U snažnom zemljotresu koji je jutros u četiri ujutru pogodio jug Turske poginulo je preko 1000 ljudi, a povređeno oko 5400 osoba. Žrtava ima i u Siriju, a podrhtvanje tla se osetilo i na Kipru i u Libanu. U Italiji je bilo izdato upozorenje na cunami
„Više od 9000 spasilaca trenutno traga za nestalima u zemljotresu, broj spasilaca se stalno povećava. Ispod ruševina do sada je spaseno 2470 osoba, a broj srušenih zgrada dostigao je 2.818“, izjavio je predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan koji je stigao u sedište Uprave za vanredne situacije u Ankari, prenela je Anadolija.
Turkey EarthquakeFoto: IHA agency via AP
Potraga za preživelima ispod porušenih zgrada se nastavlja.
Turkey EarthquakeFoto: Depo Photos via AP
To je najveća prirodna najveća katastrofa koja je zadesila Tursku u poslednjih više od 80 godina.
Turkey EarthquakeFoto: Depo Photos via AP
Erodgan kaže da su NATO, Evropska unija i 45 zemalja ponudili su pomoć Turskoj.
Turkey EarthquakeFoto: AP Photo/Mahmut Bozarsan
Epicentar zemljotresa registrovan je u okrugu Pazardžik u turskom Karamanmarašu, a potom je usledilo pedesetak naknadnih podrhtavanja tla.
Turkey EarthquakeFoto: IHA agency via AP
Stručnjaci kažu da je prvi potres imao jačinu od 7,2 stepeni Rihterove skala, a drugi 6,2.
Turkey EarthquakeFoto: AP Photo
Posledice i u Siriji
U područjima pod kontrolom pobunjenika u Siriji takođe je bilo žrtava. Sirijska civilna organizacija Beli šlemovi kaže da je pogunulo 147, humanitarna organizacija SAMS navodi preko 100 žrtava.
Syria EarthquakeFoto: AP Photo/Ghaith Alsayed
Predsednik Siriji Bašar el Asad je sazvao krizni sastanak kabineta. U Alepo, i inače razoren ratom, ranjenici „stižu u talasima“, prenosi Rojters reči jednog sirijskog zvaničnika.
Syria EarthquakeFoto: AP Photo/Ghaith Alsayed
Sirijska televizija je prikazala kako pri snažnoj susnežici pristižu spasilački timovi koji tragaju za preživelima.
Syria EarthquakeFoto: AP Photo/Ghaith Alsayed
Syria EarthquakeFoto: Zana Halil/DIA images via AP
J.H./FoNet/Spiegel
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Nakon dve nedelje pritvora, u petak su iz pritvora nekadašnji potpredsednik Vlade Vojvodine Goran Ješić, student Relja Stanojević i gradski odbornik u Novom Sadu Miša Bačulov.
Simboličnom petnaestominutnom tišinom građani širom Srbije su odali poštu poginulima na novosadskoj Železničkoj stanici 1. novembra. Blokade saobraćaja organizovane na nekoliko mesta u Beogradu, a kod Fakulteta dramskih umetnosti i RTS-a desile se tuče između besnih vozača sa jedne, i okupljenih građana sa druge strane
Profesor beogradskog Fakulteta političkih nauka u penziji Rade Veljanovski ocenio je da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u gostovanju u Dnevniku RTS-a u četvrtak potpuno anulirao i porazio novinarku Bojanu Mlađenović, a time porazio i sam RTS
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!