Odluka Republičke radiodifuzne agencije da zabrani prenošenje programa BK televizije internetom mogla bi se protumačiti kao veliki kompliment srpskom internetu. To bi značilo da je broj korisnika sa brzom internet konekcijom toliki da, ako baš ne konkuriše onima sa kablovskom vezom i klasičnim antenama, ono barem predstavlja masu dostojnu respekta. Nažalost, to je daleko od istine i realnosti.
Pre će biti da je RRA odlučila da BK televiziju potpuno „zapečati“ na kaznenih mesec dana, te im se učinilo da je i slanje programa kroz internet obična drskost koju su nadležni da zaustave. A da li je zaista tako ili su se malo zaneli, trenutno niko u Srbiji ne ume da vam kaže, i tu dolazimo do velikog problema. Da li je Srbija zemlja sa najmanjim internet slobodama na svetu, ne računajući Iran, Severnu Koreju, Kubu i Zimbabve?
BK televizija je do pre nekoliko dana koristila usluge provajdera VeratNet. Predstavnici Verata za „Navigator“ kažu da im je iz RRA stigao dopis da smesta prekinu pružanje internet usluga BK TV-u što su odmah i učinili. U njihovom slučaju nije reč o nedostatku hrabrosti ili preteranoj želji da se dodvore državi, već o prostoj činjenici da 2006. godine u Srbiji još uvek ne postoji pravilnik o korišćenju interneta. Prostije rečeno, ne zna se ko ima pravo da uključuje i isključuje. Kako se policija pokazala prilično revnosnom kada je reč o naredbama RRA, u Veratu su mudro zaključili da u datim okolnostima nema mnogo smisla trsiti se, ali su najavili da će tražiti mišljenje od Republičke agencije za telekomunikacije (RATEL). Ova agencija bi po prirodi stvari trebalo da bude nadležna za internet, a u okviru nje se trenutno vodi i rasprava o gorepomenutom pravilniku o internetu. Inače, BK TV sada od Verata traži ponovno uspostavljanje internet veze uz časnu reč da neće niz žicu slati svoj program, ali ni Verat niti bilo koji drugi provajder u Srbiji u ovom trenutku ne usuđuje se da im u tom smislu pruži ruku.
Ne treba ih kriviti. Solidarnost u Srbiji slabo funkcioniše, tako da se nikome uludo ne gine, naročito ne zbog BK TV-a. Taj posao bi trebalo da obave borci za internet slobode (tih boraca u Srbiji ima malo), a pre njih RATEL. Na RATEL-u je da kolegama iz RRA ukažu dokle idu čije nadležnosti. Ako to ne urade, i ako ova priča sa BK TV-om prođe ovako kako je krenula, RRA bi se uskoro mogla proglasiti nadležnom i za rad veb kamera koje ljudi postavljaju kojekuda, odnosno mogla bi da traži da se prema njihovoj proceni i volji te kamere isključuju budući da „emituju“ program bez dozvole. Jer, između studijske kamere neke televizije, pa i BK-a, i veb kamere postavljene na Trgu Republike u Beogradu nema suštinske razlike, dokle god njihov signal ide preko internet servera.
Inače, BK TV i sada može da „emituje“ svoj program internetom preko servera u inostranstvu (svojevremeno je to radio i B 92). Time bi zaobišli nadležnost Srbije i rešili svoj problem, što bi za sve nas ostale bilo najgore rešenje.