
Borba protiv korupcije
„Gagi remont“ i „Žaksi metali“: Nova hapšenja, ovog puta za poslove sa otpadom
U nastavku akcije borbe protiv korupcije, pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova uhapsili su na teritoriji Kragujevca još 24 osobe
Komesar za izbeglice
Naslednik: Od prošle nedelje na mestu komesara za izbeglice, na kome su se pre njega nalazili Brana Crnčević, Buba Morina i Sandra Rašković-Ivić. Postavila ga je Vlada Srbije.
Stanje: Rođen 24. avgusta 1960. u Splitu (česta slučajnost karakteristična za decu „vojnih lica“ pokojne SFRJ). Ime je dobio po planini (sada u BiH). Oženjen Irkinjom iz Belfasta koju je upoznao u Sri Lanki; kćer Tara (8) i sin Luka (6). Državljanin Australije, Irske, nekoliko Jugoslavija, državne zajednice… Duhovno: brđanin (sa Banovog brda).
Specijalizacije: Ekonomija zdravstva, menadžment zdravstva, javno zdravlje, primarna zdravstvena zaštita, medicina.
Interesovanja i iskustvo: Projektovanje, izrada, razvoj, upravljanje i obezbeđenje zdravstvenih usluga, nadzor i realizacija programa, obuka ljudstva u pomenutim oblastima, pregovaranje u ostvarivanju složenih projekata, analiza i vrednovanje. U proteklim godinama iskustvo je sticao radeći u Australiji, BiH, SR Jugoslaviji, Makedoniji, Narodnoj Republici Kini, Sri Lanki, Ujedinjenom Kraljevstvu i SAD.
Zvanja i poslovi: Diploma iz ekonomije zdravstva (Melburn, 1999), magistar javnog zdravstva (Harvard, Boston 1996), diploma stručnjaka za akupunkturu (Peking, 1987), lekar (Beograd, 1985), klinički lekar (Kolombo, 1986–87), urgentna medicina i endokrinologija (Džersi, 1988; London, 1988–89), Neurološka klinika (Beograd, 1990–94), osnivač agencije „2PRO4“ za stručnu pomoć stranim delegacijama u SRJ (Beograd, 1992–95), direktor zdravstvenog centra, planer programa javnog zdravstva za Aboridžine (Kerns, 1996–99), konsultant Svetske banke za finansiranje zdravstva (Sarajevo, 1998), konsultant Svetske banke za primarnu zdravstvenu zaštitu i javno zdravstvo (Makedonija, 1999-2000), konsultant za projekat osnovne zdravstvene zaštite Svetske banke u Republici Srpskoj (1999–2000), specijalni savetnik ministra zdravlja (Beograd, 2001–02), konsultant za analizu zdravstvene politike za Svetsku banku (BiH, 2000)…
Dobitnik: Nagrada „Albert Švajcer“ Harvardske škole javnog zdravstva (1996).
Nije rekao ništa: O dvogodišnjem iskustvu savetnika srpskih ministara zdravlja, da li je, kako i zbog čeka „upadao“ i „ispadao“ iz tekućih ovdašnjih zdravstveno-političkih kombinacija.
Izbeglice: „Jedan od najtežih problema izbeglica je siromaštvo koje teže pogađa nego lokalno stanovništvo. Svet je sklon da ceo kompleks izbegličkih problema svrsta u kategoriju posttraumatskog sindroma, a taj pristup – recimo, uslovno, kulturološkog obrasca zapadne civilizacije – sudara se ponekad sa lokalnim obrascima ponašanja.“
Šta treba, na primer: „Lokalne vlasti moraju se naučiti na transparentnije ponašanje i obogaćivanje načina pristupa izbeglicama. S druge strane, očekujem da će u saradnji sa Visokim komesarijatom UN-a za izbeglice biti uspostavljen jedinstven informacioni sistem za ceo region.“
O prvim primedbama: „Menadžerstvo ovde iz nekog razloga ima negativnu konotaciju a, u stvari, znači isto što i lošim značenjem neopterećeno ‘domaćinsko ponašanje’, tj. iskorišćavanje raspoloživih sredstava na najbolji moguć način. Da li je to nešto rđavo, kako god ga zvali?“
Sportski tip: Na svetskim prvenstvima u veslanju osvojio je četvrto (1978), peto (1977) i dvanaesto mesto (1976). U različitim veslačkim kategorijama osvajao je titulu prvaka Jugoslavije (1976–79). Bio je četvrti na Prvenstvu Jugoslavije u gađanju iz pištolja (1980). Iskusan je jedriličar, uključujući i okeanske rute.
U nastavku akcije borbe protiv korupcije, pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova uhapsili su na teritoriji Kragujevca još 24 osobe
Na dan istorijskog protesta 15. marta, tačno u 19:11, nešto je nagnalo ljude u beg u Ulici kralja Milana. Od tada se nižu teorije, a konačnog dokaza nema. “Vreme” je utvrdilo brojne detalje o jezovitom zvuku koji je u sekundi razdvojio građane u prepunoj ulici, kao i onome što se dešavalo pre i posle
Ne može medijska blokada baš sve da blokira. Gnev je rastao, stvar je pukla, a studenti su hrabrošću probudili hrabrost i kod drugih. Naprednjacima se sveti i činjenica da su ukinuli politiku i javnu debatu, ubili opoziciju i vodili isključivo monolog, samopouzdani verovali da će njihova do zore goreti. A pretis-lonac se sve više zagrevao
“Predsednik Republike je govorio da ima mnogo milionera u njegovoj stranci. Onda ne znam šta bi značilo da je ovo pobuna bogatih. Ne mogu studente da tretiram kao tajkune i bogataše, to bi bilo smešno”, kaže Ružić za “Vreme”. “Samosvesni ljudi osećaju šta u društvu nije dobro. A sada situacija stvarno nije fenomenalna ili možda ja samo nemam ružičaste naočare”
Šta je vlada narodnog poverenja? Čemu bi ona vodila? Zašto je režim toliko osporava odnosno čega se toliko plaši? Šta govore primeri iz komšiluka
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve