Iako Kremlj nije zvanično saopštio ciljeve ofanzive ruske vojske na jugoistoku Ukrajine, slika je prilično jasna: zauzimanje celog Donbasa, uspostavljanje kopnenog koridora između samoproglašene Donjecke i Luganske narodne republike i obale Azovskog i Crnog mora. Posle zauzimanje Mariupolja i ako uspeju da stabilizuju front u kopnenoj zaleđini na jugoistoku, ruske trupe će krenuti u zauzimanje Odese.
Za ove planove od ključnog značaja je Herson, glavni grad hersonske oblasti, u kome je pre rata živelo 290.000 stanovnika. Prema popisu iz 2001. godine 76,5 procenata su činili Ukrajinci, od kojih se 28,2 odsto izjasnilo da im je ruski maternji jezik. Kao Rusi se izjasnilo 19,9 odsto stanovnika Hersona. Tu je živela i manja grupa Tatara.
Herson je crnomorska luka: leži na Djepru, do Crnog mora ga deli 30 kilometara. Od Krima je udaljen oko 100 kilometara.
Zauzimanje Hersona
Ruska vojna komanda je još 2. marta bila saopštila da je zauzela grad Herson, koje se predao praktično bez borbe. Šefa lokalne ukrajinske obaveštajve službe SBU predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski je kasnije optužio za „izdaju“ jer je prekršio zakletvu Ukrajini, piše austrijski „Standard“.
Od tada lokalno stanovništvo protestuje protiv ruske okupacije. U ponedeljak su ruske okupacione snage raspustile gradsku Skupštinu. Iz Kijeva stižu informacije, da Rusi nameravaju da uspostave prorusku civilnu vlast i po uzoru na Donjeck i Lugansk raspišu referendum o izlasku oblasti Herson iz Ukajine.
Srateški značaj
Ruska vojska je ušla u Herson da bi tu ostala. Herson i oblast čiji je glavni grad su od ključnog strateškog značaja: ako ne drže Herson pod kontrolom nema kopnenog koridora sa Krimom; bez Hersona ne može da se osigura snabdevanje vodom za Krim; bez Hersona nema ofanzive na Odesu, piše „Standard“.
Zelenski je Herson, uz Isjum na istoku zemlje, Donbas i obalu Azovskog mora sa sve Mariupoljem, označio kao mesta , na kojima se odlučuje rat. „Reeferndum o otcepljenju Hersona značio bi kraj svih pregovora sa Rusijom“, rekao je Zelenski.
Antiruski protesti
U sredu su ruske okupacione snage još jednom suzavcem razbile antiruske demonstracije u gradu Hersonu. Prema informacijama iz Kijeva nekolicina demonstranata je povređena, neki su uhapšeni. „Zahvaljujem se svima, koji nisu odustali, koji protestuju, koji ignorišu okupatora. A onom malom broju kolaboratora poručujem, da nemaju budućnost“, rekao je Zelenski.
„Ukrajini predstoje ekstremno teške nedelje“, rekao je ukrajinski ministar odbrane Oleksij Resnikov. Velikom ofanzvom na istoku Ukrajine Rusi će pokušati da zauzmu što veću teritoriju „i Ukrajincima nanesu što je moguće veću patnju“. U iščekivanju „razaranja i bolnih žrtava“ Resnikov je pozvao Ukrajince na „otpor i zajedništvo“, jer se u sledećim nedeljama odlučuje budućnost njihove zemlje.
Šta kaže Moskva
Zamenik predsednika uspostavljene vojno-civilne administracije regiona Herson Kiril Stremousov izjavio je za RIA Novosti da je „povratak Hersonske oblasti, oslobođene od ukrajinskih nacionalista, pod kontrolu Ukrajine isključen“.
„Pitanje vraćanja Hersonske oblasti nazad nacističkoj Ukrajini ne dolazi u obzir. To je nemoguće. Hersonska oblast će se ekonomski razvijati. Kijev našoj zemlji više neće moći da nameće svoju ružnu nacističku politiku, usmerenu na uništavanje ljudi i njihov identitet“, rekao je Stremousov.
On je ocenio da je sada prvenstveni zadataka da se obnovi ekonomija regiona. Ruska vojska preuzela je kontrolu nad celom Hersonskom oblasti na jugu zemlje i Azovskim delom Zaporoške oblasti. U regionima su formirane vojno-civilne uprave, počelo je emitovanje ruskih TV kanala i radija, kao i obnavljanje trgovinskih veza sa Krimom, navodi agencija RIA Novosti.
J.H./Standard/FoNet/CNN/BBC
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com