Umetnički bunt
Policija uhapsila Andreja Josifovskog Pijanistu
Poznati strit art umetnik i arhitekta uhapšen tokom postavljanja umetničke instalacije
Zamenik komandanta Niškog odreda žandarmerije uhapšen je u petak zbog nedozvoljenog posedovanja oružja. Ovo nije prvi put da se pripadnici ove policijske jedinice za specijalne namene nađu u žiži javnosti, ali ne kao čuvari zakona
Ministarstvo unutrašnjih poslova je saopštilo da je zamenik komandanta Niškog odreda žandarmerije lišen slobode zbog posedovanja pištolja kome je izbrisan serijski broj, pet mina, osam šok bombi, ručne bombe i preko 5 hiljada komada municije. Ova vest ne bi bila toliko uznemirujuća, da ne postoji čitav istorijat prestupa niških žandara.
Pripadnici Niškog odreda žandarmerije su i ranije bili čest predmet istrage Unutrašnje kontrole. Beogradski centar za bezbednosnu politiku je još 2014. godine objavio izveštaj o korupciji u policijskim redovima. Žandarmerija je u njemu dobila posebno poglavlje. Jedno od najzvučnijih imena koja se pominju je Dragan Dikić, oficir niškog odreda zadužen za obaveštajne poslove i brat tadašnjeg komandanta žandarmerije Bratislava Dikića, ranije komandanta niškog odreda.
Ime Dragana Dikića pominje se i u izveštajima Službe za upravljanje kadrovima (SUK) u sklopu Ministarstva unutrašnjih poslova. On je tokom 2012. godine organizovao ekipu sastavljenu od nekoliko pripadnika žandarmerije, čiji je primarni cilj bilo obezbeđivanje noćnih klubova. U jednom lokalu je menadžeru pretio da će mu „polomiti ruke i noge“, a rukovodio je i akcijom žandarmerije u kojoj su, pod izgovorom vežbi, tražili zlato po privatnim imanjima.
Sa druge strane, Bratislav Dikić je pokušao da opstruira istragu koju su pripadnici SUK-a vodili protiv Dragana, a poslanici Demokratske stranke Srbije su ga optužili da je 2013. godine u civilu učestvovao u incidentima prilikom izbora za gradonačelnika Kosovske Mitrovice. Nakon konačnog odlaska iz žandarmerije i policije se našao u žiži javnosti kada je, pod sumnjom da je organizovao državni udar protiv Mila Đukanovića, uhapšen u Crnoj Gori 2016. godine. Optužnica „državni udar“ je na kraju odbačena, ali je ostalo otvoreno pitanje kako se on uopšte našao u celoj toj priči.
Početkom 2013. godine u Nišu je bombom ubijen Đ.S. (32), a glavni osmnjičeni su od početka bili jedan oficir i jedan pripadnik jedinice. Ubijeni je neposredno pred smrt prijavio pripadnike žandarmerije SUK-u zbog zelenašenja.
Krajem iste godine jedan žandarm je iz automobila pucao na ženu koja je ispred njega vozila „presporo“, a kasnije se pravdao da je bio pod dejstvom alkohola. Drugi žandarm je, mesec dana kasnije, sa više hitaca usmrtio niškog dilera drogom kome je dugovao novac i za koga je valjao kokain.
Godine 2014. je bivši član obezbeđenja Dikića, takođe niški žandarm, pretukao goste kafića „Proces“, jer su se posvađali sa konobarom. Inače je, kako je tada pisao „Blic“, bio na listi od 17 članova ove jedinice protiv kojih je Unutrašnja kontrola MUP-a vodila istragu zbog sumnje da su umešani u zelenašenje, reketiranje i nasilničko ponašanje.
Žandarmerija u Nišu je tokom godina postala sinonim za korupciju i kriminalne aktivnosti. Adekvatna kontrola nedostaje, a i istrage koje se pokrenu, se retko privedu kraju. Dok god stvari budu ovako funckionisale, umesto problematičnih pojedinaca, cela jedinica će u javnosti imati reputaciju „jedinice za posebne namene“, ali sa one strane zakona.
F.M./Južne vesti/Blic/Beogradski centar za bezbednosnu politiku
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Poznati strit art umetnik i arhitekta uhapšen tokom postavljanja umetničke instalacije
Studentski plenumi blokiranih fakulteta u Srbiji demantovali su sve tvrdnje da su njihovi zahtevi ispunjeni i nastavljaju sa blokadama. Istovremeno, predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavljuje da ima fantastične vesti za mlade
Rektor Univerziteta u Novom Sadu Dejan Madić je bio zaključan u jednoj od prostorija u Rektoratu, koju je napustio posle dva sata. Na pitanje studenata kada će dati ostavku, rekao je: „Znate kad ću dati ostavku – nikad“
IMSI kečeri, tehnologija sposobna da presreće komunikaciju sa mobilnih telefona, u Srbiji su prisutni već deset godina. Bez adekvatnih zakonskih okvira, upotreba ovih uređaja otvara pitanja o masovnom nadzoru, zloupotrebama i zaštiti osnovnih ljudskih prava
Maja Kovačević, redovna profesorka Fakulteta političkih nauka, predložena je za dekanku tog fakulteta, na današnjoj sednici Nastavno-naučnog veća FPN-a, potvrđeno je za „Vreme"
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve