
Policija
Kad te „Politika“ prenese: Kolumnista Peščanika osumnjičen za izazivanje panike
Dejan Ilić je 9. aprila uveče pozvan na razgovor u policijsku stanicu. Osumnjičen je za krivično delo izazivanja panike
Centar Beograda krase obeležja Crvenih beretki i njihovog komandanta Milorada Ulemeka Legije. Danas, kada se navršila dvadeseta godišnjica od mučkog ubistva prvog demokratski izabranog premijera Srbije Zorana Đinđića, Beograd i Srbija su preplavljeni simbolima njegovih ubica i sličnim obeležjima, dijametralno suprotnim od svih onih vrednosti za koje se Đinđić borio i za koje je naposletku i život izgubio
Svaki prosječan turista kada dođe u Beograd najpre prošeta Knez Mihailovom ulicom prema Kalemegdanskoj tvrđavi. Na tom putu kroz centar glavnog grada Srbije imaće priliku da vidi suvenire koji će mu poželjeti dobrodošlicu. Prije svega – odjeću sa portretima ruskog predsjednika Vladimira Putina, majice sa velikim slovom “Z”, simbolom ruske invazije na Ukrajinu, šolje sa likom četničkih prvaka (uglavnom kninskog vojvode Momčila Đujića i Draže Mihailovića), najnovijih ratnih zločinaca iz ratova devedesetih, a odskora i obilježja ruske paravojne grupe “Vagner”. Slično čeka i našeg turistu ako se zaputi podzemnim prolazom koji vodi od Terazija do Balkanske ulice ili obratno.
Inače, Dorćol je preplavljen zidnim “pečatima” sa likom generala Ratka Mladića. Svako malo se vodi bitka oko murala, jedni gađaju jajima, drugi ponovo kreče, i tako ukrug.
Novi grafiti niču na sve strane, a granice poruka mržnje i nasilja koje šalju samo se pomjera za korak dalje. Krenulo se od tradicionalnog četništva, preko nepočinstava Ratka Mladića i Radovana Karadžića da bi se stiglo do privatne ruske grupacije “Vagner” i murala srpskog neonaciste poginulog u Ukrajini koji sad krasi zgradu pored Prirodno-matematičkog fakulteta. To je, očito, postala beskrajno surova realnost društva, odnosno potreba da se kontrira cijelom svijetu kroz civilizacijski prevaziđene i opasne ideje. Zbog toga se zločinci predstavljaju kao spasitelji, ubice postaju heroji, a dokazni nacionalni izdajnici – slavljenici.
U ZEMLJI VUKOVA
Centar Beograda krase obilježja Crvenih beretki i njihovog komandanta Milorada Ulemeka Legije. Danas, kada se navršila dvadeseta godišnjica od mučkog ubistva prvog demokratski izabranog premijera Srbije Zorana Đinđića, Beograd i Srbija su preplavljeni simbolima njegovih ubica i sličnim obilježjima, dijametralno suprotnim od svih onih vrijednosti za koje se Đinđić borio i za koje je naposljetku i život izgubio.
Kada bi se uradilo istraživanje o tome koliko mladih rođenih nakon ubistva Zorana Đinđića nosi odjeću sa amblemima vuka sa crvenom beretkom na glavi, simbolom zloglasne Jedinice za specijalne operacije, veliko je pitanje šta bi pokazala statistika. Ako su Jedinica i njeni pripadnici nakon Đinđićevog ubistva doživjeli opštu osudu, više nije tako. Kapetan Dragan Vasiljković, nekadašnji komandant krajiških Knindža, zato se našao u prilici krajem 2021. godine da pokrene peticiju za oslobađanje Zvezdana Jovanovića, čoveka koji je direknti izvršilac atentata na Zorana Đinđića, jer je tobože nepravedno osuđen. U tu nepravdu ne vjeruje ni Jovanović (sam je istražiocima do tančina ispričao sve detalje ubistva), ali slavljenje najmračnijih ličnosti iz devedesetih godina prošlog vijeka savršeno odgovara i njemu i Kapetanu Draganu i mnogim drugima koji se kao “patriote” žele pozicionirati i uhljebiti u aktuelnoj političkoj realnosti Srbije. Sasvim konkretno – nametanju kolektivne amnezije i revizije.
O čemu se tu radi, svjedoči Fejsbuk stranica “Crvene beretke” koju prati skoro 100.000 ljudi. Ko je iza nje, nije poznato. Teško da je Legija vodi iz zatvora, ali se njegov glas kroz “pisma javnosti” i “razotkrivanja” pravog ubice premijera uveliko čuje. Naime, na svaku godišnjicu atentata, administratori stranice podsjećaju čitaoce na intervju koji je Legija ranije dao a u kojem do detalja opisuje svoj scenario kako se to sve zbilo 12. marta 2023, sve sa foto-robotom navodnog ubice – nekog Engleza – koji je istog dana u popodnevnim časovima privatnom cesnom odletio za London.
Pored Legijinih bilješki, priča o srpskim službama, hvalospjeva Jedinici, obožavaoci kulta Crvenih beretki mogu na ovom sajtu pronaći i onlajn prodavnicu sa različitim asortimanom – uglavnom Ulemekovim knjigama (trenutno je dostupno osamnaest), odjećom i suvenirima. Tako se u sklopu posljednje kategorije može pribaviti i zastava JSO-a.
Na njihovom drugom sajtu, prilično popularnom, sa simboličkim nazivom “Čopor”, prodaje se garderoba sa obilježjima JSO-a, sa slovom “Z” u raznim oblicima i bojama kao znaka paravojne grupe “Vagner”, ali i sa likovima takozvanih “slavnih sinova otadžbine”. Pod ovim potonjim potpadaju između ostalih general Ratko Mladić, Željko Ražnatović Arkan i Milorad Mišo Pelemiš, čija je jedinica označena kao jedna od direktnih streljačkih vodova u Srebrenici 1995. godine. U ponudi imaju i garderobu za djecu.
Dejan Ilić je 9. aprila uveče pozvan na razgovor u policijsku stanicu. Osumnjičen je za krivično delo izazivanja panike
Preko direktora bliskih vlasti, državnog parasindikata i poziva iz resornog ministarstva, po sredi je nova taktika vlasti protiv prosvete u štrajku - nastavnici koji žele da rade mogu da drže nastavu od kuće
Dečak je iz puške ranjen u leđa u Obrenovcu dok se igrao sa drugom, a lovački savez Srbije je, piše javni servis Srbije, saopštio da nije reč o lovačkoj, već o ručno napravljenoj vazdušnoj puški
Grupa NVO podnela je Tužilaštvu za organizovani kriminal krivičnu prijavu za terorizam protiv NN lica zbog sumnje da je upotrebljeno opasno sredstvo na protestu u Beogradu 15. marta
Mesec dana su iza rešetaka Marija Vasić, Lazar Dinić, Mladen Cvijetić, Lado Jovović, Srđan Đurić i Davor Stefanović. Tobože su planirali „državni udar“, a zapravo su politički taoci
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve