Umesto Jelene Trivan i Upravnog odbora Filmskog centra Srbije, ubuduće će odluke komisija koje biraju nove filmove odobravati Gordan Matić, direktor Filmskog centra Srbije (FCS), određeno je promenom Zakona o kinematografiji koju je izglasala Vlada na jučerašnjoj sednici.
„Ne znam zašto se u ovom kontekstu pominje Jelena Trivan, s obzirom da je njoj istekao mandat i da ona više nije predsednica Upravnog odbora Filmskog centra Srbije, koji, poslednjih godinu dana ne funkcioniše“, kaže Srđan Dragojević, jedan od trojice reditelja zbog čijih filmova je nastala kriza u FCS-u.
Podsetimo, novembra 2021. je UO prvi put u istoriji FCS-a odbio predlog sopstvene komisije da se finansijski podrže filmovi Doktor D Gorana Markovića, Sloboda i barbarizam Želimira Žilnika i Škartovi Srđana Dragojevića, što je u javnosti protumačeno kao „kazna“ zbog izjava i stavova Gorana Markovića protiv vlasti. Zbog toga su od devet članova u UO ostala samo tri, pa i Jelena Trivan predsednica, a od tada sve predloge konkursnih komisija FCS-a aminuje Ministarstvo kulture, kako sporna odluka UO ne bi dovela u pitanje višegodišnju filmsku proizvodnju.
„Žilnik i ja smo tada bili kolateralna šteta, ali je naš stav o takvoj odlici tadašnjeg UO jedinstven. Očekujem da će novi UO, biran po ovom jučerašnjem Zakonu, poništiti tu prethodnu odluku, i da ćemo moći da dobijemo novac za naše filmove koji nam je bio namenjen“, kaže Srđan Dragojević.
Naime, iako je ovaj slučaj godinu dana u Upravnom sudu, „ništa se nije desilo u njegovom rešavaju“ kaže Dragojević, i ocenjuje da je „sud izgleda inertan“.
„Zato i očekujem da će nam pre suda, pomoći novi UO i ministarka kulture Maja Gojković koja, na predlog novog UO može da poništi odluku iz novembra 2021. godine“, kaže Dragojević.
„Naravno, sve zavisi ko će biti članovi tog novog UO, nisam siguran da li je novim Zakonom regulisan način iz kojih struktura će biti birani. Bilo bi dobro da budu iz redova strukovnih udruženja, Kinoteke i drugih ustanova i organizacija koje se bave filmom, a ne iz redova političkog establišmenta. Pokazalo se u dosadašnjoj praksi da kad su političari članovi UO, da to ne valja. To nije funkcionalno.“
Dragojević kaže da je, kao predsednik UO Udruženja filmskih umetnika Srbije Asocijacije filmskih autora (UFUS AFA), upravo poslao predlog Ministarstvu kulture i informisanja Srbije da među članovima budućeg UO Filmskog centra bude i član njihove organizacije.
„Naši uspesi su evidentni. Postojimo sedam godina i do sada smo isplatili preko milion i po evra našim članovima od emitera filmova i serija. Uzeli smo sudbinu u svoje ruke. Imamo licencu Zavoda za intelektualnu svojinu, radimo monitoring 16 izabranih televizijskih kanala.“
Napominje da svi oni redovno uplaćuju svoja dugovanja, osim United media. „Sa njima vodimo dva spora a duguju nam 12 miliona evra. Zakon kaže da oni piraterišu dela naših članova. Lično mislim da će se uskoro to rešiti, zato što pregovori idu u dobrom pravcu.“
Dragojević ističe da dva puta godišnje isplaćuju zarađene tantijeme svojim članovima, a ima ih 350, i da su oni „posle nekoliko decenija počeli da žive od svog minulog rada“. Navodi i da pomažu svojim članovima u nevolji, nedavno smo se pridružili onima koji pomažu reditelju Srđanu Koljeviću, i penzionerima, i da sve to uspevaju „isključivo zato što smo postigli da se poštuje zakon“.
Poslednjih godinu-dve, društveno-korisni rad u UFUS AFA je njegova glavna aktivnost.
„Planirao sam da ću raditi dva filma, ali, nije mi uspelo. Škartove mi je odbio UO Jelene Trivan, a za Bodljikavo prase sam dobio 23 miliona dinara što je verovatno najniža suma koju je FCS ikada dao nekom filmu. Preračunato u evre, to je 10 posto sume koja je potrebna za snimanje filma. To je nedovoljno da, na osnovu te podrške u svojoj državi, konkurišem za fondove u drugim zemljama. Evo, Makedonci su mi odgovorili da moraju da me odbiju zato što mogu da prihvate samo onaj strani film koji ima 30 do 50 procenata finansijske podrške svoje države.
Ekipa Bodljikavog praseta je vratila FCS-u dodeljeni im novac. „Mi sa tom sumom ne možemo ništa da postignemo, a nekome će dobro doći. Ne mogu sebi da dozvolim da narednih nekoliko godina potrošim na skupljanje ostatka potrebnog novca za taj film“, kaže Dragojević.
„Napunio sam šezdeset, i ne bih naredne da trošim na potragu za novcem. Evo, početak je nove godine, a ja ne radim ništa. Nije ni to tako loše.“
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com