Savremene pravoslavne civilizacije prožete su vizantijskom tradicijom, ona je suštinski deo našeg evropskog identiteta, ako on uopšte postoji
Nedavno je izdavačka kuća Clio objavila knjigu Vizantija Mišela Kaplana. Osim temeljne analize i široko obuhvaćene teme, što su valjda podrazumevajuće odlike naučnog rada, ono što izdvaja Kaplanov rad od ostalih na istu temu jeste njegova dostupnost i laicima, što znači da je njegovu Vizantiju moguće koristiti i kao naučni rad i kao popularno štivo.
Ta mogućnost sveobuhvatne edukacije prvi je razlog koji ovu knjigu čini važnom za našu sredinu. Drugi se tiče saradnje između francuskih i naših vizantologa koja je uspostavljena prilikom Kaplanovog boravka u Beogradu u vreme promocije knjige. U Vizantološkom institutu SANU-a i na Katedri za vizantologiju Filozofskog fakulteta očekuju da će im ovo uspostavljanje bližeg kontakt s francuskim kolegama (pored Rusa, Francuzi su najveći znalci i proučavaoci Vizantije) pomoći da dostignu nekadašnji ugled u ovoj nauci. Da podsetimo: između dva rata, beogradska škola vizantologije bila je među tri najveće na svetu.
Mišel Kaplan je profesor i počasni predsednik Univerziteta „Paris I Panteon Sorbon“, predsednik je francuske asocijacije za vizantijske studije, direktor je laboratorije za vizantijsku istoriju pri Centru za istoriju i civilizaciju Vizantije i Bliskog istoka, napisao je više knjiga i studija – ukratko, važi za jednog od najpoznatijih vizantologa.
Zašto je nama sad Vizantija bitna? U predgovoru knjige, profesor Kaplan kaže: „Danas, kada je deo pravoslavnih naroda već ušao, ili će ući, u Evropsku uniju, kada nam čak i od stava Rusije u burnim razmiricama s Ukrajinom zastaje dah, neophodno je da upoznamo i razumemo civilizaciju iz koje su ti narodi potekli. Na primer, Ruse su u hrišćanstvo preveli vizantijski misionari, ali su tada Rusi zapravo bili iz Kijevske Rusije. Dakle, savremene pravoslavne civilizacije prožete su vizantijskom tradicijom koliko i Francuzi nasleđem Zapadnog rimskog carstva. Na primer, ponekad zbunjujući stav Rusa prema vlasti, pre Oktobarske revolucije, za vreme i posle komunističkog režima, nikada nećemo shvatiti ako u pomoć ne pozovemo vizantijsko poimanje sveta: od kada je Konstantin dozvolio ispovedanje hrišćanstva, vlastodržac, u to doba car, predstavnik je Boga na zemlji; on je po prirodi stvari bio legitiman.“
O Vizantiji, Mišel Kaplan piše u deset poglavlja analizirajući njenu istoriju, teritoriju, političko i društveno uređenje, privredu, ali i veru, književnost, umetnost, razonodu, privredni život i – vreme, što se smatra novinom za ovakvu vrstu knjiga. Knjiga je opremljena mapama, ilustracijama, shemama, opštim indeksom, biografskim odrednicama i bibliografijom – pomoć svakom kome je potrebno dalje istraživanje. Kao ilustracija kako o navedenim temama piše Mišel Kaplan, evo nekoliko detalja iz poglavlja o privatnom životu Vizantinaca što će, verovatno, najviše zanimati običan svet.
Svakog 11. maja, na dan osnivanja Konstantinopolja a današnjeg Carigrada, održavane su trke četvoroprega na Hipodromu. O finansiranju manifestacije brinule su deme, odnosno stranke – Plavi i Zeleni. Plavi su poticali iz redova plemstva, imali su 900 mesta na tribinama desno od carske lože, a Zeleni su poticali iz naroda, imali su hiljadu i po mesta levo od lože. Kada bi se novoizabrani car prvi put pojavio na hipodromu, opredeljivao bi se za jednu stranku. Članovi obe stranke su bili naoružani zato što su učestvovali u odbrani prestonice, ali se često dešavalo da su oružje koristili i u uličnim tučama.
Stav prema seksualnosti umnogome je bio određen hrišćanskim učenjem da je polno opštenje samo nužno zlo neophodno radi obezbeđivanja potomstva. Međutim, već je sam car kršio ovo pravilo pružajući loš primer narodu: „Kada se 1042. godine poslednja naslednica makedonske loze Zoja Porfirogenita udala za Konstantina IX Monomaha, što joj je bio treći brak, već je prešla šezdesetu godinu; svi su znali da novi vladar izdržava ljubavnicu, Mariju, poreklom iz ugledne porodice Sklir, čiji su članovi bili srećni što su tako mogli da se orode sa carem. Car ju je smestio u jednu palatu, pa ju je svakodnevno, pod izgovorom da mora da nadzire izgradnju crkve Svetog Đorđa Manganskog, po nekoliko puta posećivao.“
Vizantija je najdugovečnija civilizacija posle Hrista: trajala je 1123 godine, od 11. maja 330 godine kada je car Konstantin osnovao prestonicu, do 29. maja 1453. godine kada su je pokorili Turci Osmanlije odnosno Mehmed II. Šta je tajna dugovečnosti Vizantije? Po Kaplanu, najveća zasluga je svest nacije o univerzalnosti, Vizantinci su sebe smatrali građanima hrišćanskog Rimskog carstva i verovali su da su predstavnici vrhunske civilizacije svog doba, a nju je, zar ne, vredelo održati. Sistem kojim je suvereno vladao car kao direktni izaslanik Boga, počeo je da se urušava „kad je car počeo često da gubi bitke i da traži saveznike među drugim kraljevstvima“ kaže Kaplan, podsećajući da su rezultati takvih saveza značili razne ustupke Vizantije prema drugima, na primer nezavisnost Bugarske i Srbije, i udaja vizantijskih princeza za srpske vladare. „Za to vreme, na istoku je stasala nova snaga, moćna Otomanska imperija.“ Šta je bilo posle, znamo. Kad je Mehmed II pokorio Carigrad, „nije bilo nikoga ko bi branio Vizantiju, niti, jednostavno, objedinio. Ona je, uprkos tome, suštinski deo našeg evropskog identiteta, ako on uopšte postoji“, piše na kraju Kaplanovog predgovora.