“Parlamentarni odbori su se u poslednjoj deceniji transformisali od tela sa veoma malim uticajem na politiku Vlade i kreiranje javnih politika do potpuno destruktivnih, odnosno antiinstitucionalnih tela. To je slučaj i sa Odborom za kulturu i informisanje”, smatra Vesna Marjanović, bivša narodna poslanica Demokratske stranke i predsednica pomenutog Odbora od 2007. do 2011. godine i od 2012. do 2016. godine.
“VREME”: Zašto skupštinski odbori nikada nisu ojačali i postali mesta otvorenih rasprava i važnih zaključaka?
VESNA MARJANOVIĆ: Naš parlament nikada nije uspeo da bude dovoljno snažan kao ključna demokratska institucija iz mnogo razloga. Među njima su svakako uvek bili dominacija partijskih rukovodstava nad radom poslanika, nedostatak jače veze sa izbornim jedinicama i biračima, siromašna demokratska tradicija i nedostatak političke kulture. Ipak, mislim da je period od 2000. do 2012. godine, uprkos svim kritikama, predstavljao pokušaj da se od Narodne skupštine Republike Srbije postepeno gradi ustanova koja će vršiti svoju izbornu, zakonodavnu, predstavničku i kontrolnu funkciju. To je ujedno bilo i vreme formiranja nezavisnih regulatornih tela, privatizacije medija, donošenja prvih zakona u ovoj oblasti prilagođenih novom demokratskom društvu i tadašnjim evropskim standardima u ovoj oblasti.
Nakon toga, ušli smo u period dramatičnog pada i sunovrata svake ideje da parlament treba da služi građanima, donošenju što boljih zakona, da bude prostor za argumentovane debate. O tome da odbori, između ostalog, treba da kontrolišu rad Vlade i da pozivaju nadležne ministre da podnose izveštaje, ne želim ni da govorim. Umesto toga, dobili smo jedan dobro kontrolisani i izmanipulisani teren za difamaciju i pretnje opozicionim političarima, te javnim ličnostima koje su kritički nastrojene prema većinskoj politici i, konačno, nezavisnim medijima i novinarima koji profesionalno obavljajući svoj posao objavljuju informacije koje nisu po volji vladajućoj stranci, a od najvećeg su mogućeg javnog interesa.
Bili ste predsednica Odbora kao poslanica vlasti, a potom i kao poslanica opozicije, pa nam uporedite te periode kroz rad Odbora.
Mogu da posvedočim da je u periodu do 2012. godine, ali i neko vreme po dolasku naprednjaka na vlast, rasprava o medijskim slobodama i položaju medija i novinara, uz svu ponekad dramatičnu i oštru polemiku, ipak bila moguća. Posebno kada su na dnevnom redu bile teme iz oblasti medija, poput izbora članova i usvajanja izveštaja RRA, današnjeg REM-a, izbora i izveštaja Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, izbora Programskog saveta RTS-a, ali i ad hok rasprava o konkretnim primerima ugrožavanja medijskih sloboda ili ugrožavanja položaja i bezbednosti novinara. Kulturna politika je tada teško dobijala prostor u javnosti, ali je odbor, kada su mediji u pitanju, uspevao da, uprkos činjenici da nikad nije bilo moguće doći do konsenzusa, povede raspravu, iznese argumente i dobije pažnju medija koji su u mnogo većem broju prenosili detalje sa sednica.
Ostali ste predsednica Odbora u ime DS–a i nakon dolaska SNS–a na vlast, i čak uspeli da organizujete javno slušanje, parlamentarni institut koji naprednjačka vlast retko dopušta, a od tada nikada na medijske teme.
Koliko mi je poznato, 2013. godine održano je jedino javno slušanje iz oblasti slobode medija ikad u Skupštini Srbije. Rasprava je bila teška, bila je ometana, naročito zbog činjenice da je vladajuća većina na ovu raspravu u Skupštini pozvala i mnoge koji nisu bili predstavnici novinarskih i medijskih udruženja, niti rukovodioci u medijskim kućama, a neki nisu bili ni novinari. To je bilo vreme kada se još ispipavao puls novih vlasti prema Evropskoj uniji, koja je do 2012. imala otvoreno i veoma budno oko nad našom vlasti kada su u pitanju medijske slobode i položaj medija, pa i jačanje parlamenta kao institucije. Nažalost, nakon toga, ove teme počinju da padaju na lestvici prioriteta.
I šta sada imamo?
Imam utisak da je aktuelna vlast, na žalost svih nas, s vremenom shvatila da ne treba da gubi energiju glumeći demokratske procese i dozvoljavajući slobodnu debatu, već sada svaki pokušaj otvaranja aktuelnih tema guši u korenu, često na najvulgarniji mogući način. Njihovi predstavnici tako ruše sopstveni ugled kao narodnih poslanika, kao i ugled Narodne skupštine, i nemilosrdno gaze osnovne principe slobode izražavanja i slobode medija.
Ž. B.