Čudesna šuma smrti: Dronovi tragaju za samoubicama
Šuma Aokigahara u Japanu čuvena je – po broju samoubistava. Sada se noću nadgleda dronovima
Od strane kancelarije Murgitroyd & Company iz Velike Britanije, registrovanih patentnih i žigovnih zastupnika u EU-u Dejvida Bekama, poznatog fudbalskog igrača kluba Real Madrid i kapitena fudbalske reprezentacije Engleske, naša kancelarija – advokata Vojislava Mihailovića (Patent & Trade Mark Agency Vojislav Mihailović) iz Beograda dobila je mandat i instrukcije da, kao njihovi zamenici na lokalnom terenu, preduzmemo preventivne korake (vansudske prirode), da bi se zaustavila reklamna kampanja u kojoj je posrednim/indirektnim putem i, razume se, bez njegovog znanja i saglasnosti, zloupotrebljen izgled i lično ime našeg klijenta od strane firme Ledo u Hrvatskoj i firme Frikom u Srbiji, kao i da se raščisti tako nastala konfuzija, na tržištu i u javnosti, oko uloge našeg klijenta.
Kao što je poznato, čitav slučaj je započeo pre nekoliko meseci (april, 2004), kada je na teritoriji Hrvatske kompanija Ledo započela reklamnu kampanju za sladoled sa bilbordima, tv-spotovima i drugim reklamnim materijalima na kojima je, u početku kao anonimna, prikazana osoba koja je pojavno izuzetno slična našem klijentu (od boje kose, frizure, karakteristične minđuše u uhu do nacionalnih boja fudbalskog dresa Engleske – bela majica i crni šorts). Uz tako „projektovan lik“ usledio je i drugi nedozvoljeni akt prekršilaca – igra sa rečima oko imena našeg klijenta („Beckam“, kao supstitut pravog, Beckham). Sve se to, gle slučaja, dešava uoči početka Evropskog prvenstva u fudbalu u Portugalu, a i sam proizvod se, takođe, slučajno reklamira pod nazivom „Fudbal“.
Iz Hrvatske, kampanja se u istovetnom obliku (uz odgovarajuće jezičke korekcije) „seli“ na teritoriju Srbije, gde je preuzima i nastavlja kompanija Frikom iz Beograda. Operacija teče sinhronizovano i glatko, da li iz razloga, što je, opet sasvim slučajno, kompanija Agrokor iz Zagreba vlasnik većinskog paketa akcija i u Ledu i u Frikomu?
Negde početkom juna od Frikoma saznajemo da je do tada anonimna osoba niko drugi do Endi Harmer, glumac koji je u Velikoj Britaniji stekao reputaciju upravo kao dvojnik našeg klijenta.
Naša kancelarija se pismom upozorenja obratila Frikomu, Agrokoru kao i dvema markentiškim agencijama iz Zagreba, Unex i Bruketa & Zinic, za koje smo imali saznanja da su imali aktivnu ulogu u produkciji i medijskoj distribuciji ove nezakonite kampanje.
Naši zahtevi su bili sasvim razumni i odgovarali su onom šta se uobičajeno traži u takvim ili sličnim prilikama od neposrednih počinilaca bilo kog nedozvoljenog akta: a) da izdaju pisanu izjavu da će prestati a ubuduće se uzdržati od bilo kog postupka koji na bilo koji način vređa prava našeg klijenta; b) da nam dostave kopije dopisa upućenih medijskim kućama, putem kojih su vršili oglašavanje nedozvoljene reklame, a u kojim dopisima od tih kuća zahtevaju konačan prekid takve kampanje i c) da sami (prekršioci) ponude zadovoljenje/ kompenzaciju za našeg klijenta. Takođe, od pojedinih smo tražili da iskažu spremnost da stave na raspolaganje originale predmetnog reklamnog materijala (pripremu za štampu, master kasete, CD i sl.). Ono što je bitno istaći jeste da smo kod svakog obraćanja ukazivali da još postoji mogućnost (zavisno od stava onih koji prime takav dopis) da se nastala situacija reši džentlmenskim dogovorom i što je jednako važno – u tišini, jer smo u pismu Agrokoru izostavili zahtev za objavljivanje javnog izvinjenja našem klijentu u svim medijima u kojima je povreda njegovih prava učinjena, što je inače, po redovnom toku stvari, deo ukupnog zahteva.
Odgovori koji su pristigli (poslednji 09. 07. 04) u svakom su pogledu neprimereni i razočaravajući. Namesto da iskoriste ponuđenu priliku da se kroz pregovore razreši suština slučaja, naši oponenti su se opredelili da, osim poricanja bilo kakve svoje odgovornosti, formalnim prigovorima čitavu stvar rastežu, verovatno nastojeći da dobiju na vremenu (primer za to je pitanje pravnog zastupnika jedne od protivnih strana „čime dokazujemo da je potpis Davida Beckhama, na kopiji jednog od dostavljenih punomoćja, zaista potpis g. Beckhama, slavnog fudbalera, a ne neke druge osobe iz V. Britanije koja ima isto ime i prezime“). Osporavanja su dalje išla od toga „da su oni pregledali materijale koje su u kampanji koristili, ali nigde nisu našli da je upotrebljen lik našeg klijenta“ do tačke da su naša pisma do te mere neutemeljena da su kao takva „neozbiljna te da će razmotriti da nas se sudski goni zbog uznemiravanja“.
Od samog početka, namera našeg klijenta je bila, kako smo prethodno naveli, da se, po mogućstvu, postigne tzv. prijateljski dogovor, u tišini i bez medijske pažnje. Pojedini novinari bili su u prilici da se sami uvere da je naša kancelarija, do ovog momenta, odbijala da dâ bilo kakvu javnu izjavu i/ili komentar. To je paradoks svoje vrste da se zastupnik oštećenog uzdržava od medijske pozornosti, štiteći na taj način eventualnog štetnika(e) kao što je paradoks i to da su poslenici javne reči, ali svi bez izuzetka, i u Hrvatskoj i u Srbiji, pravilno dijagnosticirali i ocenili ovaj slučaj, dok na drugoj strani imamo Frikom i druge, sa brojnim zastupnicima i konsultantima, za koje je sve „čisto i zakonito“.
Sada je očigledno da je dobra volja kod druge strane izostala i da dalja prepiska nema smisla. U ovom momentu naš izveštaj se nalazi na stolu kod advokata g. Beckhama u Engleskoj i u najskorijem roku očekujemo da dobijemo instrukcije za naredni korak.
Šuma Aokigahara u Japanu čuvena je – po broju samoubistava. Sada se noću nadgleda dronovima
Američki predsednik Džon F. Kenedi ubijen je 22. novembra 1963. godine. Sećanje na njega i dalje traje. Ko je bio i kako je ubijen
Ljudi koji uspešno smršaju mogu da se suoče sa jo-jo efektom, odnosno da se ponovo ugoje. Sada taj efekat ima i naučno objašnjenje
Dokumentarna fotografija ima neprocenjivu i nezamenjivu vrednost jer beleži istinu; ona je svedočanstvo koje prikazuje stvarnost. Trenutno, dostupna je na festivalu Vizualizator
Ukupna tržišna vrednost kapitala pet najvećih korporacija na svetu iznosi 12.280 milijardi dolara, koliko i 44 procenta američkog bruto domaćeg proizvoda. Samo Majkrosoftova vrednost jednaka je godišnjem bruto domaćem proizvodu Francuske, sedme najveće ekonomije sveta
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve