pritvora objavio je tabloid Informer, pozivajući se na izjavu svog glavnog urednika Dragana J. Vučićevića, koji je imao i opsaku: „Sram vas bilo stoko jedna pravosudna! Tužite me, hapsite i mene!”
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve