U slučaju ruske invazije na Ukrajinu predsednik SAD je u izgled stavio sankcije lično protiv Putina. Nije precizirao na šta bi se tačno odnosile
U slučaju da ruske trupe umarširaju u Ukrajinu, čak i bez ratnih dejstava u separatističke republike Lugansk i Donjeck u kojima većinski žive Rusi, predsednik SAD Džo Bajden ne isključuje uvođenje sankcija direktno protiv predsednika Rusije Vladimira Putina. Nije, međutim, ulazio u detalje na šta bi se te sankcije tačno odnosile.
Bajden je u utorak ponovo pretio Rusiji „žestokim posledicama“ i „ekonomskim sankcijama“, u zavisnosti od Putinovih planova u Ukrajini.
Masivno gomilanje ruskih trupa u blizini Ukrajine je već nedeljama udarna vest u zapadnim medijima. U zapadnim vladama prave se planovi za slučaj da iz Kremlja dođe naređenje za invaziju na susednu zemlju. Retorika je usijana. Pojedini posmatrači i eksperti ne isključuju mogućnost da Rusija izazivanjem straha od rata samo povećava pritisak da NATO odvrati od širenja na istok i da ne planira ratna dejstva.
Russia Upping the AnteFoto: AP Photo
S obzirom na brojnost trupa koje je Rusija pokrenula Bajden je govorio o mogućoj „najvećoj invaziji od Drugog svetskog rata“ koja bi „promenila svet“. Radi se o preko 100.000 ruskih vojnika u punoj borbenoj gotovosti. Bajden je rekao i da Putin i dalje pojačava vojne snage duž granice sa Ukrajinom.
Predsednik SAD nije precizirao, naglašavaju američki mediji, da li misli na najveću invaziju u Evropi posle Drugog svetskog rata, jer je prilikom invazije na Irak 2003. pod vođstvom SAD pokrenuto daleko više vojnika. I u Avganistanu je nakon invazije 1979. bilo stacionirano oko 120.000 sovjetskih vojnika.
J.H./Wahingotn Post/Spiegel
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Simboličnom petnaestominutnom tišinom građani širom Srbije su odali poštu poginulima na novosadskoj Železničkoj stanici 1. novembra. Blokade saobraćaja organizovane na nekoliko mesta u Beogradu, a kod Fakulteta dramskih umetnosti i RTS-a desile se tuče između besnih vozača sa jedne, i okupljenih građana sa druge strane
Profesor beogradskog Fakulteta političkih nauka u penziji Rade Veljanovski ocenio je da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u gostovanju u Dnevniku RTS-a u četvrtak potpuno anulirao i porazio novinarku Bojanu Mlađenović, a time porazio i sam RTS
„Pitanje Generalštaba jedno je od največih primera kršenja zakona i korupcije. Ne postoji vetovatno ni u jednoj evropskoj zemlji da se zaključuje ugovor sa stranim investitorom i direktno navodi da ćete da prekršite zakon svoje zemlje", poručio lider Kreni-promeni Savo Manojlović
Nakon hapšenja 12 osumnjičenih, koja su se dogodila u četvrtak 21. novembra, predstavnici vlasti i njihovi mediji počeli su svoju propagandu o tome kako je tužilaštvo „podleglo pritiscima sa ulice“. Dragan J. Vučićević se pita „Ko će da hrani decu Jelene Tanasković“
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!