Da se ne zaboravi
Akcija „Zastani Srbijo“: Tišina za poginule na železničkoj stanici u Novom Sadu
Simboličnom petnaestominutnom tišinom građani odaju poštu poginulima ispod obrušene nadstrešnice na novosadskoj Železničkoj stanici 1. novembra
SAD u potpunosti podržavaju Srbiju u borbi za nezavisno pravosuđe i protiv korupcije i zato cene partnerstvo profesionalaca u Tužilaštvu koji su toga svesni, poput tužiteljki Bojane Savović i Jasmine Paunović
Američki ambasador Kristofer Hil u četvrtak se bio sastao sa zamenicama tužioca Bojanom Savović i Jasminom Paunović. Na Tviter nalogu ambasade SAD u Srbiji nakon toga je objavljeno da su „nezavisno pravosuđe i borba protiv korupcije ključni za napredak Srbije, a naročito za članstvo u Evropskoj uniji“.
„Sjedinjene Države u potpunosti podržavaju Srbiju u tom nastojanju i cene partnerstvo profesionalaca u Tužilaštvu koji su toga svesni, poput Bojane Savović i Jasmine Paunović“, navedeno je u objavi sa fotografijom ambasadora Hila sa Savović i Paunović.
Više javno tužilaštvo u Beogradu bilo je smenilo ove dve tužiteljke sa slučaja kosrupcije u EPS-u u trenutku kada je došlo do prvih hapšenja.
Mešanje u unutrašnje poslove Srbije
Usledila je ošra reakcija ministra spoljnih poslova Ivice Dačića koji je izjavio da postupak ambasade SAD predstavlja „otvoreno i grubo mešanje u unutrašnja pitanja suverene države Srbije“.
„Znam da velikim silama izgleda da sve mogu, ali zamislite kako bi to izgledalo kada bi u našoj ambasadi u SAD Marko Đurić primio nekog američkog tužioca ili sudiju“, naveo je Dačić u pisanoj izjavi. On je dodao da je taj postupak u direktnoj suprotnosti sa željom za razvijanjem dobrih bilateralnih odnosa.
„Srbija je uvek otvorena i spremna za dijalog“, saopštio je Dačzć, „ali svi strani predstavnici moraju da poštuju osnovne principe Bečke konvencije da nemaju pravo da se mešaju u unutrašnje stvari zemalja u kojima su akreditovani“.
Nakon početnih protesta podrške tužiteljkama skinutim sa predmeta korupcije u EPS-u u trenutku kada je klupko počelo da se odmotava i velikih reči, čitav slučaj kao da je u javnosti, kao mnogo puta do sada, zatrpan drugim aferama pao u zaborav.
M.N./FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Simboličnom petnaestominutnom tišinom građani odaju poštu poginulima ispod obrušene nadstrešnice na novosadskoj Železničkoj stanici 1. novembra
Profesor beogradskog Fakulteta političkih nauka u penziji Rade Veljanovski ocenio je da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u gostovanju u Dnevniku RTS-a u četvrtak potpuno anulirao i porazio novinarku Bojanu Mlađenović, a time porazio i sam RTS
„Pitanje Generalštaba jedno je od največih primera kršenja zakona i korupcije. Ne postoji vetovatno ni u jednoj evropskoj zemlji da se zaključuje ugovor sa stranim investitorom i direktno navodi da ćete da prekršite zakon svoje zemlje", poručio lider Kreni-promeni Savo Manojlović
Aleksandar Dujanović od „slučajnog prolaznika“ u prilogu Studija B postao je državni sekretar u Ministarstvu zaštite životne sredine. Kojim putevima
Nakon hapšenja 12 osumnjičenih, koja su se dogodila u četvrtak 21. novembra, predstavnici vlasti i njihovi mediji počeli su svoju propagandu o tome kako je tužilaštvo „podleglo pritiscima sa ulice“. Dragan J. Vučićević se pita „Ko će da hrani decu Jelene Tanasković“
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve