Festival
Rediteljki Hodi Taheri nije dozvoljen ulazak u Srbiju
Iranska rediteljka Hodi Taheri neće doći u Beograd da predstavi svoj film „Majka je rođena grešnica“ zato što joj nije dozvoljen ulazak u Srbiju
Ogoljena telesnost
Pale Granhoj jedan je od vodećih danskih koreografa savremenog plesa, čiji se rad bazira na brojnim igračkim tehnikama (poput keningam i limon tehnike), kao i na vokalnim vežbama glasa i tehnici improvizacije. Njegova plesna trupa Granhoj Dance dobitnik je prestižne Danske nagrade za scensku umetnost The Reumert Price 2001, za najbolju igračku predstavu. Posle uspešnih nastupa na Festivalima u Poljskoj, Nemačkoj, Švedskoj… Granhoj Dance otvorio je na sceni Bitef teatra ovogodišnji BELEF predstavom Prekid u glavi.
Predstavu čine mahom koreografske deonice koje su kreirali sami igrači vođeni osnovnom idejom koreografa – a to je oslobađanje od procesa mišljenja i prepuštanje osećaju neposredne čulnosti i telesnosti, čime bi se došlo do same esencije igre, odnosno – bića koje pleše, umesto onoga što obično vidimo – igrača na sceni. (Da bi podstakli osećaj introvertnog i čulnog igrači dobar deo predstave igraju zatvorenih očiju.) Kao rezultat ovog pokušaja dobili smo predstavu izuzetne energije, pokrete oslobođene tematskih barijera i pretencioznih zamisli, spontane i slobodne, u većini deonica praćene govorom ili pevanjem igrača. Predstava sugeriše da stanje uslovno rečeno „bezglavosti“, kratkotrajno napuštanje sveta razuma i ideja, nudi jednu dimenziju iskonske slobode pokreta u kojoj su skrivene posebna estetika i lepota. To je, po mišljenju koreografa, put da telo najlakše izrazi svoje emocije.
Granhoj pokušava da ode i korak dalje, odnosno da u ogoljenoj telesnosti predstavi odnos između polova, što radi na duhovit način igrom balonima i žvakaćim gumama, koja simbolizuje erotski i nesvesni deo ličnosti igrača.
Iako se Prekid u glavi ne može svrstati u vrhunske domete savremenog evropskog plesa (on uostalom i nema tu ambiciju), ova predstava je donela osveženje našoj igračkoj sceni zbog dobre komunikacije sa publikom, ali i osećanja koje se posle nje jednostavno nameće – a to je da povremeno nije na odmet napraviti kratkotrajni prekid u glavi i – zaplesati.
Iranska rediteljka Hodi Taheri neće doći u Beograd da predstavi svoj film „Majka je rođena grešnica“ zato što joj nije dozvoljen ulazak u Srbiju
Pavle Jerinić je na sceni Narodnog pozorišta u Beogradu pročitao apel UDUS-a da se oslobode uhapšeni u Novom Sadu, što je upravnik ovog pozorišta, Svetislav Goncić osudio, zaboravljajući da je to tradicija koju je započeo još Voja Brajović u vreme Miloševića
“I tada i sada, kao da pratimo jedni druge. Utoliko je moje pominjanje (pa čak i da je izmišljanje) ‘jugoslovenskog sna’ najkraća, ali prilično tačna definicija ostvarivosti duhovnog stanja pojedinca i nacije tog vremena”
Svetislav Basara: Minority Report (podcast)
Dereta, Beograd, 2024.
U predstavi nije sasvim jasno kakva je veza između položaja poslušnog kulturnog radnika onda i položaja poslušnog kulturnog radnika danas. U romanu je minuciozno analiziran odnos između brutalnog staljinističkog sistema i onih koji pristaju da mu služe svojim intelektualnim radom. U predstavi se ova dimenzija romana izgubila
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve