Da li je počeo finalni obračun u sporu između Aleksandra Tijanića i Gordane Suše
POSVAĐANI: Aleksandar Tijanić i…
Napad na Gordanu Đinđić-Filipović prouzrokovao je, 52 dana kasnije, još jednu buru u javnosti. Optužen da je grubo falsifikovao činjenice u vezi sa tim događajem, zamenik glavnog i odgovornog urednika informativnog programa RTS-a Goran Gmitrić suspendovan je sa svog radnog mesta, a zbog mogućnosti „ugrožavanja svakodnevnog radnog procesa“ privremeno mu je zabranjen i ulaz u RTS.
Pre nekoliko dana taj je slučaj postao konačan – Gmitrić je zbog „povreda radnih obaveza“ dobio rešenje o otkazu.
„U pitanju je obračun Aleksandra Tijanića i Gordane Suše, moj slučaj je samo kolateralna šteta tog sukoba“, kaže Goran Gmitrić za „Vreme“.
Gmitrić kaže da je bilo više potvrda te njegove teze. Konačno, on odbija da prihvati odgovornost za ono za šta ga tereti Tijanić.
„Ne osećam se odgovornim, jer po zakonu fizike ne mogu da budem na dva mesta istovremeno. U trenucima kada je pripreman taj sporni Dnevnik, bio sam u montaži radeći na sasvim drugom prilogu, a pri tom, urednicima Dnevnika ostavio sam jasne instrukcije kako da se pripremi prilog o slučaju Gordane Đinđić-Filipović. Ne postoji način da kontrolišem urednike pet minuta pre početka Dnevnika sve i da to želim“, kaže Gmitrić.
U rešenju otkaza navodi se da je Gmitrić „odgovoran za tri falsifikata koja su se tog dana u obliku najave, vesti i priloga pojavila u Dnevniku“.
…i Gordana Suša
Evo sleda događaja tog dana: načelnik VMA Zoran Stanković održao je 16. maja pre podne konferenciju za novinare na kojoj je govorio o povredama Gordane Đinđić-Filipović, napominjući da ona na levoj ruci ima trag uboda, ali da još uvek nije poznato da li su joj, i koje materije ubrizgane tom prilikom, budući da analize krvi i urina do tog trenutka još nisu bile završene.
Istog dana u 18 časova načelnik je dao još jednu, ovog puta ekskluzivnu izjavu za Drugi dnevnik RTS-a, da je „u krvi i urinu Gordane Đinđić-Filipović nađena manja količina sedativa i nešto veća količina kofeina“.
Ono što se stavlja Gmitriću na dušu kao „falsifikat broj jedan“ jeste najava za sporni prilog iste večeri: „Napadač ubrizgao sedativ sestri ubijenog premijera Gordani Đinđić-Filipović.“
Zatim, „falsifikat broj dva“ napravljen je u samoj vesti: „Analizom je utvrđeno da je tokom napada ubrizgan sedativ.“
Na kraju, kao „falsifikat broj tri“ navodi se emitovanje priloga koji predstavlja kombinovanje načelnikove izjave sa konferencije za novinare i one date specijalno za RTS kasnije istog dana. Na prepodnevnu rečenicu da „na levoj nadlaktici Gordane nešto što liči na ubod“ nalepljena je generalova poslepodnevna izjava o rezultatima analiza krvi i mokraće, tako da ostavlja utisak da se radi o generalovoj integralnoj izjavi.
U rešenju o otkazu se povodom novinarske insinuacije iz najave priloga napominje da se „u izjavi načelnika VMA nigde ne pominju reči napadač i ubrizgati„, te da se „ne može govoriti o propustu ili nehotičnoj grešci, već o nečijoj nameri da falsifikuje izjavu generala od samo dve rečenice“.
Kako se podvlači više puta u rešenju o otkazu, propust je načinjen za vreme dežurstva Gorana Gmitrića te se on stoga i smatra odgovornim za počinjeno delo.
Emitovan prilog, a potom i protest i demant generala Stankovića, kao i „svetski publicitet falsifikata“ doveli su do toga da je „ugledu RTS-a načinjena znatna šteta i uzdrmano poverenje gledalaca u ekipu koja nije u stanju da verno prenese dve rečenice“.
Goran Gmitrić najpre demantuje da je bio tog dana na dežurstvu, već kaže da je kao i obično ostao duže na poslu, mada je mogao da ode u 18 časova, kada mu se po ugovoru o radu završava radno vreme. Ali, osim toga, ako se već radi o krivici po „komandnoj odgovornosti“, budući da Gmitrić nije lično radio na spornom prilogu, onda je vrlo bitna činjenica da su sve najave za sporni Dnevnik, pa tako i onu najsporniju, videli i odobrili i Gordana Suša i Aleksandar Tijanić.
