Delovao je malo ukočeno, ali se makar trudio da se obraća omladini: predsednik Austrije Aleksandar van der Belen (78) u borbi za drugi šestogodišnji mandat tokom posete jednoj školi đuska sa učenicima i postavlja video na TikTok, piše austrijski „Standard“.
Video je u jednom danu pogledalo više desetina hiljada ljudi, ubrao je na hiljade lajkova, bilo je 850 komentara: dok su se se jedni zgražavali nad tim na šta je sve „u lovu na glasove“ i tako mator čovek spreman da uradi, reakcija mlađih ljudi je bila da neko tih godina ne nipodaštava već uvažava platformu na kojoj oni provode vreme i preko koje se obaveštavaju. Na kraju je svaki drugi austrijski glasač mlađi od 30 godina svoj glas dao Van der Belenu koji je komotno osvojio predsedničke izbore sa preko 55 odsto u prvom krugu.
Preko TikToka podršku mu je pružio i drugi austrijski „matorac“, Arnold Švarceneger, neobrijan, sa šeširićem, nepretenciozno i opušteno, upravo u duhu ove društvene mreže.
Van der Belen je u izbornoj kampanji izbegavao direktne TV-duele sa protivnicima, što su mu i neke njegove pristalice zamerale, ali je zato, pored postojećih predsedničkih, otvorio nove profile „predsedničkog kandidata“ i na Fejsbuku (4615 pratilaca), i na Instagramu (5463 pratilaca), i na Tviteru (2318 pratilaca), i na Jutjubu (241 pretplatnik). Njegov izborni štab u potpunosti se bio posvetio proizvodnjom audio-vizuelnih sadržaja. Ovi „kandidatski“ profili su mu pružili mnogo veću slobodu od „predsedničkih“.
U duhu izborne kampanje Van der Belen se nakon pobede Austrijancima prvo obratio na Tviteru.
Moderna kampanja seniora
I nemački „Špigel“ se osvrće na „,modernu kampanju senionara“ kojom je uspeo da mobiliše ključne grupe birača. U formi tvitova ili preko TikToka vodio je intervjue sam sa sobom, ili čitao iz stripova. To je bio njegov odgovor na napade da je „star i senilan“, da ga je vreme pregazilo.
Drugi deo kampanje bio je jasno fokusiran na konzevativne birače u ruralnim predelima. Zeleni političar je nosio dres austrijske fudbalke reprezentacije, izražavao svoju vezu sa zavičajem, šetao se po brdima, na njegovim izbornim plakatima bili su odštampani redovi iz austrijske himne „mnogo voljena Austrijo“.
Sa predsedničke, pa makar i zeleno-leve, pozicije čitav taj nacinalno-patriotski performans delovao je kud i kamo ubedljivije nego kod njegovih desnih rivala.
Što se sadržaja njegove kampanje tiče, Van der Belen se rano i nedvosmisleno izjasnio po pitanju rata u Ukrajini: Vladimira Putina je nazvao „diktatorom“ i pozvao na odbranu evropske demokratije od šefa Kremlja i njegovih istomišljenika i ljubitelja. Tako se na vreme „imunizovao“, je je pre ruske invazije na Ukrajinu predsednik Austrije u odnosu na druge zapadne političare pokazivao više razumevanjaza Putina.
Bivši lider Zelenih stekao je široku popularnost zbog smirenosti u periodima nacionalne krize, uključujući pad vlade 2019. i ostavku kancelara Sebastijana Kurca pre godinu dana zbog optužbi za korupciju.
Krajnje desna Slobodarska stranka (FPO) jedina je parlamentarna partija koja je imala svog kandidata na izborima protiv Van der Belena, koji ih je i 2016. pobedio u mnogo neizvesnijoj trci. Sve ostale stranke u parlamentu podržale su aktuelnog predsednika, pored ostalog i zbog toga što su istraživanja javnog mnjenja pokazala da ni jedan drugikandidat protiv njega nema nikakve šanse.
Austrijski predsednik obavlja uglavnom ceremonijalnu ulogu, ali ima velika ovlašćenja u periodima tranzicije i turbulencija – njegova ustavna ovlašćenja daleko su veća od onih predsednika Srbije – jer može da smeni celu vladu ili samo kancelara.
J.H./Standard/Spiegel/FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com