Građani Srbije se sa inflacijom svakodnevno suočavaju na pijaci i u samoposluzi, cene rastu na golo oko, a predsednik Republike ih priprema za glad i nestašicu energenata na jesen.
Nemce niko sa vrha vlsti ne plaši apokaliptičkim scenarijima, ali su i oni uplašeni zbog posledica rata u Ukrajini. Najnovije ispitivanje javnog mnjenja pokazuju da je 40 odsto građana Nemačke najviše zabrinuto zbog rasta potrošačkih cena, 34 odsto zbog ukrajinske krize, a samo 8 odsto zbog pandemije koja svugde polako pada u zaborav.
Trećina građanki i građana Nemačke kaže da će menjati stil života, ograničiti izdatke pre svega za zabavu, kulturu, posete restoranima, izlete, što pogađa one grane privrede koje su i inače najviše izgubile za vreme oštrijih mera borbe protiv korone. Velikom broj firmi iz uslužnih delatnosti preti bankrot.
Cene u Srbiji su u aprilu ove godine bile za 9,6 odsto veće nego u istom periodu prošle godine, javlja RTS. Ali je, recimo, meso poskupelo za čak 19,5 odsto.
Za isti period Nemački zavod za statistiku javlja da je inflacija ove godine iznosila 7,45 odsto, a pre godinu dana 2 odsto.
Ni nemačke potrošače, međutim, ne zanimaju suve statističke računice, nego konkretne cene hleba, brašna, mesa, benzina koje su natprosečno porasle. Posebnu zabunu unela je preporuka ministarke unutrašnjih poslova Nensi Fezer da svako domaćinstvo treba da u kući drži rezervu potrebština, na primer: 20 litara vode, 4 kilograma povrća i krompira, 3,5 kilograma paste i hleba, 1,5 kilograma mesa i ribe – po osobi. Novine su za čas izračunale da četvoročlana porodica za to treba da izdvoji oko 350 evra, što je za siromašniji deo stanovništva praktično neizvodljivo. Od preko 83 miliona stanovnika, oko 13 miliona Nemaca se smatra ekstremno siromašnim.
Nemci ne samo da su neraspoloženi zbog cena, nego srednju i mlađu generaciju zapanjuje doskora nezamisliva nestašica nekih proizvoda kao što su brašno ili zejtin, kojih sve češće na rafovima prodavnica nema nizakakvu cenu.
Cena benzina je viša nego ikada, u proseku je u aprilu iznosila 2,15 evra za litar – pre godinu dana bila je 1,52 evra. Radi se o proseku cena svih vrsta benzina i dizela u svim regionima Nemačke, razlike od grada do grada, od pumpe do pumpe mogu da budu prilično velike.
Nemačka vlada zbog toga priprema uredbu da se za samo 9 evra može kupiti mesečna karta za neograničenu vožnju tramvajem, metroom, autobusom i regionalnim vozovima u svim delovima zemlje, nadajući se da će mnogi zbog skupog goriva izabrati javni prevoz umesto vožnju sopstvenim automobilom. To bi imalo i pozitivne posledice za životnu okolinu.
Sve je veća nestašica i radne snage, posebno u zdravstvu, gotovo je nemoguće pronaći zanatlije za popravke po domaćinstvima. Zbog toga rastu i plate u određenim branšama. Prošle nedelje protestovale su negovateljice u socijalnim ustanovima naglašavajući da je sramota što u proseku primaju platu od samo 3.600 evra bruto.
Nova nemačka vlada obezbedila je sredstva za izgradnju socijalnih stanova koji bi se iznajmiljivali po prihvatljivim cenama, ali ne može da ih potroši, jer niti ima potrebne stručne radne snage, niti građevinskog materijala, niti odgovarajućih transportnih mogućnosti. Cene kirija, pogotovu u većim gradovima, poslednjih deset godina poskupile su u proseku za 92,5 odsto i iznose prosečno 13,07 evra po kvadratnom metru. U Berlinu ili Minhenu cena je višestruko veća. Svako osmo nemačko domaćinstvo troši više od polovine svojih prihoda za kiriju, u proseku 40 odsto.
Životni standard u Nemačkoj je za većinu stanovnika planete još uvek fantastično visok, ali za građane te zemlje pad standarda ih dovodi do očajanje i jača ekstremno leve i desne partije i pokrete.
J.H./Budnesamt für Statisti/Mc Kinsec/ADAC/DW/Berliner Morgenpost
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com