Odlučan, brižan u odnosu na ruske vojnike i fer prema neprijateljima. Takav se u kratkom filmu posle više nedelja Vladimir Putin ponovo pojavio u ulozi vrhovnog komandanta. Povod je bio raport Sergeja Šojgua da je Mariupolj „oslobođen“
Scena kao u nekom sovjetskom filmu. Ministar odbrane Sergej Šojgu raportira svom vrhovnom komandantu Vladimiru Putinu. U rukama drži papir sa koga čita.
Šojgu: „Dragi Vladimire Vladimiroviču, oružane snage Ruske Federacije i narodna milicija Donjecke narodne republike oslobodile su Mariupolj. Ostaci nacionalističkih formacija skrivaju se u industrijskoj zoni čeličane Azovstal. Potrebno nam je tri do četiri dana da završimo posao“
Putin: „Smatram nepotrebnim predloženi napad na industrijsku zonu. Naređujem vam da ga otkažete“.
Šojgu: „Primljeno k znanju“
Putin: „Uvek moramo da mislimo na živote naših vojnika i zapovednika, a posebno u ovom slučaju. Nema potrebe za provlačenjem kroz te podzemne industrijske katakombe. Blokirajte to područje tako da ni muva ne može da prođe“.
Šojgu: „Primljeno k znanju“
Putin: „Ponovo pozivam one koji nisu položili oružje da to urade. Ruska strana garantuje im živote i dostojanstven tretman po relevantnom međunarodnom pravu. Svim ranjenicima biće pružena medicinska pomoć.“
Filmska poruka bila je upućena i ruskoj i međunarodnoj javnosti, i predsedniku Ukrajine Volodimiru Zelenskom i ukrajinskim borcima sa sve pripadnicima nacionalističkog puka „Azov“ koji su se zabarikadirali u čeličani u industrijskoj zoni Mariupolja koju ruske jedinice uzaludno opsedaju danima. Pa neka vide kada će da se predaju. Hrane, vode i lekova će im kad-tad ponestati, struje nemaju, a ni snage da silom probiju ruski obruč.
Rusima je poručio da je srateški važan Mariupolj „oslobođen“, da su „nacističke“ formacija razbijene i da njihovim ostacima preostaje samo da se predaju („denacifikacija“), znači da je „specijalna vojna operacija“ pobedonosna („demilitarizacija“), a Ukrajincima i zapadanim saveznicima kako će proći gradovi koji se ruskoj vojsci nađu na putu (ako se Ukrajina obaveže na večnu neutralnost).
Posle više nedelja Putin je tako ponovo nastupio u ulozi vrhovnog komandanta ruskih oružanih snaga i promenio narativ: od žrtve zapadne zavere i „ukrajinske agresije“ na Ruse, Rusija je sada opet predtsvljena kao moćna sila koja će uprkos svemu i svakome ostvariti svoje nacionalne i bezbednosne ciljeve na koje ima pravo, a ako to drugi neće da shvate, onda će moćna sila sebi to pravo uzeti sama.
Balistička raketa sa 10 bojevih glava
Uvod u promenu retorike i nastupa bila je izjava Vladimira Putina u sredu nakon uspešnog testiranja nove strateške interkontinentalne balističke rakete Sarmat (ICBM) koja, prema američkoj Kongresnoj službi za istraživanje, može da se opremi sa deset ili više (nuklearnih) bojevih glava.
Russia MilitaryTestiranje nove interkontinentalne balističke rakete Sarmat / Foto: Russian Defense Ministry Press Service via AP
I tom rilikom je pušten snimak na kome se vidi kako vojska raportira Putinu da je projektil lansiran iz Plesetska na severozapadu Rusije i da je pogodio ciljeve na poluotoku Kamčatka na dalekom istoku.
“Čestitam vam uspešno lansiranje interkontinentalne balističke rakete Sarmat”, rekao je Putin. “Ovo zaista jedinstveno oružje će ojačati borbeni potencijal naših oružanih snaga, pouzdano ojačati bezbednost Rusije od spoljnih pretnji i naterati one koji u žaru besomučne agresivne retorike pokušavaju da ugroze našu zemlju da razmisle dvaput”.
Rusi tvrde da su postojeći protivvazdušni sistemi nemoćni protiv ove rakete, slično kao i u slučaju superoničnih raketa koje su već ispalili na Ukrajinu. Pa neka Zapad, „koji je spreman da se bori protiv Rusije do poslednjeg Ukrajinca“ naoružavajući ih besomučno ne pitajući za cenu, razmisli.
Kremlj menja retoriku pred počatak prave, velike bitke u Ukrajini – bitke za Donbas u kojoj će više desetina hiljada vojnika jedne i druge strane stajati jedni preko puta drugih.
BBC/CNN/Al Jazeera
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Nakon dve nedelje pritvora, u petak su iz pritvora nekadašnji potpredsednik Vlade Vojvodine Goran Ješić, student Relja Stanojević i gradski odbornik u Novom Sadu Miša Bačulov.
Simboličnom petnaestominutnom tišinom građani širom Srbije su odali poštu poginulima na novosadskoj Železničkoj stanici 1. novembra. Blokade saobraćaja organizovane na nekoliko mesta u Beogradu, a kod Fakulteta dramskih umetnosti i RTS-a desile se tuče između besnih vozača sa jedne, i okupljenih građana sa druge strane
Profesor beogradskog Fakulteta političkih nauka u penziji Rade Veljanovski ocenio je da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u gostovanju u Dnevniku RTS-a u četvrtak potpuno anulirao i porazio novinarku Bojanu Mlađenović, a time porazio i sam RTS
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!