OPTUŽENI: Goran Gmitrić
Sudeći po rešenju, još su dva događaja zabiberila čorbu, pa se generalni direktor odlučio definitivno za raskidanje radnog ugovora sa Goranom Gmitrićem.
Prvi je optužba da je Goran Gmitrić „pravio liste novinara koji su išli na razgovore kod direktora“, o čemu je svedočio novinar informativne redakcije RTS-a Igor Šanjević.
„Najava da postoje spiskovi posetilaca kabineta potpuno je poremetila odnose u Informativnoj rubrici i umnogome ugrozila redovan rad“, kaže se u rešenju.
I konačno, ono čime je Goran Gmitrić stavio tačku na svoj slučaj jeste konferencija za novinare koju je održao nakon suspenzije na kojoj je „falsifikovao razloge zbog kojih je suspendovan“.
„Sukob između Tijanića i Suše rasplamsao se do te mere da se čekao samo mali povod za napad. Tijanić želi da uređuje informativni program i želi da na sva ključna mesta postavi svoje ljude“, kaže Gmitrić. Dodaje još i da je bilo mnogo „falsifikata“ emitovanih u Drugom dnevniku RTS-a koje je između ostalih počinio i sam direktor, a koji su imali znatno veću specifičnu težinu. „Ministar spoljnih poslova Vuk Drašković izjavio je da je vlast kriva za smrt Ćuruvije, Pantića i Stambolića. Tijanić je za Treći dnevnik tražio da se u vest doda – bivša vlast, iako Drašković to nije rekao. Toliko o falsifikovanju po potrebi“, kaže Gmitrić.
Kako saznaje „Vreme“, premijer Srbije Vojislav Koštunica održao je nedavno sastanak sa direktorom i glavnim i odgovornim urednikom RTS-a, s namerom da ih izmiri. Sastanak nije uspeo.
Ni Aleksandar Tijanić ni Gordana Suša nisu se u utorak, kada je pisan ovaj tekst, javljali na svoje telefone.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Represija se pojačava. Sada već imamo pritvaranja, zatvaranja, i toga će biti sve više. To pokazuje da je režim svestan da više nije u toliko komotnoj poziciji. Onaj deo opozicije koji je iskren mora da shvati da uobičajeni metodi borbe neće dati rezultat. I sada je pitanje: da li smo mi na to spremni ili nismo? Ako nismo, onda da se svi povučemo svojim kućama i da pustimo da ovaj vlada doživotno
Opozicionari su policajce pozivali da skinu šlemove i odlože “antiterorisitičku” aparaturu, ili da se bar vrate u zgradu, iznutra je zaštite i da ne prave bespotrebni cirkus i metež. Na trenutke je situacija bila na ivici ozbiljnijeg incidenta. Jedna fotografija je izazvala veliku pažnju javnosti: bakica iz lokalnog pokreta “Bravo” čuvala je pendrek i balistički štit jednog policajca koji je otišao do toaleta. Još jedan kuriozitet: neki advokati koji su krenuli u sud na ročišta zadržali su se ispred suda, u znak podrške poslanicima – donosili su im vodu iz obližnje trafike. I nama je prekardašilo, reći će jedan. Kako bilo, blokada je bila uspešna
Nastupi Aleksandra Vučića od pada nadstrešnice do danas
U Novi Sad predsednik Srbije nije došao zbog četrnaest mrtvih (u međuvremenu je taj broj porastao na petnaest). Ali došao je jer su tokom protesta oštećene prostorije Srpske napredne stranke, pokazavši da su mu prozori, a ne ljudi, prioritet. A onda se slikao na sahrani dve devojčice i njihovog dede, žrtava pada nadstrešnice na Železničkoj stanici
U jeku borbe za očuvanje kakvog takvog kredibiliteta vladajuće partije, Aleksandar Vučić, član SNS-a i predsednik Srbije, uglavnom se bavi i svojim omiljenim poslom – političkim intrigama i smicalicama iza kulisa
Džaba vam upinjanje da dokažete da visoka korupcija postoji u Srbiji. Ona je, jednostavno, nezamisliva. A onda padne nadstrešnica sveže renovirane železničke stanice (na slici) i ubije 15 ljudi. I pukne mehur i iz njega počnu da kuljaju laži, krađa, kriminal i korupcija
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!