Ustanoviti potrebe domaćeg tržišta kapitala znači ustanoviti njegovu izloženost stranim investitorima i definisati ključne tačke dodira sa okruženjem. Analiza ove vrste, kada je reč o aktivnostima iz domena Beogradske berze, pokazuje da učešće stranih investitora (berzin pokazatelj FIT) u ukupnom prometu (obuhvata i obveznice i akcije) u proseku prelazi 40 odsto, posmatrano od maja meseca ove godine od kada je Beogradska berza ustanovila pokazatelje ovog tipa (FIS, FIB, FIT). U pojedinim trgovačkim danima, pokazatelji FIS (učešće stranih investitora u prometu akcija na Beogradskoj berzi) i FIB imaju veoma visoke vrednosti koje prelaze čak i preko 80 odsto, dok je kretanje vrednosti pokazatelja FIB (učešće stranih investitora u prometu državnim obveznicama na Beogradskoj berzi) uglavnom između deset i petnaest odsto. Radi potpunije ilustracije, navodimo da je dnevni promet na Beogradskoj berzi u proseku oko 1.500.000 evra.
Kada je reč o tipu investitora koji svoje aktivnosti usmeravaju ka Beogradskoj berzi, možemo reći da se pretežno radi o finansijskim investitorima čija aktivnost najčešće ne prelazi deset odsto ukupnog akcijskog kapitala odabranih emitenata. Obim kapitala koji ovi investitori donose ne predstavlja veliki procenat njihove ukupne finansijske aktivnosti i svodi se na deo kojim su spremni da učestvuju na rizičnim područjima zemalja u tranziciji.
Izloženost riziku investitora prisutnih na našem tržištu ogleda se u niskoj likvidnosti tržišta kao i stalno prisutnoj nesigurnosti u pogledu poteza naših kompanija u oblasti oblika organizovanja, izmeštanja kapitala na druga pravna lica visokomaštovitim radnjama menadžmenta, kao i u pogledu stepena primene principa korporativnog upravljanja kod naših društava, stalne i stvarne izloženosti javnosti rada naših kompanija.
Pojava finansijskih investitora oživela je domaće tržište kapitala kako svojim neposrednim angažovanjem, tako i podsticajem domaćih investitora i to profesionalnih (naročito dilerske aktivnosti), ali i domaćih fizičkih lica. Prema trenutnom stanju na tržištu, strani finansijski investitori u znatnoj meri „održavaju“ tržište kapitala Srbije, što s druge strane može predstavljati i potencijalnu opasnost od pada tržišta usled naglog povlačenja stranaca iz političkih ili bilo kojih drugih razloga koji ne moraju da proizilaze direktno iz samog tržišta.
Prilagodljivost organizovanog tržišta potrebama igrača utiče na privlačenje novih investitora na domaći teren, nakon čega neminovno dolazi do „podizanja“ tržišta i novih zahteva prema organizovanom tržištu.
U tom pogledu, aktivnosti Beogradske berze u prethodnom periodu bile su usmerene na:
1. Obezbeđenje standardnih uslova poslovanja na svakom segmentu na kome je to bilo izvodljivo na relaciji sa domaćom regulativom i karakterom samog tržišta (stepen razvijenosti, likvidnost, dubina, fragmentiranost, volatilnost…). Regulativa u pogledu kriterijuma listinga, metoda trgovanja, pravila poslovanja i nadzora nad tržištem što podrazumeva uočavanje, sprečavanje i sankcionisanje tržišnih manipulacija u potpunosti se baziraju na usvojenim međunarodnim standardima i propisima, što je direktno uticalo na prijem Beogradske berze u ravnopravno članstvo svetskih, evropskih i regionalnih asocijacija.
2. Primenu savremenih tehnoloških metoda i alata na trgovačkoj platformi, komunikacijama, zaštiti sistema, diseminaciji i distribuciji informacija što se ogleda i u najnovijim i veoma atraktivnim servisima Beogradske berze kao:
Belex.info – servis namenjen klijentima kao i svim zainteresovanim pravnim i fizičkim licima, obezbeđuje potpunu invesmaciju o stanju i kretanju tržišta u realnom vremenu. Drugim rečima, svaki korisnik ovog servisa ima pregled celokupnog tržišta za hartije koje sam odabere i na način koji može u potpunosti da prilagodi svojim potrebama. Tiker-traka sa cenama hartija od vrednosti, kretanjem cene i obimom trgovanja za svaku pojedinačnu hartiju, deo je servisa Belex. info;
SMS poruke – kratke informacije o poslednjoj postignutoj ceni odabrane hartije, sa kretanjem cene i obimom prometa, namenjene svim korisnicima mobilne telefonije;
indeks – kao mera kretanja cena i tržišta u odnosu na bazni period veoma je značajan pokazatelj celokupnom okruženju. Beogradska berza je izradila opšti indeks svih akcija kojima se trguje, a s obzirom na to da to stanje tržišta sada dozvoljava, pripremila je i indeks koji selektuje najtrgovanije hartije po metodu aukcije sa kontinuiranim trgovanjem i koji će biti prikazivan u realnom vremenu. Ovaj indeks je nakon faze testiranja objavljen početkom oktobra;
već pomenuti pokazatelji FIT, FIS, FIB mere se i objavljuju na dnevnoj osnovi i pokazuju prisutnost stranih investitora na Beogradskoj berzi;
BELEX sentiment – pokazatelj tržišnih očekivanja odabranih ocenjivača između članova Berze i stručnih institucija;
Pomenuti servisi i pokazatelji omogućuju brzu, laku i potpunu informaciju svim zainteresovanim licima i to u skladu sa stepenom njihovog interesa što direktno doprinosi rastu samog tržišta i podizanju njegovog kvaliteta.
Novi zahtevi učesnika na tržištu nastaju sa rastom tržišta te su konstantno prisutni, a trenutno se ogledaju u potrebi za primenom:
– specijalnih vrsta naloga i novih tržišnih materijala;
–
– uspostavljanju brze i lake komunikacije između institucija i učesnika na tržištu kapitala koja ostavlja slobodu svakoj od institucija u pogledu sopstvene organizacije i odnosa u okviru sopstvenih ingerencija i ovlašćenja;
–
– oslobađanju članova Berze obaveza u pogledu organizovanja sopstvenog sistema i organizacije odnosa sa klijentima, sa ciljem uspostavljanja ovih odnosa na osnovu sopstvene poslovne politike, strategije organizacionog i tehnološkog razvoja i sl.
–
– programskog trgovanja itd.
–
Navedeni zahtevi mogu se obezbediti primenom nekog od standardnih protokola elektronske komunikacije, kao što je npr. FIX protokol (primenjen u Americi i na evropskim berzama) što će omogućiti tržištu kapitala Srbije da organizacija institucija prema internoj strategiji do korišćenja najširih mogućnosti uključenja klijenata širom sveta (omeđeno zakonskim i podzakonskim aktima) ne bude prepreka dobroj, lakoj i efikasnoj međusobnoj komunikaciji, a time i efikasnom tržištu kapitala kao celini.
Uspostavljanje ovog međunarodnog standarda značiće novi način organizacije tržišta, nove odnose između učesnika, novi način poslovanja kao i veći kvalitet i veću konkurentnost tržišta kapitala Srbije u međunarodnim okvirima.